Co to jest - płodowa TVP - każda przyszła mama dowie się w okresie ciąży jedenastego do czternastego tygodnia. Płodowa TVP jest pomiarem fałdu potylicznego. Za pomocą ultradźwięków określ grubość obszaru między skórą a tkankami miękkimi szyi płodu. Wzrost w tej strefie wskazuje na rozwój patologii genetycznych. Wskaźnik FET na tydzień przedstawiono w poniższej tabeli.

Razem z płodową TVP w 12 tygodni W badaniu USG stwierdza się obecność kości nosowej, która podczas prawidłowego rozwoju płodu powinna pojawić się przed dziesiątym tygodniem. Ponieważ u noworodków z patologiami chromosomowymi kostnienie występuje wolniej, brak wykształconej kości nosa może również wskazywać na tę chorobę.

Termin ciąży, tygodnie Grubość miejsca na kołnierz, mm
5. percentyl 50. percentyl 95. percentyl
10 tygodni 0 dni - 10 tygodni 6 dni 0,8 1.5 2.2
11 tygodni 0 dni - 11 tygodni. 6 dni 0,8 1.6 2.2
12 tygodni 0 dni - 12 tygodni 6 dni 0,7 1.6 2.5
13 tygodni 0 dni - 13 tygodni. 6 dni 0,7 1.7 2.7

W okresie po czternastym tygodniu trudniej jest określić tę patologię, ponieważ układ limfatyczny zaczyna funkcjonować u dziecka, a nadmiar płynu jest wchłaniany. stawka płodowa tvp W tym przypadku niemożliwe jest zdiagnozowanie wzrostu przestrzeni obojczyka.

Ekspansja TBP u płodu

Zwiększona płodowa TVP u płodu wskazuje na patologię taką jak Zespół Downa . Aby określić tę szczególną patologię i przeprowadzić to badanie. Aby wykazać obecność innych nieprawidłowości genetycznych, przeprowadza się pełne badanie ultrasonograficzne.

Kobiety w ciąży powyżej trzydziestego piątego roku życia mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z nieprawidłowościami genetycznymi. Dlatego lekarze zawsze zalecają im przeprowadzenie diagnostyki prenatalnej, aby upewnić się, że płodowa TVP jest w normie. Według statystyk ryzyko wzrostu TBP u płodu kobiet w ciąży do trzydziestu pięciu lat wynosi 1: 1350, u kobiet po trzydziestu pięciu latach - 1: 1380, a u kobiet w wieku powyżej 40 lat - 1: 100.