Produkty pochodzenia roślinnego mogą być, jako składniki głównych dań i dodatków. Co więcej, są ludzie, którzy jedzą wyłącznie żywność roślinną - wegetarianie, a także są tacy, którzy bardzo rzadko myślą o potrzebie "zielonych" na stole - stwardniałych mięsożerców.

Nie jest to również przykład zrównoważonej diety. Oczywiście rośliny są głównym źródłem witamin, ale jednocześnie, bez produktów mięsnych, nie możemy zrekompensować braku witamin z grupy B i białek zwierzęcych. Zobaczmy, do czego służy żywność pochodzenia roślinnego.

Celuloza

Żywność bogata w warzywa włókno - To jest klucz do nieprzerwanej funkcji jelit. Jakie włókno można zobaczyć na własne oczy, rozbijając łodygę selera na pół - zobaczysz włókna, które nie są trawione w przewodzie pokarmowym, ale po prostu popychają kał, spuchnięty w jelitach.

Ponadto żywność z włóknem zmniejsza ryzyko otyłości (żywność jest dobrze trawiona i wydalana), cukrzyca, choroby układu krążenia (w końcu błonnik pokarmowy obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi).

Najbogatsze w błonnik są otręby, w tym wskaźniku przewyższają wszystkie inne produkty ziołowe kilkakrotnie. Dalej maliny, migdały, groch, cała pszenica.

Białko roślinne

Warzywa bogate w białko są podstawą diety wegetariańskiej. To prawda, że ​​jest dużo warzyw, zbóż, roślin strączkowych, w których zawartość białka nie jest gorsza od mięsa, ale, niestety, lub na szczęście białko roślinne jest wchłaniane znacznie gorzej niż zwierzę. Powodem jest to, że białko zwierzęcego pokarmu jest bardziej podobne do naszego, ludzkiego, białka.

Jednak dieta powinna również zawierać białko roślinne, ponieważ aminokwasy w pokarmy roślinne bogate w białko pokarmy roślinne są dystrybuowane inaczej niż w produktach pochodzenia zwierzęcego. Tak więc w mięsie jest dużo metioniny, aw roślinach to nie wystarcza, ale jest lizyna.

"Rekordzistami" w zawartości białka wśród roślin są rośliny strączkowe. Fasola, soczewica, orzechy, nasiona powinny być jak najczęściej gośćmi przy stole.

Fasola musi być ostrożna. Może łatwo stać się szkodliwym. Aby pozbyć się trucizn zawartych w kompozycji tej rośliny strączkowej, fasola Konieczne jest wstępne moczenie w słonej wodzie przez 10 godzin. Następnie spuść wodę, gotuj przez 10 minut na dużym ogniu w osolonej wodzie. Spuść wodę, wymień ją, połóż na małym ogniu. Dopiero po zmianie takiej ilości wody ziarna będą niezwykle przydatne.