W Norwegia na północ od Lofoten Islands położony malowniczej dzielnicy Vesterålen, którego centrum to miasto Sortland. Przyciąga najbardziej odważnych podróżników, którzy wolą łączyć ekstremalną, ekologiczną i gastronomiczną turystykę. Wszakże w tym celu stworzono najbardziej komfortowe warunki.

Ogólne informacje o Sortland

Jego nazwa pochodzi od starego kościoła w Sortland, wokół którego zaczęła się formować. Do 1841 roku Sortland był częścią gminy Hadsel. Po separacji liczba ludności stale wzrastała, ale status miasta, który otrzymał dopiero w 1997 roku.

Obecnie na terenie Sortland mieszka około 10 tysięcy osób. Pracują w branży turystycznej, rybołówstwie, handlu, straży przybrzeżnej i rolnictwie. Istnieje również fabryka konserw i firma przetwarzająca śmieci.

Готическая церковь (Sortland kirke) в Сортланне

Położenie geograficzne i klimat Sortland

Ulga w tej części Norwegii jest dość zróżnicowana. Są góry, mokradła i grunty rolne. Na granicy gmin Sortland i Lödingen znajduje się góra Moisalen, której wysokość sięga 1262 m. Wokół niej jest ta sama nazwa park narodowy .

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+ 15,5 °), a najzimniejszym miesiącem jest grudzień (-4,5 °). Średnie roczne opady w Sortland wynoszą 1,4 mm.

Гора Мойсален, вокруг которой разбит одноименный национальный парк

Rozrywka i atrakcje w Sortland

Turyści z pobliskich miast i krajów przyjeżdżają tu, aby zobaczyć polarne słońce. Obserwowany jest od 23 maja do 23 lipca. Najlepiej oglądać go z głównego mostu drogowego w Sortland, na wybrzeżu Ramnflauget i Godfjord .

Inne znane zabytki Sortland to:

 • rzeźba Ocean Eye, zainstalowana na brzegu Morza Norweskiego;
 • plaża Holm, słynący z chłodnej wody i piasku koralowego;
 • Field Reinstad w Godfjord, gdzie można wypuścić latawiec;
 • Park Narodowy Moisalen, utworzony w 2003 r .;
 • kościół miejski zbudowany w 1901 roku w stylu gotyckim.
Скульптура Ocean Eye

Przyjeżdżając do tego spokojnego, północnego miasta, możesz bezpiecznie studiować dziewiczą naturę, jeździć psim zaprzęgiem lub ryby w Morzu Norweskim .

Катание на собачьих упряжках (Villmarkssenter) в Сортланне

Hotele Sortland

To miasto położone jest w trudnym terenie, dlatego najczęściej przyjeżdżają tu miłośnicy turystyki ekstremalnej i ekologicznej. Ale jest ich tak niewielu, że są tylko cztery hotele :

 • Sortland Hotel;
 • Vesteralen Sjohushotell;
 • Oppheim Dom wakacyjny;
 • Bo Huset.

Niektórzy turyści wolą pozostać w małych, dwuosobowych domkach położonych bliżej gór. Średni koszt utrzymania w trzygwiazdkowym Sortland Hotel wynosi 158 USD za noc.

Отель Sortland

Restauracje Sortlanda

Bliskość Morza Norweskiego spowodowała, że ​​podstawą lokalnej kuchni są owoce morza i ryby. Pod szczególnym względem lokalni mieszkańcy mają śledzie, suszone i wędzone dorsze. Norweskie danie narodowe są żeberka baraniego, gotowane na patyku brzozowym. Restauracje Sortland są również zdominowane przez dania kuchni norweskiej, skandynawskiej, europejskiej, a nawet bliskowschodniej. Aby się o tym przekonać, należy zarezerwować stolik w jednej z następujących instytucji:

 • Sortland Mat Og Vinhus;
 • Ekspedisjonen;
 • Alanya Kebab;
 • Nordlys.

Ulubionymi napojami mieszkańców tego regionu kraju są piwo, kawa i mleko, które służą niemal każdemu posiłkowi. Krajowy napój alkoholowy to bursztynowy aquavit, który przygotowywany jest na bazie ziemniaków.

Уютная пиццерия в Сортланне

Zakupy w Sortland

To miasto jest jednym z wiodących miejsc handlu w dzielnicy Vesterålen. Istnieje kilka dużych centrów handlowych z licznymi butikami i salonami piękności. Obrót w Sortland jest znacznie wyższy niż w wielu innych miastach północnej Norwegii. Dlatego znajduje się wśród miast o wysokim standardzie życia.

Жилые кварталы Сортланна

Transport w Sortland

Infrastruktura transportowa odgrywa ważną rolę w życiu tego miasta portowego, ponieważ łączy go z kontynentalną częścią kraju. W pobliżu Sortland znajdują się autostrady 85, 82 i E6, po których można dotrzeć do głównych miast sąsiednich gmin. Mosty są również ważne dla infrastruktury miejskiej. Jest ich co najmniej pięć, a największą jest Sortlandsbrua.

Sortland jest jednym z największych norweskich portów. Znajdują się tu statki wycieczkowe i promy słynnego przewoźnika Hurtigruten.

Морской порт в Сортланне

Najbliższy lotniska są Skagen i Narvik znajduje się odpowiednio 20 minut i 1 godzina 40 minut od Sortland. Firmy turystyczne zapewniają transfer na oba lotniska.

Jak dostać się do Sortland?

To miasto portowe znajduje się w północno-zachodniej Norwegii, na wybrzeżu Morza Norweskiego. Kontynent jest połączony mostem, którego długość wynosi 1,17 km. Ze stolicy Norwegii, Oslo Sortland są oddzielone ponad 1300 km, które można pokonać transportem lotniczym lub drogowym.

Автомобильный мост в Сортланне

Codziennie ze stolicy startują samoloty Norwegian Air Shuttle, SAS i Wideroe, które w około 1,5-2,5 godziny lądują na lotnisku Narvik. Znajduje się 55 km od miasta.

Pociągi Oslo i Sortland łączą trasę E6. Po nim możesz znaleźć się w tym portowym mieście za około 20 godzin.