Wielu sportowców przyjmuje różne suplementy i suplementy diety, które mają pozytywny wpływ na proces pozyskiwania masy mięśniowej, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększają wytrzymałość . Jednym z tych suplementów jest kreatyna, o tym, do czego jest ona potrzebna i kiedy warto ją założyć, porozmawiamy dzisiaj.

Dlaczego potrzebujemy kreatyny w sporcie?

Najpierw przyjrzyjmy się, co stanowi tę substancję. Tak więc kreatyna wchodzi do naszego organizmu z pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Niestety, rytm życia współczesnego człowieka jest często taki, że po prostu nie mamy czasu na prawidłowe odżywianie, nie jemy odpowiedniej ilości mięsa, ryb, warzyw i owoców, więc ludzie często nie mają kreatyny. Jeśli staniesz w obliczu takiej sytuacji, zastosowanie suplementu diety pomoże znormalizować poziom tej substancji w ciele. Ale jest to tylko jedna z sytuacji, kiedy trzeba wziąć kreatynę, są inne momenty, w których warto to robić. Aby zrozumieć, jakie mogą być inne powody dla przyjmowania suplementu, zobaczmy, co jest potrzebne do kreatyny w kulturystyce i jakiego efektu możemy się spodziewać po zwiększeniu jej ilości w organizmie.

Obecnie udowodniono, że przyjmowanie suplementów wpływa na:

  1. Przyspieszenie procesów metabolicznych. Im wyższy poziom metabolizmu, tym szybciej uzyskana zostanie masa mięśniowa, a siła zostanie spalona.
  2. Szybkość osiągania wyniku. Kreatyna służy jako źródło dodatkowej energii i pozwala wydłużyć czas uprawiania sportu lub jego intensywności, więc jeśli aktywniej angażujesz się w trening siłowy lub cardio, będziesz mógł szybciej zobaczyć wyniki swojej pracy.

Tak więc, jeśli chcesz osiągnąć efekt sportu tak szybko, jak to możliwe, to będzie bardzo trudne do opanowania bez przyjmowania tego suplementu.

Porozmawiajmy teraz, czy kreatyna dziewczyny lub możesz się bez niego obejść. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od celów szkolenia, a także od cech żywienia. Jeśli kobieta chce szybko uzyskać masę mięśniową i nie spożywa co najmniej 200 gramów czerwonego mięsa dziennie, lepiej zacząć przyjmować suplement. W przypadku, gdy celem zajęć sportowych jest schudnąć, a nie w najkrótszym możliwym czasie, ale raczej pod względem wielkości, można obejść się bez kupowania kreatyny.

Jak wziąć kreatynę?

Jeśli zdecydujesz się wziąć ten dodatek, możesz wybrać jeden z dwóch programów. W pierwszym przypadku bierzesz 3-5 g kreatyny co najmniej 2-4 razy dziennie przez 3-5 dni, a następnie zaczynasz pić w zalecanych ilościach (1-5 g raz dziennie). Stosując drugi schemat, natychmiast zaczynasz stosować dodatek 1-5 g 1 raz dziennie. Czas trwania kursu w obu przypadkach wyniesie 2 miesiące, po czym należy zrobić przerwę na 3-4 tygodnie.

Wybierając pierwszy reżim, poczujesz wynik po 1 tygodniu, wytrzymałość wzrośnie, trening będzie bardziej intensywny. Stosując drugi plan uzupełnień, zobaczysz wyraźny wynik tylko w ciągu miesiąca. Wybierając schemat, kieruj się wskazówkami trenera, zaleceniami lekarza i cechami swojego ciała, tylko w ten sposób będziesz mógł wybrać najlepszą opcję.

Wielu sportowców pyta, czy konieczne jest przyjmowanie kreatyny w dni odpoczynku, trenerzy jednogłośnie twierdzą, że niemożliwe jest przerwanie przebiegu podawania, bez względu na to, jaki schemat zdecydowałeś się wypić suplement. Jeśli zacząłeś brać kreatynę, zaleca się picie tego kursu do końca, w przeciwnym razie po prostu nie zobaczysz maksymalnego efektu. Jest możliwe i konieczne, aby odmówić przyjęcia suplementu tylko wtedy, gdy organizm zaczyna słabo reagować na kreatynę, chociaż takie przypadki są niezwykle rzadkie.