Jeden z pięknych i majestatycznych budynków w Casablanca - Śnieżnobiała katedra Casablanca, która jest obecnie kulturalnym i rozrywkowym centrum miasta.

Historia katedry

Katedra Casablanca został zbudowany w latach 30-tych XX wieku. Zgodnie z planem budowniczych katedra w Casablance miała stać się głównym kościołem katolików w mieście. Społeczność katolicka była wówczas bardzo liczna i potężna. Podczas budowy katedry prawie całe terytorium Maroko był pod wpływem Francji. Dlatego francuski architekt Paul Tournon, który w tym czasie był laureatem Nagrody Rzymskiej i autorem wielu konstrukcji we Francji, został wybrany do zaprojektowania projektu budowlanego.

W 1956 roku, gdy Maroko stało się niepodległym państwem, budynek katedry w Casablance został przekazany władzom lokalnym. Od tego czasu katedra przestała działać, przez kilka lat funkcjonowała jako szkoła, a następnie była wykorzystywana do różnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, na przykład wystaw, pokazów mody i musicali. wakacje .

Jakie ciekawe rzeczy można zobaczyć w katedrze?

Katedra Casablanca została zbudowana w stylu neogotyckim, a jej architektura wyraźnie odzwierciedla tradycyjne elementy marokańskie.

Fasada katedry jest ozdobiona ażurowymi rzeźbami i łukami, przypominającymi arkady marokańskich meczetów. W tym samym czasie nad fasadą można zobaczyć 2 wieże, podobne do muzułmańskich minaretów i budynków architektonicznego stylu Art Deco. Wewnątrz turyści będą z pewnością przyciągani kolorowymi witrażami w ołtarzowej części katedry, ozdobionej ornamentami geometrycznymi. Witraże i małe wąskie okna katedry w Casablance są także orientalnymi elementami wzornictwa w katedrze w Casablance.

Oprócz oglądania wnętrza budynku, turyści mogą wspiąć się po schodach do jednej z wież katedry i zobaczyć całe piękno miasta i okolic Casablanki.

W ostatnich latach w Katedrze w Casablance odbywają się różne wystawy sztuki, w których można zobaczyć wiele antycznych, antycznych mebli, obrazów, instrumentów muzycznych i rzeźb. Tutaj znajdziesz znaczki kolekcjonerskie, monety i pocztówki, stare zdjęcia z widokami miasta w Maroku w XX wieku - doskonała pamiątki z podróży według kraju.

Jak się tam dostać?

Katedra w Casablance, zwana także Kościołem Najświętszego Serca Jezusowego (كاتدرائية القلب المقدس), znajduje się w północno-zachodniej części największego w Maroku Park Ligi Państw Arabskich (Park de la Liga-Arab). Aby odwiedzić Katedrę w Casablance, musisz przyjechać międzynarodowe lotnisko Casablanca, nosząca imię Sułtana Mohammeda V (Międzynarodowy port lotniczy Mohammeda V). Znajduje się 30 km na południowy wschód od miasta.

Możesz dostać się do centrum Casablanki taksówką, pociągiem lub autobusem. Jeśli pójdziesz dalej transport publiczny , a następnie w centrum miasta trzeba przejść do tramwaju i wysiąść na stacji Tramwaj Place Mohamed V. Tu zaczyna się park Ligi Państw Arabskich, gdzie znajduje się katedra w Casablance. Do katedry można dojechać taksówką z dowolnego dogodnego dla siebie miejsca, warto wcześniej uzgodnić koszt podróży.

Вид с улицы на Casablanca CathedralВнутри собора