BCAA (z angielskimi aminokwasami rozgałęzionymi - aminokwasy z rozgałęzionymi łańcuchami bocznymi) to kompleks składający się z trzech podstawowych aminokwasów:

 • izoleucyna;
 • leucyna;
 • walina.

Rola niezbędnych aminokwasów w rozwoju mięśni, podaży ich energii, a także w procesach anabolicznych białek jest najważniejsza. Dowiemy się, dlaczego BCAA jest potrzebny. W przeciwieństwie do innych aminokwasów, BCAA jest metabolizowany bezpośrednio w mięśniach, więc są one wchłaniane znacznie szybciej i bez żadnych skutków ubocznych. Aminokwasy BCAA chronią włókna mięśniowe przed uszkodzeniem w trakcie udoskonalonego procesu treningowego. Oprócz funkcji ochronnej, mają one korzystny wpływ na mięśnie w okresie rekonwalescencji, zmniejszając poziom kwasu mlekowego, który, jeśli niepotrzebnie się nagromadzi, powoduje ból i dyskomfort.

Który BCAA jest najlepszy?

Nowoczesne odżywianie sportowe oferuje ogromny wybór różnych suplementów BCAA dla osiągnięcia najwyższych wyników. Istnieją cztery rodzaje postaci uwalniania: tabletki, kapsułki, proszek i roztwór.

BCAA w proszku, podobnie jak w roztworze, jest szybko wchłaniany. Są również odpowiednie dla tych, którzy są przyzwyczajeni do przyjmowania ich w stanie płynnym podczas treningu.

BCAA kapsułki i tabletki są trawione nieco dłużej, ale nie ma to wpływu na skuteczność.

Nie ma istotnych różnic między formami uwalniania, ponieważ efekt pozostaje ten sam. Jeśli argumentować z punktu widzenia właściwości konsumenta, a następnie odpowiedzieć na pytanie, co BCAA można lepiej porównać cechy, takie jak smak, mieszalność, pakowanie, dawkowanie i koszt. Prowadzi to do powstania BCAA w proszku, ponieważ mają one doskonały smak, mieszalność i są stosunkowo niedrogie.

Najpopularniejsze marki BCAA w 2013 roku:

 1. RPG IBCAA od Millennium Sport.
 2. Aminocore AllMax.
 3. USPLabs Modern BCAA.
 4. XtraVol z PVL.
 5. BCAA Xplode od Olimp.
 6. I-BCAA-MAX z SAN.
 7. Monster Amino z CytoSport.
 8. Premium BCAA Powder firmy Weider.

(Ocena dodatków była oparta na takich kryteriach, jak: jakość, efektywność, popularność, cena.)

Który lepszy, aminokwas albo BCAA?

Skład kompleksów aminokwasów obejmuje wszystkie takie same waliny, leucyny, izoleucyny (BCAA), są one najbardziej niezbędne w okresie aktywnego treningu. Również BCAA bardzo szybko się asymiluje i wpływa na przyswajanie innych aminokwasów. Doświadczeni sportowcy i specjaliści od żywienia sportowców są skłonni uwierzyć, że kombinacja aminokwasów i BCAA jest lepsza.

Dzięki szerokiej gamie działań, BCAA jest coraz bardziej popularny wśród osób z nadwagą lub po prostu chcesz mieć piękną i sprawną sylwetkę. Chodzi o to, że oprócz powyższych funkcji, te aminokwasy stymulują produkcję leptyny, która reguluje metabolizm, wpływa na apetyt, wagę, kumulację i koszty tłuszczu. Kiedy osoba obserwuje dieta niskokaloryczna , traci tłuszcz, zmniejsza produkcję leptyny i pojawia się uczucie głodu. Leucyna jest również wywoływana w celu pobudzenia poziomu leptyny, co znacznie tłumi uczucie głodu.

Szczególnie ważne są aminokwasy BCAA dla kobiet. Zwykła dieta nie jest w stanie dostarczyć kobiecemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego. bcaa, czego potrzebujesz Specjaliści opracowali specjalne kompleksy BCAA dla dziewcząt i kobiet, które pomagają schudnąć nie powodując uszczerbku na zdrowiu.

Skutki uboczne BCAA

Efekty uboczne z odbiór BCAA nie ujawniono. A twierdzenia "ekspertów", że stosowanie tych substancji może powodować wrzody żołądka lub inne poważne zaburzenia w ciele są tak samo absurdalne, jak dowód, że te same problemy mogą powodować 2 jaja i szklankę mleka.

Nawet w celu zatrucia pokarmowego konieczne jest zwiększenie standardowej części BCAA, która wynosi 5 g 10 razy. I nawet wtedy jest mało prawdopodobne.

Aby odrzucić wątpliwości przy zakupie i dalszym stosowaniu aminokwasów, skonsultuj się z ekspertami w tej sprawie. Prawidłowe dawkowanie i odbiór są kluczem do sukcesu na drodze do osiągnięcia celu.