Od 12 do 40 tygodni rozpoczyna się płodowy okres rozwoju przyszłego dziecka. W tym czasie wszystkie układy narządów nie są funkcjonalnie rozwinięte. Tydzień 13 - okres manifestacji lokalnych reakcji motorycznych płodu. Układ nerwowy, oddechowy, hormonalny i kości płodu aktywnie się rozwija. Funkcje Twojego przyszłego dziecka stają się bardziej wyraziste. 13 tydzień ciąży - początkowy okres manifestacji pierwszych reakcji emocjonalnych przyszłego dziecka.

Rozwój płodu w 12-13 tygodniu

Aby ocenić rozwój i diagnostykę patologii płodu, fetometria płodu jest wykonywana po 12 lub 13 tygodniach.

Parametry fetometrii i ich częstość dla płodu w 13 tygodniu ciąży:

  • dwunożny rozmiar płodu - 24 mm;
  • długość uda - 12 mm;
  • obwód klatki piersiowej - 24 mm.

Po 13 tygodniach zarodek ma masę 31 g, wysokość - 10 cm.

TVP w 13 tygodniu

Grubość przestrzeni obroży lub TVP to parametr, który lekarze zwracają uwagę podczas badania ultrasonograficznego w 13. tygodniu ciąży. Grubość przestrzeni kołnierza to nagromadzenie płynu na tylnej części szyi płodu. Definicja tego parametru jest ważna dla diagnozy genetycznych nieprawidłowości w rozwoju płodu, w szczególności w definicji zespołu Downa, Edwardsa, Patau.

TVP w 13 tygodniu - norma

Normalna wartość fizjologiczna grubości przestrzeni między kołnierzami wynosi 2,8 mm w 13. tygodniu. Mała ilość płynu jest typowa dla wszystkich dzieci. Zwiększenie grubości obwodu kołnierza o więcej niż 3 mm wskazuje na możliwą obecność zespołu Downa u przyszłego dziecka. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań inwazyjnych, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Ryzyko rozwoju tej patologii jest szczególnie wysokie podczas pierwszej ciąży po 35 latach.

Pamiętaj, że diagnoza zwiększonej grubości przestrzeni kołnierza nie oznacza stuprocentowej dostępności patologia genetyczna , ale pozwala tylko określić grupę ryzyka wśród kobiet w ciąży.