Człowiek jest stworzeniem o charakterze białkowym, i wiewiórki znane są złożone z aminokwasów. Z kolei aminokwasy mogą być wymienne i niezbędne. Ciało ludzkie syntetyzuje wymienne aminokwasy niezależnie od innych mikroelementów. Niezbędne aminokwasy można uzyskać tylko z pożywieniem lub dodatkami do żywności. W przyrodzie jest dziewięć niezbędnych aminokwasów, trzy z nich - są częścią BCAA.

BCAA - to nie jest komercyjna nazwa leku dla kulturystów, ale tylko skrót angielski, co oznacza aminokwasy z rozgałęzionymi łańcuchami. Nasze mięśnie składają się w 35% z BCAA, a mianowicie z izoleucyny, waliny i leucyny. Wraz z popularyzacją różnych suplementów diety, koktajli witaminowo-białkowych, społeczeństwo było podzielone w opinii tych, którzy są za, i którzy są przeciw. Wielu sportowców, lub po prostu kobiet, które chcą pozbyć się nadmiaru tłuszczu, jest straconych w wątpliwość i nie wie, jak wziąć BCAA i czy w ogóle jest tego warte. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim aspektom spożycia, korzyści i ryzyka związanego z używaniem BCAA.

BCAA podczas treningu

Jak wspomniano powyżej, BCAA to trzy niezbędne aminokwasy. Kiedy aktywnie szkolimy nasze ciało, rozpoczyna się katabolizm, czyli destrukcyjny proces tkanki mięśniowej, aby uzyskać dodatkową energię, którą wydatkujemy podczas ćwiczeń. W rezultacie, ćwicząc regularnie przez kilka godzin, nie widzimy żadnych zewnętrznych rezultatów. Masa mięśniowa nie wzrasta, ponieważ podczas treningu jest niszczona.

Tutaj uzyskuje się takie błędne koło. Tutaj przyjdzie nam na ratunek bardzo BCAA. Aby nasz organizm nie potrzebował "samozaspokajania się", powinniśmy osobiście wprowadzić aminokwasy, które nie tylko chronią nas przed katabolizmem mięśni, ale także pomagają nam spalać tłuszcz bardziej efektywnie i budować mięśnie.

Najlepszym czasem na podjęcie BCAA jest przed, w trakcie i bezpośrednio po treningu. Optymalna pojedyncza dawka to 4-8 gramów. Podczas ćwiczeń najlepiej jest użyć napoju energetyzującego, rozpuszczając porcję aminokwasów i kilka łyżek cukru w ​​wodzie. Zapewni to stały przepływ płynów, węglowodanów i aminokwasów we krwi podczas całego treningu.

Zaleca się również przyjmowanie BCAA natychmiast po snu, aby powstrzymać poranny katabolizm (rozpad mięśni).

BCAA przy zrzucaniu wagi

Inny przykład. Chcąc schudnąć, ściśle ograniczysz spożycie węglowodanów, ponieważ każda dziewczyna wie, że przytyje ze słodyczy. Jednak wraz z utratą węglowodanów tracisz także siłę, by trenować, stać się leniwym. Ponadto z glukozy organizm syntetyzuje ważny pierwiastek - glikogen. Jego brak jest przyczyną zmęczenia, a na własne potrzeby organizm ponownie zaczyna rozkładać tkankę mięśniową. Wynik będzie podobny do poprzedniego przykładu. Dlatego to, czy brać BCAA, czy nie, jest pytaniem retorycznym, ponieważ tak stale je przyjmujemy z jedzeniem podczas posiłków. Jednak, aby w pełni zaspokoić potrzeby organizmu, powinno być "karmione" z dodatkowych źródeł.

Aby użyć BCAA do utraty wagi, należy postępować tak samo, jak przy budowaniu mięśni.

Formy i dawki BCAA

Rynek dodatków do żywności jest wypełniony różnymi producentami i ich produktami. Taka obfitość komplikuje nasz wybór. Ale jeszcze bardziej zagmatwany jest stereotyp, że BCAA jest wyłącznie męskim suplementem. A w międzyczasie w ciele kobiety, w każdej sekundzie są dwa razy więcej procesów biochemicznych niż w ciele mężczyzn. Wielu z nas zadaje sobie pytanie - jak i ile, aby wziąć dziewczynę BCAA. Najpierw określa się dawkę, niezależnie od płci, dla każdego kilograma wagi. Przy 50 kg masy, zapotrzebowanie na izoleucynę, leucynę i walinę wynosi odpowiednio 1800 mg, 900 mg, 900 mg. Oblicz żądaną dawkę, każdy może zrobić to sam.

BCAA jest dostępny w postaci proszku, tabletki, kapsułki i postaci płynnej. Oczywiście ta druga opcja jest lepsza, ponieważ w formie płynnej proces asymilacji przebiega szybciej i bardziej wydajnie. Jak wziąć BCAA w kapsułkach można przeczytać na opakowaniu, ponieważ każdy producent sam określa liczbę aminokwasów w jednej kapsułce. Oznacza to, że jeśli opakowanie mówi, że w jednej kapsułce - 500 mg leucytyny, w oparciu o powyższą proporcję, obliczamy ilość leucyny, a następnie dwa pozostałe aminokwasy.

Sposób przyjmowania BCAA w tabletkach i proszku jest również możliwy do nauczenia się na podstawie zaleceń konkretnego producenta. W przypadku tabletek można obliczyć dawkę, tak jak w przykładzie z kapsułkami. Proszek lepiej jest wziąć łyżeczkę i pić wodę. Biorąc pod uwagę gorzki smak całego BCAA, nie rozcieńczaj proszku wodą lub koktajlem witaminowym, ponieważ uczucie picia takiego napoju byłoby okropne. Szybciej i bez wahania przełknąć.

Wiele już napisano o tym, jak pić BCAA w tabletkach i kapsułkach, a wszystkie odpowiedzi są poprawne, ponieważ każdy organizm jest wyjątkowy i jeśli ktoś lubi je pić z wodą, a inny z koktajlem witaminowym, nie oznacza to, że jeden z nich jest nieprawidłowy. . Jednak naukowcy zalecają picie Aminokwasy BCAA soki, ponieważ fruktoza stymuluje produkcję insuliny, która ma korzystny wpływ na wchłanianie aminokwasów.

Tak więc, ile trzeba wziąć kobietę BCAA, odkryliśmy. Porozmawiajmy teraz o czasie przyjęcia. Zdaniem ekspertów dawkę dzienną należy podzielić na trzy etapy: przed, po i podczas treningu. Jak jednak zabrać BCAA do kobiety, która nie chce dotrzeć do czołówki kulturystów i zawodowych sportowców? Jeśli twoje treningi nie są codzienne, ale chcesz być sprawny i mieć piękną sylwetkę, w tamtych czasach, jak wziąć kobietę bcaa gdy nie ćwiczysz, przejdź do trybu odbioru BCAA w dni odpoczynku. To znaczy, weź jedną trzecią dawki sportowej rano. To ochroni mięśnie, nad którymi spocisz się w hali, i spowolni katabolizm.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać wątpliwości co do prawidłowego stosowania BCAA i czy jest to w ogóle warte. Jednak zafascynowany suplementami diety nie powinieneś zabijać ich spożycia z jedzeniem. Poszukaj BCAA nie tylko w sklepach sportowych, ale także w mięsie, produktach mlecznych, orzechach, fasoli i zbożach. Tylko zintegrowane podejście sprawi, że będziesz oszałamiająco piękny i zdrowy!