Starożytna część miasta Sucre nie na darmo wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wynika to z faktu, że istnieje wiele starożytnych budynków, w tym - i pałacu La Glorieta. Został zbudowany w 1897 roku i jest doskonałym przykładem tego, jak kilka stylów architektonicznych może harmonijnie połączyć w jednym budynku.

Historia pałacu La Glorieta

Pierwszym właścicielem pałacu La Glorieta, czyli Palacio da La Glorieta, był Don Francisco Argandon i jego żona Clotilde. Szlachetny dawca należał do kopalni srebra w Potosí , bank, duża liczba antyków i biżuterii. Don Francisco Argandon był ambasadorem Boliwii w Rosji i we Francji. Wraz z żoną założył kilka schronisk dla dzieci, przekazał pieniądze na budowę zaplecza socjalnego. Papież Leon XIII, pod wrażeniem wielkości darowizn rodziny Argandon, nadał im tytuły księcia i księżniczki. Pomimo faktu, że Boliwia nigdy nie miała monarchii, książę Argandon postanowił zbudować prawdziwy zamek dla swojej rodziny, którą nazwał La Glorieta.

Jedyna arystokratyczna rodzina Boliwia nie było spadkobierców, więc ich historia skończyła się w 1933 r. Po śmierci obojga małżonków w budynku zamku La Glorieta znajdowała się akademia wojskowa. W 1970 roku pałac otrzymał tytuł Zamku Narodowego. Od 1987 do dnia dzisiejszego La Glorieta jest muzeum państwowym otwartym dla zwiedzających.

Styl architektoniczny i cechy La Glorieta

Główną cechą zamku La Glorieta jest harmonijne połączenie następujących stylów architektonicznych:

  • Florencki;
  • Rosyjski;
  • Gotycki;
  • Chiński.

Główna część La Glorieta jest wykonywana w stylu florenckim, inne style znajdują odzwierciedlenie w wieżach zamku. Wnętrze pałacu zdobi marmur, stiuk, witraże i mozaika. La Glorieta jest doskonałym przykładem eklektyzmu, w którym mieszanka stylów w pojedynczej strukturze wygląda bardzo organicznie. Na tle pozostałych atrakcji Boliwii można to bezpiecznie nazwać zaletą La Glorieta.

Zamek ma 40 pokoi. W każdym z nich zachowała się dekoracja odpowiedniej epoki. Tutaj można zobaczyć duży stół, który wcześniej był jadany przez księcia i księżniczkę Argandon, oraz duży kominek, który ogrzewał je w chłodne wieczory.

Terytorium zamku La Glorieta jest urządzone w formie ogrodu, w którym wznoszą się rzeźby i fontanny.

Zamek La Glorieta to urokliwe miejsce otoczone bujną roślinnością. To prawdziwy zamek księżniczki, który przypomni ci cudowną dziecięcą bajkę.

Jak dostać się do La Glorieta?

Zamek La Glorieta znajduje się około 5,5 km od centrum Sucre. Obok znajduje się akademia wojskowa (Liceo Militar). Dlatego w drodze do zamku będziesz musiał przejść przez punkt kontrolny. Do zamku można dojść pieszo, po drodze zbadać otoczenie. Możesz także wsiąść do autobusu nr 4, odjeżdżając z centrum Sucre lub wziąć taksówkę.

Вид на готическую башню замка Ла ГлорьетаВид на китайскую башню замка Ла ГлорьетаВнутренний двор дворца Ла Глорьета
Лестница в замке Ла ГлорьетаМозаичные окна во дворце Ла ГлорьетаПамятник Франциску Аргандону перед дворцом Ла Глорьета
Флорентийские окна замка Ла ГлорьетаСтаринный камин в замке Ла ГлорьетаПотолок в замке Ла Глорьета