Ćwiczenia podczas ciąży to nie tylko prosty sposób na podniesienie poziomu ducha, utrzymanie kształtu ciała i ochronę życia wewnątrzmacicznego dziecka, ale także ułatwienie porodu. W drugim trymestrze (od 15-go do 24-go tygodnia), w przeciwieństwie do pierwszego, stan zdrowia przyszłej matki poprawia się, a ryzyko urazu dziecka maleje. Możesz sobie pozwolić na umiarkowane ćwiczenia, które w przyszłości znacznie pomogą szybko przywrócić figurę do dawnej wydajności.

Jakie ćwiczenia mogą być w ciąży?

W przeciwieństwie do pierwszego trymestru, kiedy lekarze zalecają przerwanie lekkiej rozgrzewki i różnych ćwiczeń oddechowych, w kolejnym okresie ćwiczenia mogą być bardziej intensywne. Od 15 do 24 tygodnia ciąży nie ma tak drastycznych zmian hormonalnych, które prowadziłyby do dyskomfortu we wcześniejszym okresie, a ponadto macica znacznie się zwiększa, co zwiększa obciążenie kręgosłupa i układu sercowo-naczyniowego. Zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży w drugim trymestrze powinien zawierać ćwiczenia, które ułatwią wprowadzenie tych zmian.

Idealny zestaw ćwiczeń podczas ciąży będzie obejmował udział w zajęciach dla kobiet w ciąży w basenie. Możesz wybrać obciążenie do swojego gustu: aqua joga, pływanie, aerobik w wodzie. Środowisko wodne usuwa dodatkowy ładunek z kręgosłupa i relaksuje, a podczas nurkowania dziecko uczy się znosić brak tlenu, który będzie musiał przejść podczas porodu. również dać pożądany wynik.

Jakie ćwiczenia nie mogą być wykonywane w ciąży?

Nawet jeśli jesteś zawodowym sportowcem, w czasie ciąży zabronione jest uczestnictwo w zawodach, gimnastyka na nierównych pasach, wszelkiego rodzaju skoki i bieganie. Poza tym nie możesz uprawiać sportów, które grożą uderzeniem w żołądek (począwszy od typów zapaśniczych i kończąc na grach w piłkę).

Ponadto w drugim trymestrze ćwiczenia wykonywane w pozycji stojącej, stojące na jednej nodze lub leżące na plecach są zabronione.

Zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży w 2. trymestrze powinny obejmować różne podejścia do rozciągania, w celu wzmocnienia mięśni klatki piersiowej, brzucha i ud, a także kompleksów oddechowych.

  1. Rozgrzewka: odwraca głowę. Usiądź "po turecku", ze skrzyżowanymi nogami, wyprostuj plecy i powoli odwróć głowę na boki. Uruchom 10 razy.
  2. Rozgrzewka: skręcenie kręgosłupa. Usiądź "po turecku", ze skrzyżowanymi nogami, wyprostuj plecy, rozłóż ręce równolegle do podłogi. Na wydechu, obróć tułów na bok, na wdech, powróć do pozycji wyjściowej. Przy następnym wydechu odwróć się w drugą stronę. Powtórz 5-6 razy dla każdego kierunku.
  3. Dobre ćwiczenie na piersi podczas ciąży (z fitballem). Usiądź z nogami pod tobą, dotykając piętami pośladkami, ściskając piłkę z rękami zgiętymi. Ściśnij piłkę dwiema rękami, napinając mięśnie klatki piersiowej. Powtórz 12 razy.
  4. Ćwicz, aby wzmocnić mięśnie brzucha. zestaw ćwiczeń podczas ciąży Połóż się na prawym boku, nogi lekko ugięte w kolanach, ręce przed tobą prostopadłe do ciała. Na wydechu, górne ramię opisuje półkole nad swoim ciałem: płynny ruch, przenieść go na siebie na spinu.Oglyanites, patrzeć na ręce (wyciąga szyję) iz powrotem do oryginału. Powtórz 6-8 razy dla każdej strony.
  5. Ostatni odcinek. Usiądź z nogami schowanymi pod tobą, dotykając piętami pośladkami, rozciągnij ręce przed sobą, a czoło spróbuj dotknąć podłogi. Sięgnij do swoich ramion i zrelaksuj się. Powtórz 3-5 razy.

Gimnastyka dla kobiet w ciąży może obejmować ćwiczenia, które nie są zawarte w tej liście, ale są podobne i proste. Najważniejsze jest to, że ich realizacja sprawi ci przyjemność, ponieważ pozytywne nastawienie jest głównym elementem przygotowań do porodu.