Najbardziej wysunięty na zachód kraj kontynentu afrykańskiego ma wiele wspólnego z państwami europejskimi, dlatego nasz "mężczyzna" nie będzie tak trudny, aby znaleźć w nim orientację społeczną. Warto jednak przed podróżą zapoznać się z niektórymi tradycjami i zwyczajami Maroko , ponieważ, jak w każdym innym miejscu na Ziemi, są unikalne i obowiązkowe do wykonania. Przestrzegając przyjętych zasad i tradycji kraju, okazujesz mu szacunek i okazujesz wdzięczność za gościnność, co jest po prostu konieczne, jeśli uważasz się za osobę dobrze wychowaną.

Tradycje gościnności

Być może warto zacząć od najważniejszej tradycji Maroka, która dotyczy gościnności. Marokańczycy są ludem o szerokiej duszy i, jak to jest w zwyczaju w krajach WNP, są zawsze mile widziani. Gość w domu berberyjskim to główna osoba, która zawsze otoczona jest ciepłem i troską właścicieli, dla których serwowane będą najlepsze dania i przestrzegane będą zasady gościnnego przyjęcia.

Należy pamiętać, że zgodnie z tradycją gościnności w Maroku, nie ma zwyczaju wchodzenia do domu z pustymi rękami. Jeśli zostaniesz zaproszony na rodzinny obiad, koniecznie wybierz się na małą pamiątkę i owoce. Nigdy nie lekceważ tej tradycji, ponieważ zależy to od tego, jak minie wieczór i od stosunku do ciebie w ogóle.

Buty zazwyczaj pozostają na wyciągnięcie ręki, chociaż najprawdopodobniej tak jest, ponieważ jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Kapcie nie będą wam dane; w marokańskich domach zwyczajowo chodzi się boso.

Местные жители
Cechy zachowania przy stole

Przyszedłeś więc z darem, ale nie wiesz, jak zachowywać się przy stole - bez sztućców, zwykle dla nas, bez śledzi z tłuczonymi ziemniakami na stole. Zamiast tego, w środku stołu znajduje się danie z płatków zbożowych - to tradycyjny marokański kuskus. Jest spożywany w piątki wraz z rodziną, omawiając wszystkie istotne sprawy i sprawy domowe. Nie dziw się, że na stole nie ma widelca ani łyżki. Faktem jest, że w Maroku zwyczajowo je się własnymi rękami - są, jak mówią, dużo czystsze niż niektóre urządzenia, które nie są jasne, kto używał i mył wcześniej. Zauważ, że nie jedzą obiema rękami, ale tylko z prawej, biorąc jedzenie trzema palcami. Zanim podasz pierwsze danie, znajdziesz przed sobą dwie małe miski. Jeden z nich będzie ze specjalnym płynem, a drugi z wodą. Berber myje ręce przed jedzeniem i potem. Będziesz potrzebował, po przykładach innych siedzących przy stole, umyć ręce, odepchnąć miskę, a następnie przygotować się na najbardziej przyjemną - na obiad.

Podczas posiłku nie daj się ponieść chlebowi - traktują go z szacunkiem tutaj, więc oszczędzają i jedzą z wielką godnością. Jeśli chodzi o napoje, nie oczekuj, że wylejesz ogromny kubek aromatycznej herbaty. Nie, to nie dlatego, że Berberowie są chciwi. Wręcz przeciwnie, herbata wlewa się w małych ilościach, aby później można było dodać i zawsze można wypić gorącą, smaczną herbatę. Nie rezygnujcie z drugiej i trzeciej filiżanki herbaty, ponieważ tylko odmowa czwartego nie obraża was.

Alkohol w Maroku to rzadkość, goście go nie piją, a nawet herbata jest zwyczajem na wesele. Jest to związane z religią, ponieważ islam implikuje całkowite odrzucenie tej "diabelskiej swilli".

Кускус - традиционное блюдо Марокко
Mój język jest moim wrogiem

Rozmowy podczas kolacji mogą być bardzo różne. Marokańczycy nie są obcy w rozmowie o swoim życiu osobistym, o pracy i ludziach. Ludzie tutaj bardzo dużo rozmawiają i wcale nie czują się zawstydzeni. Jednak unikaj mówienia o religii. Muzułmanie są wrażliwi na swoją wiarę, więc jedno z twoich beztroskich słów może bardzo zranić twojego rozmówcę. Jeśli lubisz komunikować się z osobą, ale jego wiara wydaje ci się dziwna - lepiej milczeć. Ateista, katolik czy prawosławny - nie ma znaczenia, nie będziesz zmuszony narzucać islamu, ale akceptujesz także sposób życia innej osoby iw żadnym wypadku nie okazujesz mu lekceważenia jego osobistych zasad. W przeciwnym razie okazujesz się głupią, niegrzeczną i niewdzięczną osobą, która nie powinna zostać zaproszona do domu.

Религия в Марокко
Zachowanie w miejscach publicznych

Jak czasami zastanawiasz się, kiedy dotrzesz do innego kraju, ale wydaje się, jakbyś został sprowadzony do innego świata. Maroko , jego szczególna kultura i tradycje - wielka niespodzianka dla rosyjskiego turysty; nawet zwykłe rzeczy mogą być ogromnym błędem na terytorium Berberów. Na przykład, jeśli jesteś kobietą, będziesz wymagał bardzo skromnego zachowania. Nie możesz się do nich uśmiechać ani leczyć. Można to uznać za flirt, a wtedy prawdopodobnie nie zostaniesz z tyłu.

Nie nosić w Maroku tego, co nosisz latem w domu - kobiety tutaj pokrywają prawie całe ciało, a otwarte ubranie nie jest tylko mauvetonem, ale nawet oznaką wulgarnego zachowania. Spotykają się, jak to mówią, na ubraniach, więc staraj się sprawiać wrażenie przyzwoitej i skromnej kobiety, aby chronić się i nie upaść twarzą w twarz przed lokalną. Kobiety noszą tu długą sukienkę - galaretkę, a na głowie każdy powinien mieć chusteczkę. Ubrania te są idealne do warunków klimatycznych w kraju i zasad podyktowanych przez Koran.

Będąc na zewnątrz pokoju hotel , nie tulcie się i nie całujcie z bliską wam osobą. Komunikacja dotykowa u ludzi tutaj nie jest mile widziana. Kiedy spotykasz się lub spotykasz z mężczyzną swojej płci, możesz pocałować go trzykrotnie czysto symbolicznie i utrwalić znajomość za pomocą uścisku dłoni, a lepiej nie dotykać ludzi przeciwnej płci. Możesz skinąć dziewczynie lub uścisnąć jej dłoń, ale nic więcej. W żadnym wypadku nie pocałuj dziewczyny ani ręki kobiety, zostanie to zaakceptowane jako bezczelne molestowanie.

Марокканская женщина
Turysta? Płać!

Za każdą, nawet bardzo nieznaczącą usługę, Maroko będzie musiało zapłacić. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie przechodnia, zapłać mu. Jeśli chcesz zapytać o drogę, zapłać. W kawiarniach i restauracjach wymagane są napiwki w wysokości 10-15% kwoty i nie są one uwzględnione w rachunku. Napiwki nigdy nie są pozostawione na stole - jest to uważane za brak szacunku dla miejsca, w którym zostałeś nakarmiony. Z tego powodu zawsze przechylaj kelnera z rąk do rąk. Do każdego, kto wyświadczył ci przysługę, warto pozostawić od 2 do 10 dirhamów. Myjnie samochodowe zwykle zostawiają 5-6 dirhamów, a środki czyszczące około 7-8. W każdym razie nie bądź chciwy. Najwięcej pieniędzy pójdzie na wycieczki. Na końcówce kierowca i przewodnik zostają zdjęci przez cały autobus z 5-20 dirhamów. Jeśli wycieczka była indywidualna, nie spiesz się ze stosunkowo dużą ilością w postaci 100 dirhamów do eskorty.

Marokańczycy nie żyją dobrze, więc wskazówka jest naturalnym i oczywistym sposobem wyrażania swojej wdzięczności, gdy w naszym kraju ta rola jest grana dzięki uprzejmości.

За фото с местными придется заплатить
Ramadan do Maroka

Każdego roku w Maroku, świetnie świętowanie - Święty miesiąc Ramadanu. Uważa się, że w dziewiątym miesiącu islamskiego kalendarza Allah dał proroka Mahometa główną książkę dla muzułmanów - Koranu. Podczas Ramadanu życie w tym kraju wydaje się zamarzać. Rozpoczyna się post, większość sklepów i kawiarni nie działa ani nie skraca dnia pracy. Muzułmanie szanują tradycje i zwyczaje tego miesiąca, więc nawet nie próbujcie przekonywać ich nowych znajomych, aby ich złamali. Szanujcie świętość i znaczenie Ramadanu dla miejscowej ludności, nie okazujcie swojej obojętności wobec przestrzegania zwyczajów tej długiej i wielkiej celebracji.