Normalna czynność tarczycy jest niezwykle ważna podczas ciąży. Produkowane hormony, tyroksyna i trijodotyronina są niezbędne do wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. W szczególności dla prawidłowego rozwoju mózgu, serca, naczyń krwionośnych, układu mięśniowo-szkieletowego i układu rozrodczego.

Niestety, często zdarza się, że kobieta nie podejrzewa istniejących chorób tarczycy, w wyniku czego ciąża kończy się bardzo źle. A zagrożenie jest przedstawiane jako zmniejszona i nadmierna funkcja tarczycy.

Niedoczynność tarczycy i ciąża

Hipotioza jest zmniejszeniem czynności tarczycy. Objawy choroby to osłabienie, ciągłe zmęczenie i senność, kruchość paznokci, rzadki puls, utrata włosów, duszność, chilliness, depresja, zmniejszona uwaga, suchość skóry, chrypka. Podczas wykonywania badania krwi kobieta ma obniżony poziom hormonów tarczycy.

Zewnętrznie, normalnie występująca ciąża może skutkować narodzinami dziecka z poważnymi anomaliami, naruszeniem rozwoju systemów i narządów, uszkodzeniem mózgu. Szczególnie niebezpieczne, jeśli niedoczynność tarczycy rozwinęła się w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód został złożony wszystkie ważne narządy.

Nadczynność tarczycy i ciąża

Odwrotnym zjawiskiem gopoteriozy jest nadczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy. Przejawia się w odczuciu gorąca, zmęczenia, nerwowości, ostrej utraty wagi, złego snu, nadmiernego lęku i płaczu kobiety, osłabienia mięśni. Ponadto kobieta w ciąży zauważa wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie częstości akcji serca, drżenie rąk, zwiększenie blasku w oczach. Taki stan jest nie mniej groźny dla ciężarnej i dziecka i wymaga natychmiastowego działania. Na przykład usunięcie części tkanki tarczycy.

Choroby tarczycy i ciąża

Nie zawsze powiększenie tarczycy mówi o jej chorobie. W ciąży gruczoł pracuje z dużo większą intensywnością, z powodu tego, co może być nieznaczny wzrost tarczycy w ciąży.

A jednak powinieneś być czujny i upewnić się raz jeszcze, że nie masz problemów zdrowotnych. Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie ciąży jest ultrasonografia tarczycy.

Jedną z częstych dolegliwości związanych z gruczołem tarczycy jest rak. Niestety, choroba ta występuje również wśród młodych kobiet, które z pasją marzą o urodzeniu dzieci. Ciąża i rak tarczycy są bezdyskusyjnie najlepszą kombinacją, ale mimo to kobieta ma szansę zostać matką.

Ciąża po usunięciu gruczołu tarczowego powinna być starannie zaplanowana przez lekarza i ginekologa. Oczywiście ciąża bez tarczycy powinna być bardziej intensywna. W celu zachowania zdrowia i życia kobiety i jej przyszłego dziecka, będzie to wymagało wiele wysiłku. Ale w końcu ciąża nawet po raku tarczycy z pozytywnym skutkiem może zakończyć się narodzinami zdrowego dziecka.

Innym zaburzeniem związanym z gruczołem tarczycy jest torbiel lub guzek tarczycy, które mogą pojawić się w czasie ciąży. Zjawisko to nie jest przyczyną zakończenia ciąży. Leczenie torbieli u kobiet w ciąży nie różni się zbytnio od ogólnie akceptowanych wzrost tarczycy w czasie ciąży metody. Jedynym zakazem jest scyntygrafia z izotopami jodu i technetem.

Ciąża i tarczycy

Kolejna liczba problemów związanych z ciążą wiąże się z takimi zjawiskami, jak niedorozwój i hiperplazja tarczycy, a także AIT. Od nazwy choroby jasno wynika, że ​​jest to niedorozwój (wrodzony) tarczycy z niewystarczającą formacją hormonów lub zbyt dużą tarczycy.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AIT) jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołu tarczowego, która ma charakter autoimmunologiczny.