Nowość w kulturystyce - trening z uprzężą. Takie ćwiczenia obejmują wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności, podczas których przepływ krwi jest zaciśnięty za pomocą wiązki. Twórcy tej metody obiecują znaczny wzrost siły, masy mięśniowej i wytrzymałość . Uzyskanie takich wyników podczas treningu jest bardzo trudne.

Japońscy naukowcy odkryli, jak uprzęże treningowe wpływają na ludzkie ciało. Eksperymenty wykazały, że podczas takich treningów poziom hormonu wzrostu wzrasta o 290% w porównaniu do normalnego stanu organizmu. Ponadto, dzięki zastosowaniu gumowych uprzęży do treningu siłowego, zwiększa poziom norepinefryny i kwasu mlekowego.

Uważa się, że uprząż do treningu prowadzi do tego, że mięśnie są w szoku, a także tworzy środowisko, w którym mały ładunek wystarcza do rozpoczęcia wzrostu mięśni. Po takim treningu przepływ krwi znacznie wzrasta, co powoduje wzrost mięśni.

Eksperyment porównawczy

Aby określić, w jaki sposób gumka do treningu wpływa na ciało, wybrano mężczyzn, którzy wykonywali ćwiczenia z zespołem i bez niego. Zauważono, że poziom hormonu wzrostu znacznie wzrósł, ale jednocześnie siła zmniejszyła się o 50%, a nawet reszta nie pomogła szybko dojść do siebie. Dzięki tym eksperymentom można stwierdzić, że trening z uprzężą jest bardziej skuteczny, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że metoda ta nie została w pełni zbadana i nic nie wiadomo o bezpieczeństwie takich ćwiczeń. Jeśli ograniczysz przepływ krwi, ale nie będziesz się angażować, poziom hormonu wzrostu się nie zmieni. Przed użyciem uprzęży treningowej należy skonsultować się ze swoim trenerem i lekarzem.

Trening z uprzężą: