Niezapomniane wrażenia zapewnią odpoczynek w jednym z najjaśniejszych i najbogatszych regionów turystycznych Afryki Wschodniej - Tanzania . Ten wspaniały kraj jest bogaty w niesamowitą faunę i florę, znany od dziecięcych wierszy o Aibolit zamontować kilimandżaro jest niewypowiedzianym symbolem państwa. I, oczywiście, mówiąc o Tanzania po prostu nie można o tym nie wspomnieć Zanzibar - Wyspa, która chociaż należy do terytorium kraju, ale zachowuje pewną autonomię w niektórych sprawach. Na przykład jest prezydent i parlament, a ludność Zanzibaru uważa się przede wszystkim za Zanzibar. Kultura tutaj, choć podobna do tej w Tanzanii, ma swoje unikalne cechy.

Informacje ogólne

Ogólnie rzecz biorąc, Zanzibar jest archipelagiem w pobliżu Afryki, na czele z wyspą o tej samej nazwie. Dokładnie, główne miasto ma tę samą nazwę, chociaż ludzie ją nazywają Kamienne miasto . Otwarcie atlasu geograficznego, można łatwo dowiedzieć się, gdzie znajduje się Zanzibar - znajduje się na Oceanie Indyjskim, zaledwie 40 km od lądu Tanzania . Nieco wcześniej wyspa nosiła nazwę Unguja i była zamieszkała przez imigrantów ze Wschodu - Arabów, Persów, Indian. Taka mieszanka kultur wytworzyła własny, wyłącznie ducha i kolor Zanzibaru.

Wyspa ma klimat tropikalny, prawie zawsze słoneczny, bardzo wilgotny i trochę duszny. Średnio temperatura wynosi + 26 ... + 27 ° C, ale w gorącym sezonie może osiągnąć temperaturę 36 ° C Od października do listopada i od kwietnia do maja jest pora deszczowa, więc w tym okresie lepiej nie planować podróż do Zanzibaru .

Natura w Zanzibarze obfituje w różne gatunki zwierząt i roślin. Duża część terytorium jest zarezerwowana dla plantacji gałki muszkatołowej, cynamonu, imbiru, goździków i innych przypraw. Ponadto bogactwo i piękno Zanzibaru nie kończy się na ziemskim życiu - lokalny podwodny świat jest jak oddzielna planeta, zarośnięta koralowcami i zamieszkana przez najbardziej zróżnicowanych mieszkańców.

Райский остров ЗанзибарМестные жители
Rozrywka i rekreacja

In Tanzania Nie ma lepszego miejsca na pobyt niż na wyspie Zanzibar. Tutaj są zorganizowane różne wycieczki . Na przykład, jeśli chcesz, możesz odwiedzić plantację przypraw. W tym celu organizują nawet specjalne "wycieczki przyprawowe", podczas których można nauczyć się podstaw uprawy i przetwarzania goździków, gałki muszkatołowej lub cynamonu.

Około 25 w Zanzibarze plaże które zadowoli nawet najbardziej wymagających podróżnych. Jest biały i drobny piasek koralowy, a woda jest lazurowa i krystalicznie czysta. Upewnij się, że wiele zdjęć zostało zrobionych na tej wyspie, widząc, że w Internecie uważamy, że to jest photoshop. Ponadto Zanzibar wszedł do pierwszej piątki liderów w rankingu najlepszych plaż na świecie.

Jak wspomniano wcześniej, wokół wyspy jest bardzo bogaty podwodny świat. Dlatego jedną z najpopularniejszych rozrywek na Zanzibarze jest nurkowanie . Widoczność pod wodą wynosi około 10-30 m, co pozwala bez przeszkód obserwować ryby, wielkie kraby, mureny, płaszczki i różnych mieszkańców raf koralowych. Ulubionymi miejscami nurków są rafy Boribo i Morogo, gdzie znajduje się osławiona Jaskinia Żółwi zamieszkująca gigantyczny manta, a także przestrzeń pomiędzy wyspami Pange i Bave, na której głębokości leży zatopiony statek.

Белоснежный пляж ЗанзибараДайвинг на Занзибаре
Плантация кардамонаСвежесрезанная корица

Zabytki Zanzibaru

Wizytówką wyspy jest Kamienne miasto - Kamienne miasto, które zostało zbudowane na początku XX wieku przez sułtana Zanzibaru. Dziś jest to światowe dziedzictwo UNESCO. Na niewielkim terytorium Stone Town znajduje się 51 meczetów, 6 hinduskich świątyń i 2 katolickie kościoły. Ponadto, istnieje wiele innych budynków zbudowanych z raf koralowych, a stary Fort Arabski jest najbardziej interesujący. Ale najważniejszą cechą Staun Town jest ponad pięćset najróżniejszych rzeźbionych drzwi wyłożonych mosiądzem, które symbolizują bramę do serca miasta. Ponadto w Kamiennym Mieście nie można nie odwiedzić Ceremonialnego Pałacu Sułtana, który kiedyś otrzymał nazwę "Dom cudów" . Nawiasem mówiąc, tutaj "cuda" nazywają to, co jest dostępne prawie dla każdego dzisiaj - elektryczność, winda i bieżąca woda.

Wiele uwagi od turystów również otrzymuje Wyspa Prison jest więzioną wyspą. Ale podróżni nie są zainteresowani kazamatami, które można znaleźć tutaj, ale w gigantycznych żółwiach lądowych. Wiele lat temu sprowadzono ich tutaj z Seszeli, a teraz w pełni zaludnili wyspę. Mówiąc o tym Zabytki Zanzibaru , można bezpiecznie przypisać do tej kategorii także las Jozani. W rzeczywistości jest to cały obszar ochrony w południowo-wschodniej części wyspy. Tutaj możesz znaleźć znaczną liczbę małp. Czerwone colobuses to całkiem spokojne zwierzęta i nie wykazują agresji wobec turystów.

Wśród muzeów na wyspie można zauważyć Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej, a także Muzeum Pałacowe. Oprócz powyższych atrakcji, Zanzibar jest bogaty w wiele innych, w tym Kościół anglikański , Livingstone House i wiele innych inni

Улицы Стоун-ТаунаДом чудесКатолическая церковь в Стоун-Тауне
Старинный ФортДворцовый музейОстров Призон
Сухопутные черепахиЛес ДжозаниКрасные колобусы

Hotele w Zanzibarze

W wyborze mieszkanie na wyspie nie brakuje. Na każdy gust i portfel kryje się schronienie: możesz mieszkać bezpośrednio na wybrzeżu lub w samym centrum Stone Town. Hotel Dhow Palace mieści się w zabytkowym budynku z 1559 roku, usytuowanym w pobliżu centrum Stone Town. Dla gości na dachu budynku znajduje się taras ze wspaniałym panoramicznym widokiem na miasto i ocean, a także odkryty basen. Tembo House Hotel położony jest na samym skraju wody, w pobliżu Starego Fortu i Domu Cudów. Pokoje są urządzone w stylu suahili i wyposażone są w klimatyzację. Goście mają dostęp do odkrytego basenu. Turyści budżetowi na wyspie Zanzibar zostaną powitani przez hostel Summer Dream Lodge oraz Savanna and Ocean.

Dhow Palace HotelОтель Tembo House Hotel

Restauracje i kuchnia w Zanzibarze

Ponieważ wyspa jest bardzo szanowana przyprawami, dania są w większości ostre i pachnące. Dieta w Zanzibarze jest zdominowana przez dużą ilość owoców morza, ryb i egzotycznych owoców. Ponadto można tu spróbować bardzo oryginalnych rodzajów mięsa - filetu z antylopy lub słonia. Jeśli chcesz sprawdzić swoją odwagę i determinację - serwują smażoną szarańczę i termity na Zanzibarze. Jako dodatek, miejscowi preferują ryż, owsiankę Ugali lub pikantne banany, które wyglądają jak ziemniaki.

Wśród restauracji na Zanzibarze znajdują się miejsca, w których serwowane są typowe dania kuchni europejskiej. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego wyboru, najlepiej po konsultacji z przewodnikiem. Większość restauracji Kuchnia tanzańska znajduje się w obszarze Stone Town. Wśród instytucji na wyspie można zauważyć Tea House Restaurant, Emerson Spice, House of Spices. Tutaj znajdziesz najlepsze połączenie ceny i jakości z dobrą obsługą.

Emerson SpiceTea House Restaurant
Uwaga turystyczna
  1. Nie zapominaj, że islam jest szeroko rozpowszechniony na Zanzibarze. Chociaż nazywają wyspę "krajem muzułmańskim z porządkiem angielskim", ale nie warto lekceważyć zasad przyzwoitości. Jeśli lokalni mieszkańcy zaprosili Cię na swoje miejsce, pamiętaj, że nie powinieneś zwracać uwagi na właściciela domu, a także dotykać dzieci. Jedzenie lepiej jest jeść prawą ręką, musisz zdjąć buty po wejściu do domu. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zachowywać się skromnie i dyskretnie, a lepiej nie odwiedzać gości bez przewodnika.
  2. Woda z kranu w Zanzibarze nie nadaje się do picia, wytwarzania lodu i mycia zębów. Najpierw trzeba go ugotować, ale najlepiej kupić butelkowane, dokładnie sprawdzając niezawodność opakowania.
  3. Planując wakacje na Zanzibarze, należy wziąć pod uwagę fakt, że przed przybyciem na wyspę trzeba zaszczepić się na żółtą febrę, a podczas pobytu zdecydowanie należy zażyć lek na malarię.
  4. Poważnym zagrożeniem dla turystów na wyspie są również węże. Chociaż gdy ktoś się zbliża, reaguje i szybko się czołgają, jednak warto być bardzo ostrożnym, aby nie zepsuć odpoczynku.
  5. Zdecydowanie należy zabrać ze sobą kapcie kąpielowe na plażę. Na wybrzeżu Zanzibaru duża liczba jeżowców, wśród których może być trująca. Ponadto woda przynosi do brzegu również fragmenty koralowca, na których można zranić stopę.
Морские ежи
Bezpieczeństwo turystyczne

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w mieście, nie ma również przeszkód ostrożności. Chociaż mieszkańcy wydają się przyjaźni i uśmiechnięci, lepiej nie nosić ze sobą dużych sum i kosztowności. Pozostaw również oryginalne dokumenty w pokoju hotelowym - możesz nosić ze sobą kopie. Nie powinieneś spacerować nocą po opustoszałych ulicach.

Doświadczeni podróżnicy polecają zanotować kilka drobnych nut, które znacznie poprawią komfort na wakacjach. Po pierwsze, warto szukać pokoi z klimatyzacją - tylko wtedy można uciec od lokalnego ciepła. Po drugie, zaleca się zabrać ze sobą różnego rodzaju spraye i spirale od komarów - nawet jeśli w domu znajdują się moskitiery, te rzeczy na ulicy będą chronić przed irytującymi owadami. I jeszcze jedną rzeczą wartą rozważenia są adaptery do gniazdka.

Jak dostać się na Zanzibar?

Nie ma bezpośrednich lotów na wyspę. Muszę się dostać Tanzania na kontynent, a stamtąd lecimy do miejscowego Lotnisko Zanzibar . Bilety można rezerwować oddzielnie, ale taniej jest zarezerwować miejsca od zaraz i na "trasie lotniczej" na wyspę. Czas lotu będzie około pół godziny.

Самолет на ЗанзибарАэропорт Занзибара