Aby stale utrzymywać dobrą kondycję, musisz uprawiać sport, idealna opcja do biegania lub, na przykład, fitness , ale zdarzają się sytuacje, kiedy dana osoba nie może sobie na to pozwolić. Aby odwiedzić halę sportową lub klub fitness, większość osób po prostu nie może sobie pozwolić, a jeśli nadal występują poważne problemy zdrowotne, można także zapomnieć o bieganiu. Z tymi trudnościami, skandynawskie chodzenie, które jest dziś bardzo popularne, pomoże sobie z tym poradzić, ponieważ ten rodzaj sportu, choć ma małe przeciwwskazania, ale w sumie pasuje prawie do każdej osoby.


Co jest przydatne w chodzeniu skandynawskim?

Skandynawskie spacery to wycieczka piesza z użyciem specjalnych patyczków, często przy użyciu konwencjonalnych kijków narciarskich. Ten rodzaj sportu, jak udowodnili naukowcy, może poprawić samopoczucie człowieka i uchronić go przed nienawidzeniem dodatkowych kilogramów. Korzyści ze skandynawskiego chodzenia z kijami są następujące:

 1. Podczas spaceru prawie wszystkie mięśnie zaczynają działać, a po kilku sesjach ich ton zaczyna się poprawiać.
 2. Ze względu na to, że podczas treningu puls przyspiesza, oddech staje się głęboki, płuca zaczynają znacznie lepiej wentylować, a ponadto zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, co jest również bardzo przydatne dla organizmu.
 3. Znacznie poprawia się dopływ krwi do narządów wewnętrznych, normalizuje się funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej.
 4. Bardzo przydatne jest zdrowe chodzenie z kijkami narciarskimi do układu nerwowego. Przywraca normalny zdrowy sen, nerwy zostają wzmocnione, depresja ustępuje.
 5. Zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca, rak piersi, rak jelita grubego.
 6. Poziom cukru powraca do normy, a ciśnienie stabilizuje się.
 7. Zaleca się chodzenie z kijami do osób mających problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
 8. Zapobiega rozwojowi osteoporozy.
 9. Poprawia poczucie koordynacji i równowagi.
 10. Skandynawskie chodzenie to doskonały sposób na schudnięcie, w zaledwie godzinę ćwiczeń można spalić do 500 kcal.
 11. Pozytywny wpływ na kręgosłup poprawia się postawa .
 12. Skandynawskie chodzenie jest zalecane w przypadku żylaków. Wszakże podczas takiego treningu mięśnie nóg są przecinane, a dzięki tym cięciom krew w żyłach idzie szybciej do serca, tym samym zmniejszając ciśnienie.

Przeciwwskazania Nordic walking z kijami

Pomimo ogromnej korzyści z tego rodzaju sportu, chodzenie z kijkami ma również wiele przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się wyjść na trening:

 1. Nie możesz chodzić w okresie pooperacyjnym.
 2. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń podczas zaostrzeń jakichkolwiek chorób przewlekłych.
 3. Nie jest pożądane radzenie sobie z poważnymi problemami z układem mięśniowo-szkieletowym. Aby nie zaostrzać swojej sytuacji, musisz skonsultować się z lekarzem.
 4. Przy zwiększonym ciśnieniu lepiej powstrzymać się od chodzenia.
 5. W przypadku ostrych chorób zakaźnych, Nordic walking można uprawiać tylko za zgodą lekarza. Skandynawskie chodzenie z kijami

Również ten sport może zaszkodzić ciału, jeśli w metodzie chodzenia popełniono następujące błędy:

 • ciało jest stale w silnym napięciu;
 • ciało jest odchylone do tyłu;
 • szyja jest wyciągnięta;
 • głowa przycięta, oczy stale skierowane na podłogę;
 • łokcie przyciśnięte do ciała;
 • nieregularny ruch nóg i ramion;
 • kiedy idąc mocno pochylony do tyłu;
 • zbyt słaby uchwyt.