Skrócenie oddechu - trudność w oddychaniu, która niepokoi nie tylko ludzi w wieku. Zasadniczo podczas ćwiczeń występuje duszność, której intensywność jest inna. Jeśli po próbie nadrobienia z odjeżdżającym autobusem pojawiła się duszność, nie jest to powodem do niepokoju. Jeśli pojawiła się duszność po wejściu na schody na 3 piętrze, warto się zastanowić.

Objawy duszności

Skrócenie oddechu jest odczuwane jako uczucie ciężkości w klatce piersiowej, ucisk i brak powietrza. Podczas duszności osoba zaczyna oddychać z oddechem, wykonując niepełny cykl oddychania, jego puls wzrasta. W rzadkich przypadkach brak powietrza może prowadzić do zawrotów głowy i nudności. Jeśli ciało jest w dobrej kondycji, nie występuje duszność przy umiarkowanym wysiłku, oddychanie jest szybko przywracane.

Skrócenie oddechu z aktywnością fizyczną i jej przyczynami

Częste ataki duszności wymagające długotrwałego przywrócenia prawidłowej czynności oddechowej są sygnałem problemów zdrowotnych. Jest wiele przyczyn duszności. Wśród nich najprawdopodobniej:

  1. Po ćwiczeniach może wystąpić duszność, jeśli organizm nie był na nią przygotowany. Na przykład, jeśli nagle okazało się, że spóźniłeś się na autobus i musisz biec do przystanku, najprawdopodobniej dogonisz duszność. W normalnym stanie ciała taka szybkość oddechu szybko mija.
  2. duszność przy wysiłku
  3. Przeciążenie emocjonalne może również powodować duszność. Stan lęku powoduje napływ adrenaliny, która stymuluje przesycenie płuc powietrzem. Taka krótkość oddechu nie jest niebezpieczna i mija z ustaniem paniki.
  4. Anemia a niedokrwistość jest najczęstszą przyczyną duszności u kobiet. W przypadku długotrwałych i częstych ataków konieczne jest rozpoczęcie przyjmowania leków zawierających żelazo.
  5. Można rozważyć inną przyczynę duszności patologicznej otyłość . U osób otyłych serce przenosi znaczące obciążenia, a warstwa tłuszczowa uniemożliwia płucom normalną czynność oddechową. Dlatego nawet przy niewielkim wysiłku występuje silna duszność.

Choroby serca, astma i niewydolność płuc należą do najbardziej niebezpiecznych przyczyn duszności, wymagających natychmiastowej pomocy medycznej i obowiązkowego leczenia.