Rogaliki (croissant, francuski, dosłownie półksiężyc) to popularne ciasto, zwłaszcza we Francji, ale nie tylko. Rogaliki są nieodzowną i podstawową częścią francuskiego śniadania podawanego z kawą lub gorącą czekoladą. Tradycja podawania croissantów na poranny posiłek była rozpowszechniana za czasów Marii Antoniny.

Croissant to mały bajgiel. ciasto drożdżowe z wypełnieniem lub bez. Do napełniania używa się zazwyczaj szynki, sera, różnych kremów, dżemów owocowych, pasty z orzechów itp.

Croissanty z ciastem drożdżowym

Składniki:

  • wysokiej jakości mąka pszenna - 3 filiżanki;
  • cukier granulowany - 6 łyżeczek;
  • 2-3 jaja kurze;
  • drożdże prasowane - 20 g;
  • woda lub mleko - 3/4 szklanki;
  • masło naturalne - 200 g;
  • sól - 1-2 szczypnięcia;
  • soda, wygaszona octem - na końcu noża.

Gotowanie

Prosto prosty sposób. Rozpuśćmy drożdże w ciepłej wodzie lub ciepłym mleku (optymalna temperatura to 26-28 stopni C). Dodaj cukier, sól, schłodzoną wodę sodową, jajka, 2 szklanki przesianej mąki i zmiękczone masło. Ciasto można zagnieść rękami, ale można korzystać z nowoczesnych urządzeń (mikser, mikser, kombajn). W każdym razie po zakończeniu procesu zwijamy ciasto w pokoju i wyrabiamy rękami. Włóż do miski i przykryj czystym ręcznikiem, wstaw do ciepłego miejsca na 40 minut, wlej ciasto i ugniataj. Rozwałkuj 2 warstwy. Nasmaruj powierzchnię jednego z nich masłem, a następnie ułóż na wierzchu i tak dalej. Zwijamy je w jednym i ponownie dzielimy na 2 części, powtarzamy cykl, można nawet dwa lub trzy razy. Ponownie zwijamy ciasto do bryły i pozostawiamy w ciepłym miejscu kolejne 40 minut.

Oczywiście, nie da się zepsuć i zrobić rogalików z gotowego ciasta francuskiego lub ciasta drożdżowego, można je kupić w sklepach lub kuchniach domowych, ale w tym przypadku nie można mieć pewności, że ciasto jest przygotowane przy użyciu naturalnego masła, oraz bez margaryny lub pasty z wątpliwym składem.

Podczas gdy ciasto pasuje, możemy zrobić nadzienie. Niezależnie od tego, co zamierzasz zrobić z nadzieniem (ser, szynka, ser pleśniowy, dżem lub czekolada), zaleca się, aby miał konsystencję śmietany lub drobno zmielonego mięsa. Dżem lub przetworzony ser nie wymagają żadnych modyfikacji i dodatków. Czekoladę (gotową) można roztopić lub pokruszyć, albo można zrobić śmietanę z kakao w proszku, gotowej czekolady, cukru i masła. Szynkę można pokroić w bardzo podobny (tylko nieco mniejszy) trójkątny kawałek, a ciasto wsunąć i złożyć rogalik.

Ogólnie rzecz biorąc, dalszy proces przygotowania jest następujący. Rozgniatamy i zagniatamy ciasto, zwijamy je w warstwy o grubości około 0,5 cm i kroimy na małe kwadraty, które z kolei są cięte na trójkąty.

Ostrożnie ułóż pożądaną część wypełnienia bliżej jednej z krawędzi trójkąta i obróć, zaczynając od krawędzi. Lekko wygnij, aby produkt miał kształt półksiężyca. Formowane rogaliki nie są umieszczane na blasze do pieczenia, smarowane lub pastowane olejem do pieczenia i ustawiane na kolejne 30-40 minut. Tutaj umieszczamy blachę do pieczenia we wstępnie podgrzanym drożdżowe rogaliki do 180-200 stopni piec i piec przez 15-25 minut (w zależności od charakterystyki konkretnego piekarnika). Gotowość jest łatwa do określenia wizualnie - stają się różowe i przybierają apetyczny wygląd. Jeśli gotujesz rogaliki ze słodkim nadzieniem, warto dodać odrobinę wanilii do ciasta, wtedy zapach będzie bardzo przyjemny.

Ogólnie rzecz biorąc, w klasycznej francuskiej wersji lepiej jest robić rogaliki z niekwaszonego ciasta francuskiego, gotowanego z masłem, którego zawartość tłuszczu nie jest mniejsza niż 82%.