Wielu sportowców obawia się żywienie sportowe . Często wynika to z faktu, że nieświadomie mylą białka i, ogólnie rzecz biorąc, wszystkie typy takich dodatków ze sterydami i wierzą, że wszystkie są niebezpieczne. Chociaż to przekonanie jest dalekie od prawdy, a każdy sportowiec sam decyduje, jak zbudować masę mięśniową. Przyjrzymy się, jak przygotować domowe białko.

Jak zrobić białko jajka?

Na forach sportowych często można znaleźć entuzjastyczne posty od początkujących, że opracowali unikalny sposób wytwarzania białka jajecznego. Z reguły wszystko sprowadza się do tego, że osoba po prostu gotuje jajka bez powłoki i filtrów. Tego produktu, podobnie jak wszystkich innych, nie można sklasyfikować jako białka, ponieważ w jajku jest za dużo tłuszczu (są zawarte w żółtku).

Jedynym bardziej lub mniej akceptowalnym wariantem białka jaja kurzego jest gotowane białka jaj. W nich przynajmniej nie ma takiej samej ilości tłuszczu. Jednak potrzebują dużo jedzenia, ponieważ 100 g produktu stanowi zaledwie 11 g białka.

Podczas gdy potrzeba ciała sportowca wynosi 1,5 grama białka na każdy kilogram jego masy ciała (to znaczy, sportowiec ważący 80 kg potrzebuje 120 gramów białka dziennie), ta metoda jest bardzo wątpliwa, ponieważ będziesz potrzebował jeść około kilograma gotowanych białek. O ile odżywki sportowe z jaj są izolowanym białkiem, bez tłuszczy i węglowodanów, wystarczy wziąć tylko kilka łyżek dziennie, rozcieńczonych wodą.

Jak zrobić białko serwatkowe?

Nie jest również możliwe wytwarzanie izolowanego białka serwatkowego w domu. Jedynym mniej lub bardziej adekwatnym analogiem jest niskotłuszczowy twarożek. Ma dużo białka, a jeśli weźmiesz pod uwagę niską zawartość tłuszczu, taki produkt może zastąpić serwatkę białko .

16-18 g białka na 100 g beztłuszczowego twarożku. Tak więc, aby uzyskać dzienną normę białkową osoby ważącej 70 kg (z szybkością 1,5 g białka na 1 kg wagi), potrzebne jest 105 g białka, co stanowi około 650 g twarogu, tj. 3 porcje. A jeśli kawałek białka pochodzi z jajek i mięsa, obraz wygląda jeszcze bardziej realistycznie.

jak zrobić białko jaj

Jak zrobić białko?

Rozważ kilka domowych receptur koktajlowych, które można wykorzystać do budowy mięśni:

  1. Wymieszaj w szklance surowe jajko, łyżkę miodu, łyżkę startego orzecha, uzupełnij kefirem, wypij 15 minut przed treningiem.
  2. Wymieszać pół litra 2,5% mleka, 50 g mleka w proszku, surowe jajko, pół paczki twarogu o niskiej zawartości tłuszczu, dodać syrop owocowy lub jagodowy (1 łyżka).

Regularnie przyjmując takie koktajle i zapewniając odpowiednią dietę białkową, skutecznie uzyskasz masę mięśniową, bez konieczności korzystania z suplementów sportowych.