W północno-wschodniej części Tanzania , górujący nad płaskowyżem Masajów, jest najwyższym punktem całego afrykańskiego kontynentu - Kilimandżaro.

Kilimandżaro to śpiący stratowulkan, który składa się z licznych warstw tefry, zamarzniętej lawy i popiołu. Według naukowców wulkan Kilimandżaro powstał ponad milion lat temu, ale datę otwarcia uznaje się za 11 maja 1848 roku, kiedy po raz pierwszy zobaczył je niemiecki pastor Johannes Rebman.

Historycy nie odnotowali erupcji wulkanu Kilimandżaro, ale według lokalnych legend to wciąż było około 200 lat temu. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w 2003 r., Lawa została znaleziona w kraterze na głębokości 400 metrów, ale nie niosła żadnego niebezpieczeństwa, dużo więcej niepokojów spowodowanych jest emisjami gazów, które mogą doprowadzić do zniszczenia i późniejszej erupcji wulkanu Kilimanjaro.

Opis

Mount Kilimanjaro in Tanzania składa się z 3 szczytów: na zachodzie - Shira, którego wysokość wynosi 3.962 metrów nad poziomem morza; na wschodzie - Mavenzi (5149 m) i w centralnej części - Kibo ze szczytem Uhuru, który jest najwyższym punktem Kilimandżaro i całej Afryki - jego wysokość wynosi 5895 metrów nad poziomem morza.

Wierzchołek Kilimandżaro pokryty jest śniegiem, który przepływa w jasnym afrykańskim słońcu, być może dlatego góra nosi takie imię: Kilimandżaro jest błyszczącą górą. Miejscowe starożytne plemiona wzięły biały śnieg za srebro, ale przez długi czas nie odważyły ​​się zdobyć szczytu z powodu strachu przed wieloma legendami związanymi z Górą Kilimandżaro, ale pewnego dnia szef plemienia nakazał swoim najodważniejszym wojownikom udać się na szczyt Kilimandżaro za srebro. Wyobraźcie sobie ich zaskoczenie, kiedy "srebro" zaczęło topić się w ich rękach! Od tego czasu Góra Kilimandżaro otrzymała kolejną nazwę - "Siedziba boga chłodu".

Ciekawą cechą góry jest zmiana klimatu we wszystkich rodzajach świata, kiedy wspinamy się na szczyt - rozpoczniesz podróż w wilgotnym tropikalnym klimacie i średniej temperaturze powietrza w ciągu dnia + 30 ° C, i zakończysz wycieczkę po ośnieżonych szczytach góry, gdzie dzień z temperaturą powietrza prawie nie osiąga +5 ° C , aw nocy spada poniżej zera. Wejdź na szczyt Kilimandżaro o każdej porze roku, ale najbardziej udane są okresy od sierpnia do października oraz od stycznia do marca.

КилиманджароСнега Килиманджаро

Wspinaczka Kilimandżaro

Najpopularniejsze trasy turystyczne do wspinaczki Kilimandżaro to następujące trasy:

  1. Trasa Lemosho zaczyna się na zachodzie i przechodzi Arusha i płaskowyż Shira. Czas podróży wyniesie 8-9 dni, trasa jest uważana za najbardziej płynną i jedną z łatwych dróg na szczyt Kilimandżaro, a ponadto jest jedną z najdroższych tras - cena wycieczki dla tej trasy zaczyna się od około 2 do 7-10 tysięcy dolarów za osobę .
  2. Machame - druga najpopularniejsza trasa, zaczynająca się od południowego-zachodu. Trasa trwa z reguły 8 dni i charakteryzuje się dodatnimi statystykami dotyczącymi wejścia na szczyt Kilimandżaro, t. ze względu na wystarczającą liczbę dni i dobrą drożność szlaków odnosi się do jednego z łatwych sposobów. Orientacyjny koszt wycieczki na tej trasie zaczyna się od 1500 USD za osobę.
  3. Marangou Route , czyli sposób Coca-Coli . Najprostsza i dlatego najpopularniejsza droga do wspinaczki na szczyt Uhuro. Podróż trwa 5-6 dni, po drodze spotkasz trzy schroniska górskie: chatę Mandara, położoną na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza, homb z Horombo (3700 m) i chatę Kibo (4.700 m). Przybliżony koszt tej wycieczki wynosi 1400 dolarów amerykańskich na osobę.
  4. Route Rongai . To mało znana trasa, która zaczyna się na północ od Kilimandżaro, od miasta Loytokytok. Trasa trwa 5-6 dni, odpowiednia dla osób, które nie są przyzwyczajone do tłumów ludzi. Ponieważ ta trasa nie jest popularna wśród turystów, można spotkać na swojej drodze stado dzikich zwierząt afrykańskich. Koszt zaczyna się od około 1700 USD za osobę.
  5. Szlak Umbwe . Najtrudniejsza trasa ze stromymi zboczami i ledwo znośną dżunglą, czas podróży to 5-6 dni, dla których będziesz miał okazję sprawdzić swoją siłę i wytrzymałość. Odpowiedni dla osób z wykształceniem fizycznym powyżej średniego poziomu, przyzwyczajony do indywidualnego podejścia i pracy w małym, zgranym zespole. Koszt trasy zaczyna się od 1550 USD za osobę.
Дорога к вершинеТропы Килиманджаро
Палаточный городокЛедники на вершине

Wycieczki do wspinaczki Kilimandżaro można kupić w najbliższym mieście Moshi w biurach podróży. Najczęściej są to podwyżki trwające 5-6 dni - w ten sposób, w razie potrzeby i za opłatą, mogą towarzyszyć Ci nie tylko przewodnicy lokalni, ale także anglojęzyczni. Trudności z podróżowaniem pieszo bardziej niż spłacają się oglądanym widowiskiem: wieczny lód, aktywność wulkaniczna z uwolnieniem popiołu i gazu, krajobrazy i słynne 7 szlaków na szczyt Kilimandżaro, wzdłuż którego turyści schodzą i wznoszą się. Wybór trasy zależy od twoich fizycznych i finansowych możliwości. W każdej rundzie jest kucharz i tragarz, turysta będzie musiał znosić tylko potrzeby życia.

Jak się tam dostać?

Góra Kilimandżaro znajduje się w pobliżu miasta Moshi, do którego można dotrzeć w następujący sposób: od największego TanzaniaDar es Salaam w autobusie międzymiastowym odległość między miastami wynosi 500-600 km. W mieście znajduje się wiele przytulnych hoteli, w których nie tylko czeka Cię przyjemna noc, ale także wybierzecie odpowiednią wycieczkę, doradzicie doświadczonego przewodnika.

Do turysty na notatce

  1. Aby odwiedzić Kilimandżaro, potrzebujesz specjalnego zezwolenia, które można łatwo uzyskać w biurze podróży.
  2. Przed wizytą w Kilimandżaro w Afryce zalecamy wykonanie niezbędnych szczepień.
Дикие стада слоновРастительность склонов
Самая высокая точка АфрикиКилиманджаро на закате