Niedawno ludzie z kijkami narciarskimi, wesoło przechadzający się po placach, parkach i ulicach, powodowali tylko oszołomiony wygląd i sceptyczne uśmiechy dla przechodniów i turystów.

Jednak zwolennicy tego rodzaju sportu chodzą codziennie coraz więcej.

Szwedzki nordic walking

Obecnie szwedzki spacer uważany jest za jeden z najskuteczniejszych rodzajów łagodnych fitness . Nazwa tego rodzaju wysiłku fizycznego wynika z faktu, że po raz pierwszy jako niezależna dyscyplina sportowa została przydzielona dokładnie na terytorium Szwecji, a stało się to w połowie ubiegłego wieku.

Sporty zimowe w krajach skandynawskich są szczególnie popularne. Nic dziwnego, że odsetek profesjonalnych narciarzy jest tutaj bardzo duży. I, jak wiadomo, sportowcy nie mogą przerywać treningu z powodu sezonowości, dlatego w lecie kontynuują swoje zajęcia bez używania nart.

Takie zajęcia zainteresowały instruktora fitness, który później stał się założycielem nowego kierunku fitness.

Szwedzka technika chodzenia z patyczkami

Nordic walking znacznie różni się od narciarstwa biegowego, zarówno pod względem szybkości, jak i techniki. Jeśli na nartach wykonamy szerszy przesuwny krok, polegając najpierw na czubku palca, to przy szwedzkiej (lub skandynawskiej, północnej) technice chodzenia jest zupełnie inaczej. Oto kilka podstawowych zasad dla tych, którzy planują zrobić tego typu fitness.

Główną różnicą między szwedzkim chodzeniem a innymi rodzajami chodzenia jest obecność patyków. Z tego powodu wykorzystuje się mięśnie pleców i ramion, obręczy barkowej.

Oto kilka zasad, które pomogą ci opanować technikę Nordic Walking.

  1. Krok powinien być sprężysty, tempo chodzenia - energiczne. Nie próbuj robić zbyt szerokich kroków lub jeździć z dużą prędkością. Zachowaj rytm oddychania.
  2. Konieczne jest stąpanie na pięcie, a następnie na palcach. Takie przeniesienie masy ciała daje obciążenie, przy takim obciążeniu, najlepiej używać cieląt, mięśni ud i mięśni pośladkowych.
  3. Kije muszą mieć pętlę zapięcia na nadgarstku. W takim przypadku obciążenie mięśni, a tym samym efekt treningu, będzie większe.
  4. Podczas chodzenia ważne jest, aby odepchnąć kije z wystarczającą siłą. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie mięśni górnej części ciała.
  5. Staraj się nie tracić oddechu. Oprócz obciążenia mięśni i szkieletu, przy szwedzkim chodzeniu, trenuje się układ oddechowy.

Zalety szwedzkiego spaceru

Charakterystyczną cechą tego typu sprawności jest fakt, że uzyskanie niezbędnego obciążenia, ciało nie przechodzi w stan nadmiernego stresu, który jest typowy dla sportu i aktywności fizycznej większości gatunków. Dlatego ten rodzaj fitness jest idealny dla każdego. Jest polecany osobom o osłabionym zdrowiu, osobom starszym. Szwedzkie chodzenie jest wskazane nawet w przypadku chorób sercowo-naczyniowych.

Dobry instruktor będzie mógł Szwedzkie spacery aby wybrać właściwe tempo i czas chodzenia, który będzie optymalny dla twojego ciała. Zastanówmy się, co nam daje szwedzki chód z kijami. Oprócz ćwiczeń, o których mówiliśmy powyżej, takie chodzenie sprawia, że ​​ciało jest bardziej trwałe. Z reguły ten rodzaj sprawności jest uprawiany w parku lub w publicznym ogrodzie. I, jak wiadomo, codzienne spacery na świeżym powietrzu są dobrym sposobem na wzmocnienie odporność . Kolejną zaletą może być fakt, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniem chodzenie z kijami jest skutecznym środkiem do utraty wagi. Ponadto rytm chodzenia i brak konieczności skupiania się na wykonywaniu ćwiczeń może być doskonałym powodem do medytacji. Pomoże to nie tylko wytrenować ciało, ale także uporządkować myśli i uczucia.