Hominy (mămăligă) to specyficzna tradycyjna potrawa z mąki kukurydzianej w tradycji kulinarnej Mołdawii, Rumunii i Zachodniej Ukrainy. Takie pokarmy z mąki kukurydzianej, powszechne na Kaukazie, są przygotowywane trochę inaczej. Przed odkryciem Ameryki i rozkładem masy kukurydzy, mamaliga została przygotowana z prosa.

Niektórzy nazywają hominy owsianką, co jest zasadniczo błędne, ponieważ hominy jest pozycjonowana jak chleb (kasza typu polenta jest produkowana z gruboziarnistych kaszy kukurydzianej). O hominy: "gotowany chleb, spinning knife" (popularne powiedzenie) - wyciąć hominy z rozciągniętej nici.

Przygotuj to danie w kotle (najlepiej z okrągłym dnem) za pomocą specjalnej drewnianej laski (lub tollera).

Poparzone pikantne hominy wakacyjne

Składniki:

  • mączka kukurydziana - około 600 g (trochę więcej niż pół paczki);
  • wrzącej wody - około 2 litrów;
  • sól - 1-2 szczypnięcia;
  • Olej słonecznikowy nierafinowany (można zamrozić w takim zapachu produktu) - 70 ml;
  • suche przyprawy do smaku (im szerszy zasięg, tym ciekawszy będzie smak), można użyć różnych gotowych mieszanek przypraw, a nawet suchej mieszanki curry.

Gotowanie

Możesz gotować hominiz na różne sposoby. Najczęściej mąka wlewa się do wrzącej wody, a następnie zagniata w trakcie gotowania. Niewiele osób zna bardziej interesujący sposób: najpierw mąka jest lekko kalcynowana, a następnie dodaje się olej z ciągłym mieszaniem. Następnie uwarzyć ze stromą wrzącą wodą i zagotować, mieszając kilkakrotnie wlewając wrzącą wodę.

Hominy to niemal mistyczne danie (tradycyjna kuchnia wraca do rytualnych działań związanych z mitami słonecznymi), więc nastaw się pozytywnie. W przyjazny sposób potrzebujesz 2 osób (najlepiej małżonków, ponieważ hominy jest daniem rodzinnym): jeden z nich będzie trzymał kocioł podczas ugniatania.

Wlewamy mąkę kukurydzianą do kotła i rozpalamy ją przez 3 minuty, ciągle mieszając drewnianą szpachelką. Na następnym palniku ustaw czajnik w wodzie. Kiedy mąka jest kalcynowana i suszona, dodajemy do kotła suche przyprawy, sól i dokładnie mieszamy. Dodaj trochę oleju słonecznikowego, kontynuując mieszanie. Powinna to być mieszanina, konsystencja mokrego piasku. W ciągu 5-8 minut ogrzewa się wszystko na średnim ogniu, nadal mieszając. Wtedy woda w czajniku zwykle wrze.

Teraz najważniejszy moment. Jeden z obecnych w kuchni mocno trzyma kocioł obiema rękami (oczywiście używamy rękawiczek lub pinezek), a drugi uczestnik procesu wylewa wrzącą wodę z czajnika, a jednocześnie drugą ręką energicznie miesza przygotowaną pikantną mieszankę masła z mąką za pomocą mieszadła. Miksujemy kilka razy bardzo ostrożnie od krawędzi do środka i wkładamy kociołek do ognia. Gotować, dodając kilka razy wrzącą wodę i mieszając przez 15-20 minut. Po pierwsze, głośność wzrasta, a następnie zaczyna nieznacznie spadać.

Drugi kluczowy moment. Chwytając kocioł i trzymając go obiema rękami, potrząsamy nim i obracamy go w różnych kierunkach tak, aby bryłka jagnięca zaczęła lekko opadać za ścianą, a następnie szybko i ostro obrócić ją na czystą, czystą, suchą drewnianą deskę. Nie puszczając krawędzi, delikatnie potrząsając, usuwamy kocioł. Oto prawdziwe hominy - symbol słońca. Jeśli na ciele hominii w procesie oddzielania od ścian kotła występują nieregularności, wygładzaj je i okryj hominy czystym ręcznikiem - Hominy z mięsem i zielenią odstań 10-15 minut. Pokrój hominy na kawałki rozciągniętej trwałej białej bawełnianej nici.

Hominy podała do stołu ze skwarkami, kwaśną śmietaną, serem lub twarogiem. Również mamaliga podaje się z kością (kotlet wieprzowy na kości), wędzonym boczkiem lub boczkiem, duszonymi daniami z drobiu, marynowanymi lub smażonymi rybami, grzybami, różnymi sałatkami ze świeżych warzyw i / lub duszonymi warzywami (drożdżami, lecho itp.). Nadal podawane osobno ostre sos czosnkowy Muzhdy, zieleni i, oczywiście, nieporównywalnego mołdawskiego wina, brandy owocowej lub brandy z winogron.