Rozpoczął się 10. tydzień ciąży, a twoje dziecko staje się coraz bardziej jak maleńki mały człowiek. Pod koniec tego tygodnia dziecko nie będzie już uważane za zarodek, uzyska status płodu. Uważa się także, że jeśli uda ci się osiągnąć ten termin, a twoje dziecko będzie w porządku, to grożone poronienie praktycznie nie zagrażasz.

Rozwój płodu po 10 tygodniach jest bardzo szybki. Chociaż ten mały człowiek jest nadal bardzo mały, ale potrafi wyraźnie rozróżnić wszystkie części ciała. Dziecko osiąga 3-4 cm długości i waży około 5-7 gramów. Dziecko wciąż ma całkowicie przezroczyste ciało, a na głowie i ciele zaczyna się układać puch. Jego oczy są prawie całkowicie uformowane, ale wciąż są zamknięte przez wieki.

Dziecko jest już dość aktywne, ale w tym samym czasie matka nie czuje jego ruchów. Wszystkie ruchy dziecka są chaotyczne. Aktywnie przysuwa ręce do twarzy i może nawet zacząć ssać palec. W tym przypadku palce mają już płytkę paznokcia. Usta zarodka 9-10 tygodni są prawie całkowicie uformowane. Tworzą się również stawy na rękach i nogach. Na tym etapie kończy się tworzenie się małżowin usznych. Aby określić seks dziecka za pomocą ultradźwięków W tej chwili jest to dość trudne, ale jeśli masz chłopca, jego jajniki zaczynają produkować testosteron, a doświadczony lekarz w sali USG będzie mógł powiedzieć Ci, jaka jest płeć dziecka.

Bicie serca płodu po 10 tygodniach

Serce jest prawdopodobnie najsilniejszym organem u niemowlęcia w macicy. W końcu musi pompować bardzo dużą ilość krwi. A bicie serca dziecka osiąga 150 uderzeń na minutę, co jest dwa razy szybszym biciem serca dorosłego. Bicie serca dziecka można wyraźnie zobaczyć na urządzeniu ultradźwiękowym lub słuchać za pomocą specjalnego urządzenia.

Głowa płodu po 10 tygodniach jest nieproporcjonalnie duża, ale zaokrąglona owoce 10 tygodni kształt i lekko pochylony do klatki piersiowej. W tym okresie układane są zęby mleczne. Powstawanie wszystkich narządów wewnętrznych trwa. Nerki rozpoczynają swoją pracę. Układ odpornościowy i limfatyczny nadal się tworzą.

Na tym etapie największy rozwój występuje w mózgu dziecka. Wytwarza 250 tysięcy neuronów na minutę. Ujawnia się pierwsza aktywność mózgu. Istnieje podział układu nerwowego na obwodowy i centralny.

Dziecko i matka wciąż mają przed sobą długą drogę, ale wszystkie doświadczenia można odłożyć na później i cieszyć się najpiękniejszym okresem ciąży.