BCAA to niezbędne aminokwasy, w tym leucyna, izoleucyna i walina. Ich ciało nie syntetyzuje, więc można je uzyskać jedynie z pożywienia lub specjalnych dodatków. Aplikacja BCAA w żywieniu sportowym jest popularny ze względu na szereg przydatnych właściwości, więc dodatki syntetyzują białko mięśniowe, zapobiegają destrukcji mięśni, uczestniczą w syntezie białek i innych aminokwasów, a także przyczyniają się do spalania tłuszczów.

Co jest lepsze od kapsułek BCAA, proszku czy płynu?

Suplementy te są wykorzystywane nie tylko przez ludzi, którzy chcą przybierać na wadze, ale także tych, którzy chcą poradzić sobie z otyłością. Dziś BCAA można kupić w następujących formach:

  1. Proszek . Jest to jedna z najtańszych opcji w tej cenie. Wady obejmują niewygodę w użyciu, ale jednocześnie każdy ma możliwość zmiany dawkowania według własnego uznania. Aby zwiększyć skuteczność BCAA, zaleca się mieszanie z innymi dodatkami, na przykład białko lub kreatyny. Zwykle część proszku wynosi 5-12 g.
  2. Kapsułki . Najczęściej sportowcy mają do wyboru najlepszy proszek lub kapsułki BCAA. Druga forma dodatku jest bardziej nowoczesna, co bezpośrednio wpływa na cenę. Do wykonania muszli używa się żelatyny lub dodatków do żywności, co pozwala na ich podział w krótkim czasie. Zalety kapsułek obejmują wygodę w stosowaniu i obliczaniu dawki, a także wysoką skuteczność dodatku. Ponadto, jeśli chcesz kapsułki przed użyciem, możesz otworzyć i wyodrębnić proszek, który jest używany do robienia koktajli. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę kapsułek w dawce: od 0,5 g do 1,25 g.
  3. Tabletki . Odżywianie sportowe BCAA w tej formie jest wygodne w użyciu i niedrogie. Zalety to możliwość długotrwałego przechowywania bez utraty jakości. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę tabletek o różnej dawce. Zwykle jest to do 550 mg w jednej tabletce.
  4. Ciecz . Ta opcja ma znaczną przewagę: maksymalna prędkość ssania. Wadami są trudności w transporcie i dawkowaniu. Zwykle w 1 łyżeczce 1-1,5 grama.