Sucre (Sucre) - główne miasto Boliwii . Jest także stolicą departamentów Chukisaka i Oropesa. Często turyści pytają, jakiego rodzaju miasto jest stolicą Boliwii - La paz albo nadal Sucre. Odpowiedź brzmi: pierwsza to kapitał de facto, a druga to de iure, czyli oficjalnie.

Sucre znajduje się w górskiej dolinie Altiplano (w jej wschodniej części), na wysokości 2800 m nad poziomem morza. Sucre jest jedną z najwyższych stolic gór na świecie i zajmuje powierzchnię 1768 metrów kwadratowych. km, i zamieszkuje miasto około 310 tysięcy osób.

W Sucre na dość wysokim poziomie rozwijane są takie branże, jak przemysł spożywczy, tytoniowy, rafinacja drewna i ropy naftowej. Ponadto znaczący wkład w rozwój gospodarki Sucre i całej Boliwii ma handel warzywami, owocami i zbożami, uprawianymi w dolinie rzeki.

Obywatele i religia

Miasto Sucre zostało założone w 1538 roku przez emisariusza Pedro de Ansures na terenie byłej indyjskiej wioski Charcas. Rdzennymi mieszkańcami miasta są Indianie z plemion keczua, ajmara i guarani, ale także w Sucre jest wiele mestizos (mieszanka ras) i imigrantów z Europy. Hiszpański jest uznawany za oficjalny język Sucre, ale dialekty indyjskie są często słyszane, szczególnie w odległych częściach miasta.

W średniowieczu rdzenna ludność była brutalnie eksploatowana w kopalniach srebra i przymusowo nawracana na katolicyzm. Do 1609 r. Większość mieszkańców miasta przyjęła wiarę katolicką, a Sucre stało się centrum archidiecezji. Obecnie ponad 80% ludności uznaje się za katolików, a miasto jest siedzibą Kościoła rzymskokatolickiego w Boliwii.

Klimat w Sucre

Klimat w stolicy Boliwii, Sucre, jest łagodny, subtropikalny. Nie ma nagłych zmian temperatury, a ilość opadów jest umiarkowana w ciągu roku. Zimą (czerwiec-sierpień) temperatura powietrza nie spada poniżej + 13 ° C, a najbardziej komfortowy czas na zwiedzanie Sucre to okres od września do grudnia: ilość opadów w tym czasie jest minimalna, nie ma ciepła i dużo słonecznych dni. Dotyczy to również wakacje w Boliwii ogólnie.

Zabytki stolicy Sucre

Sucre jest jednym z najbardziej cichych i malowniczych miast w Boliwii. Pomimo dość skromnych rozmiarów miasto znalazło wiele zabytków kulturalnych i historycznych. Główną atrakcją architektoniczną Sucre jest to, że wszystkie budynki w historycznym centrum stolicy Boliwii są białe - niektóre z nich są wykonane z białego wapienia, a niektóre są specjalnie malowane na biało, więc mieszkańcy nazywają ich stolicą "Białe Miasto".

Głównymi atrakcjami stolicy Boliwii, Sucre są:

 • Plac 25 maja (Plaza 25 de Mayo) jest centralnym placem miasta, na którym znajduje się ratusz, Katedra i wiele innych kolonialnych budynków. Plac zdobi pomnik Jose Antonio Sucre - jest to drugi prezydent Boliwii, rewolucjonista, generał i współpracownik S. Bolivara;
 • Plaza 25 de Mayo
 • Liberty House (Casa de la Libertad) . Ten budynek, zbudowany w 1621 roku, znajduje się na centralnym placu. Dom Wolności ma ogromną wartość historyczną i polityczną: to tutaj Simon Bolivar ogłosił wolność Boliwii. Dziś w budynku mieści się muzeum historyczne.
 • Дом Свободы
 • Biblioteka Narodowa jest unikalną strukturą, w tym samym wieku co sama Republika Boliwii;
 • Budynek uniwersytetu to funkcjonujący uniwersytet, założony w 1624 roku przez Francisa Javiera. W szkole prezydenci krajów takich jak Argentyna, Chile, Urugwaj, Paragwaj i Boliwia otrzymali wykształcenie;
 • Park Bolivar (Parque Simon Bolivar) , który zmniejszył liczbę kopii najsłynniejszych atrakcji na świecie, takich jak Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, itp.
Парк Боливара

Nie mniej interesującymi miejscami do odwiedzenia w Sucre są pałac. Palacio de la Glorieta a także muzea takie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Antropologii, Muzeum Etniczne Tekstyliów i kościół: Katedra Najświętszej Marii Panny , San Lésaro, San Miguel i wiele innych.

Ciekawe miejsca wokół Sucre

Jeśli masz szczęście dostać się do Sucre, poświęć trochę czasu na zwiedzanie okolicy, a zapewniamy, że znajdziesz tam wiele interesujących i ekscytujących rzeczy:

 • miasto Tarabuco , położone 65 km od stolicy Boliwii, Sucre. Tarabuco słynie z rynku i corocznie przez festiwal w których biorą udział różne społeczności indiańskie;
 • Crater Maragua - po drodze zobaczysz malownicze wodospady, góry, bogatą naturalną roślinność. W kraterze mieszka około 100 rodzin, które szczęśliwie komunikują się z turystami, oferują przewodniki i sprzedają pamiątki.
 • Кратер Марагуа
 • Ściana dinozaurów - unikatowe znalezisko archeologiczne, czyli ściana z nadrukami śladów prawdziwych dinozaurów. Mur ma ponad 68 milionów lat, znajduje się 10 km od Sucre.

Żywność i zakwaterowanie w Sucre

Sucre ma duży wybór opcji zakwaterowania. Najczęściej są to hotele 2-3 gwiazdkowe (Sermal Hotel, Casas Kolping, Hotel Kronos). Wybór czterogwiazdkowych hoteli jest również dość dobry (Villa Antigua, San Marino Royal, Mi Pueblo Samary Hotel Boutique), a także wiele pensjonatów i hosteli. Za niewielkie pieniądze można znaleźć przytulny pokój ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami.

Отели Сукре

Są kawiarnie, bary i restauracje zarówno w hotelach, jak i niezależnych placówkach. Restauracje często serwują lokalne potrawy, ale można także znaleźć dania kuchni europejskiej i azjatyckiej, jeśli sobie tego życzysz. Pamiętaj, że nie trzeba zostawiać napiwków w niektórych restauracjach, ponieważ procent usług jest już uwzględniony w rachunku.

Рестораны Сукре

Zakupy w Sucre

W Sucre znajduje się małe centrum handlowe z kinami, supermarketem i butikami, ale w przypadku produktów z pamiątkami i wełny alpaki lepiej jest wejść na rynek, gdzie wybór jest bogatszy i można zdecydowanie obniżyć cenę. By the way, ceny w Boliwii są dość rozsądne, a koszty pamiątki nawet niższy niż w sąsiednim Peru.

Рынки Сукре
Jak dostać się do Sucre?

Niedaleko Sucre znajduje się lotnisko Juana Azurduy de Padilla, ale jest niewiele lotów, a ceny biletów lotniczych są wysokie, a na miejscu można dostać się do Sucre z niemal wszystkich większych miast Bolivii autobusami międzymiastowymi. Tak więc droga z Potosi będzie 4 godziny Uyuni - 8 godzin, od La paz i Cochabamba - 12 godzin. Podczas długich podróży zalecamy wybrać loty nocne, ale warto wziąć pod uwagę, że noce są tutaj zimne, więc ciepłe ubrania lub koc nie będą zbyteczne w drodze.

Interesujące fakty o stolicy Boliwii Sucre

Co jeszcze warto wiedzieć o Sucre:

 • Sucre jest nie tylko oficjalną stolicą Boliwii, ale także czekoladą.Miasto produkuje i sprzedaje najlepszą czekoladę kraju, aw sklepach, kawiarniach i na rynku oferowane są różne produkty czekoladowe;
 • inna nazwa Sucre to "Ateny Ameryki Południowej";
 • Herbata z koki jest nie tylko lokalną ucztą, ale także świetnym pomocnikiem podczas aklimatyzacji w górskiej wiosce.