W latach 70. ubiegłego stulecia utrata masy ciała za pomocą włókien była głównym kluczem do dietetyki. Jednak później diety wysokowłókniste zostały zastąpione dietami o niskiej zawartości węglowodanów i elastycznymi programami żywnościowymi, które obiecują natychmiastowe rezultaty dla tych, którzy chcą schudnąć.

Dzisiaj, dieta bogata w błonnik, pewnie wraca na miejsce zdrowego odżywiania - jako sekret utraty nadwagi przez pokolenie nowego tysiąclecia. Dowiedzmy się, co dokładnie włókno jest tak dobre dla utraty wagi.

Celuloza i utrata masy ciała

Celuloza (inne nazwy - włókna roślinne, celuloza) jest jednym ze składników pokarmów roślinnych. Nasze ciało nie jest w stanie go wchłonąć i strawić. Włókno dzieli się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne.

Rozpuszczalne błonnik, w kontakcie z płynem w żołądku, zamienia się w rodzaj galaretki - która wypełnia żołądek, pozostawiając uczucie sytości przez długi czas. W ten sposób włókno odchudzające, sprzedawane w postaci tabletek lub kapsułek, działa.

Nierozpuszczalny błonnik opuszcza ciało w tej samej postaci, w jakiej weszło. Absorbujący płyn i obrzęk, nierozpuszczalny błonnik działa jak miotła - oczyszcza jelita i przynosi wszystkie toksyczne odpady i kwasy, które nagromadziły się w organizmie na zewnątrz wraz z zawartością.

Należy zauważyć, że prawie wszystkie warzywa, owoce i ziarna zawierają oba rodzaje błonnika. Ale dieta przeznaczona wyłącznie do odchudzania, lepiej jest budować w taki sposób, aby zawierała 75% nierozpuszczalnego błonnika i 25% - rozpuszczalnego.

Źródła nierozpuszczalnego błonnika: orzechy i nasiona, otręby, sałatki i warzywa o barwie ciemnozielonej, warzywa korzeniowe, owoce (przede wszystkim - ich skórka), całe ziarna.

Źródła błonnika rozpuszczalnego: pomarańcze, jabłka, grejpfruty, suszone śliwki i inne suszone owoce, winogrona, cukinia, brokuły, fasola, chleb wieloziarnisty.

Ile błonnika potrzebujesz dziennie?

Zrównoważona dieta wymaga, abyśmy codziennie dawali naszemu organizmowi 25-35 gramów błonnika.

Mamy 5 produktów-mistrzów w zawartości błonnika, które są niezbędne w diecie na odchudzanie:

  • awokado (1 średniej wielkości) - 11,84 gramów;
  • pszenica pełnoziarnista (1 filiżanka) - 19,9 grama;
  • czerwona (meksykańska) fasola (1 filiżanka) - 13,3 grama;
  • czerwona gotowana soczewica (1 szklanka) - 15,6 grama;
  • Owies (1 filiżanka) - 12 gramów.

Dieta na włóknie przemysłowej produkcji

Ci, którzy chcą schudnąć, mogą także spożywać pokarm na włóknie syberyjskim. Jest to gotowy do spożycia produkt bez żadnych dodatków chemicznych. Jego podstawą jest włókno zbożowe, do którego dodawane są włókna roślinne owoców lub jagód. Wykorzystanie włókna syberyjskiego w ciągu dnia jest nieograniczone. Ta dieta jest dobra i ma wyraźny efekt terapeutyczny.

Wraz z Syberią dostępne jest również włókno pszeniczne, które jest również przeznaczone do odchudzania. W tym przypadku mówimy również o produkcie naturalnym, w którym dodano różne zioła, orzechy, jagody i owoce.

Te diety opierają się na fakcie, że gotowe włókno (3-4 łyżki stołowe) rozpuszcza się w szklance jakiejkolwiek cieczy (mleko, buliony, herbaty, soki) i jest używane do śniadania, podwieczorku lub kolacji.

Podsumowując, dodajemy:

  • Jedz błonnik na śniadanie - ważne jest, aby schudnąć. Badania sugerują, że po śniadaniu o dużej zawartości błonnika spożywamy mniej kalorii 175 podczas następnego posiłku.
  • Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie stwierdzili, że kobiety stosujące dietę o wysokiej zawartości błonnika mają wskaźnik masy ciała wynoszący 21,98. Podczas gdy te kobiety jedzą mięso i trzymają się diety, która nie jest bardzo bogata dieta na włóknie włókno, mają wskaźnik 23,52.
  • Nie idź na dietę o wysokiej zawartości błonnika. Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego lub zauważysz, że po jedzeniu błonnika odczuwasz dyskomfort - taki jak biegunka, wzdęcia i uczucie zgagi, zwiększ stopniowo spożycie błonnika, dodając do diety 5 dodatkowych gramów tygodniowo.
  • Zbyt wysokie błonnik w diecie może powodować wzdęcia, nudności i bóle brzucha. To prawda, że ​​aby mieć problemy tego rodzaju, zużycie włókien powinno przekraczać 45 gramów dziennie. W każdym razie woda zmniejsza te niepożądane objawy.