Dzisiaj kreatyna jest jedną z głównych tajemnic w świecie kulturystyki. Z jednej strony naukowcom trudno jest wyjaśnić mechanizm działania, z drugiej - każdy sportowiec, który zna ten suplement, potwierdzi jego skuteczność! Zastanowimy się, jak korzystać kreatyna , a także w jakich przypadkach może naprawdę pomóc.

Jak używać kreatyny?

Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany tym, jak używać kreatyny w proszku, roztworze lub kapsułkach, w każdym przypadku musisz wybrać odpowiedni schemat. Są tylko dwa z nich:

  1. Pierwszy schemat jest delikatny, bez ładowania. Pozwala to na zachowanie samego suplementu, a nie na przeciążenie organizmu i osiągnięcie rezultatów powoli, ale systematycznie.
  2. Schemat ładowania - zakłada wysokie zużycie samego suplementu, duży ładunek na ciele, ale jednocześnie wysoką wydajność i szybki efekt na ciele.

Który wybrać - każdy decyduje sam. Poniżej rozważamy cechy pierwszego i drugiego schematu.

Jak najlepiej używać kreatyny - metody pierwszej

Tak więc, w podstawowym schemacie zalecanym przez specjalistów, codziennie przyjmuje się 5-6 g kreatyny. W dniach, w których uczestniczysz w treningu, suplement musi być włączony do shake'a białkowego, aminokwasu lub gainera, który bierzesz po treningu. Wskazane jest picie z dowolnym słodkim napojem, najlepiej z sokiem. W dni odpoczynku kreatyna jest przyjmowana z poranną porcją reszty odżywki dla sportowców.

Kurs ten powinien być kontynuowany przez 2 miesiące, po czym powinien zrobić przerwę na 3-4 tygodnie. Ponadto, w razie potrzeby, przebieg może być kontynuowany.

Jak używać kreatyny z ładowaniem?

W tym przypadku celem jest załadowanie ciała z kreatyną tak bardzo, jak to możliwe. Dlatego w pierwszym tygodniu przyjmowania 5 g w odstępach między posiłkami (tylko 4 razy dziennie). Nie zapominaj, że w dniach, w których uczestniczysz w szkoleniu, jedna porcja powinna spaść na czas po 15-30 minutach jak używać kreatyny po jego zakończeniu.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, musisz wziąć lek razem z innymi rodzajami żywienie sportowe i wypij słodki napój. Ważne jest, aby pamiętać, że każdemu spożyciu kreatyny powinno towarzyszyć użycie co najmniej 1 szklanki płynu.

Pod koniec pierwszego tygodnia należy zmniejszyć dawkę do 2 g dziennie i zająć tylko 1 raz dziennie - rano lub po wysiłku. Ten kurs powinien się zmieniać i trwać około 1 miesiąca, po czym trwa 3-4 tygodnie odpoczynku i przerwy.

Ostatnie badania wykazały, że organizm nie może wchłonąć substancji więcej niż równoważne 5-7 g kreatyny. W związku z tym podważana jest potrzeba pobierania.