Większość uczestników ma świadomość, które ćwiczenia obciążają górną i dolną część brzucha, ale nie zawsze skutecznie obejmują mięśnie skośne. Zobaczmy, jakie one są i jak wiele uwagi należy im poświęcić.

Mięśnie brzucha - anatomia

Ukośne mięśnie brzucha mają za zadanie skręcenie ciała. Wewnętrzny, ukośny mięsień brzuszny znajduje się głęboko, bliżej grzbietu, a zewnętrzne ukośne mięśnie brzucha są odpowiednio blisko powierzchni. Podczas pochylania w prawo włącza się prawy zewnętrzny mięsień skośny i lewy wewnętrzny skośny mięsień i odwrotnie. Ważne jest, aby te mięśnie były w dobrej kondycji, ponieważ jest to gwarancja zdrowia kręgosłupa, a także normalnej pozycji narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Słaby mięsień lędźwiowy może nawet stworzyć asymetrię w talii.

Wzmocnienie mięśni brzucha

Tak więc znaczenie tej grupy mięśni brzucha jest jasne, rozważmy ćwiczenia, które dają pożądany efekt. Na liście twoich ćwiczeń powinno być wystarczająco dużo elementów ze skręceniem ciała w różnych kierunkach.

Błąd popełniony przez początkującego: wiele osób uważa, że ​​potrząsanie prasą pozbędzie się nadmiaru tłuszczu w okolicy talii. Niestety, musisz rozczarować. Tak, ładunek powoduje, że ciało pobiera energię z rezerw, ale bez diety nie można zrobić. Ponadto, jeśli wykonujesz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, możesz uzyskać odwrotny efekt. Zamiast cienkiej talii, stać się właścicielem jego "rozszerzonej" wersji. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są wzmocnione i lekko zwiększają objętość, a do tego dodaje się ilość tłuszczu, która nie została spalona. Szczególnie szybko taki negatywny efekt widać po nachyleniu bocznym (zachowaj ostrożność i nie daj się ponieść emocjom). W rezultacie masz cudowną prasę, ukrytą pod tłuszczem i niezadowolenie z siebie po każdym spojrzeniu w lustro. Ale jeśli zrewidujesz swoją dietę i zaczniesz trzymać się prawidłowej zdrowej diety, a wynik Cię zaskoczy.

Wykonując ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni brzusznej prasy, uważnie monitoruj technikę. Jeśli pracujesz nad mięśniami górnymi i wykonujesz skręcanie na podłodze lub na pochyłej ławce, upewnij się, że łokcie nie są wyciągnięte i nie ciągnij głowy za ręce (to dodatkowy ciężar na szyi). Podczas pracy nad ukośnymi mięśniami spróbuj ustalić biodra w jednej pozycji, a tym samym odizoluj obszar docelowy. Skręcanie można wykonywać zarówno na stojąco, jak i na stoku, gdy ciało jest równoległe do podłogi. Jeśli ćwiczenia są dla ciebie zbyt łatwe, możesz użyć ukośne środki ważące. Trzymaj hantle, kulkę z piaskiem lub naleśnik ze sztangi. Staraj się unikać zbyt ostrych ruchów, aby uniknąć obrażeń, szczególnie gdy mięśnie nie są wystarczająco nagrzane.

Nie mniej efektywnym ćwiczeniem będzie klasyczne skręcanie na podłodze, z tą tylko różnicą, że rozciągasz łokieć prawej ręki na lewe kolano i na odwrót.

Nie zapominaj o jednym ważnym punkcie: Twoim celem jest utrzymanie skośnych mięśni brzucha w dobrej kondycji, ale nie powinieneś ich pompować. Jak zrozumieć, kiedy zatrzymać i zatrzymać zwiększanie obciążenia? Wystarczy spojrzeć w lustro. Jeśli w końcu przegapiłeś moment, w którym trzeba było nacisnąć hamulce, nie zniechęcaj się. Wystarczy tymczasowo wykluczyć ćwiczenia dla ukośnych mięśni, które wkrótce zmniejszą się. Pracuj nad sobą, poczuj się jak rzeźbiarz i stwórz ciało, o jakim zawsze marzyłeś.