Zupy, w których głównym składnikiem jest cebula, są popularne w wielu krajach od czasów starożytnych. Zupy cebulowe były znane i bardzo rozpowszechnione w starożytnej epoce rzymskiej. Cebula jest łatwa w uprawie i dobrze zachowana, dostępność tego warzywa do wszystkich warstw społecznych społeczeństwa przyczyniła się do popularności takich zup.

Najczęstsza współczesna wersja zupy cebulowej z serem i grzankami pochodziła z Francji (to danie było bardzo lubiane i mogło być dobrze ugotowane przez wielkiego francuskiego pisarza, A. Dumasa, Ojca).

Według legendy zupa cebulowa z serem została przygotowana przez króla Francji Ludwika XV. Król wyszedł na polowanie i spędził noc w chacie chłopskiej lub w domku myśliwskim. Późno w nocy Louis chciał jeść, ale nie znalazł nic oprócz cebuli, masła, sera i białego wina. Z tych produktów wynalazczy monarcha przygotował zupę. Później danie stało się bardzo popularne.

Obecnie francuski zupy cebulowe zwykle gotowane na bazie wołowiny lub rosół z kurczaka z dodatkiem zrumienionej lub cebulowej, lekko smażonej na maśle, białego wina (czasami brandy, madera lub sherry) i startego sera. Zupa cebulowa ze świeżymi ziołami i grzankami.

Zupa cebulowa jest gotowana w pojedynczych porcjach i najczęściej jest podawana w tym samym pojemniku, w którym była gotowana.

Francuska zupa cebulowa z serem

Obliczanie składników na 1 porcję.

Składniki:

  • cebula - 1 szt .;
  • masło naturalne - około 20-25 g;
  • biały chleb pszenny - 2 plastry;
  • twardy ser - około 50-80 g;
  • biały biały stół do wina lub niesłodzone mocne - około 50-80 ml;
  • Świeża zieleń różna (zielona cebula, pietruszka, bazylia, rozmaryn, kolendra);
  • czosnek - 1 ząbek;
  • rosół z kurczaka lub wołowina lub woda - około 200 ml;
  • mielony czarny pieprz.

Gotowanie

Najpierw ugotuj grzanki (czyli grzanki): pokrój chleb na małe kawałki (przybliżony rozmiar 1x1x3-4 cm) i wysusz w piekarniku na suchym arkuszu do pieczenia.

Cebulkę drobno pokroić i lekko podsmażyć na małej patelni na maśle aż do uzyskania złotobrązowego odcienia (cebulę można spienić na małym ogniu, aż do uzyskania przezroczystości, która uwielbia). Wlać wino do garnka i duszone, mieszając, przez 5-8 minut na najniższym ogniu. Przenieś tę mieszankę do kubka zupy, napełnij zupa cebulowa z serem gotując bulion, wrzuć grzanki do szklanki, posyp kalorycznie mieszankę drobno pokrojonej zieleni, czosnku i startego sera. Wymieszaj łyżką, pieprzem i - możesz jeść.

W przypadku braku twardego sera (np. Gotuj w nocy jak Ludwik XV), możesz przygotować zupę cebulową z roztopionym serem, tylko w tym celu ser musi być najpierw dobrze zamrożony, aby mógł zostać starty. Cóż, a jeśli nie masz czasu to zrobić, po prostu pokrój stopiony ser tak mały, jak to tylko możliwe.

Zupa cebulowa z serem jest przygotowywana niemal w taki sam sposób (patrz wyżej), tuż przed zniesieniem grzanek, sera i zieleni, cebula prażona i duszona w winie powinna zostać zmiażdżona za pomocą blendera, a następnie dodać bulion i inne składniki.