Podczas uprawiania sportu, mięśnie potrzebują znacznie więcej energii niż w spoczynku. Ciało dostarcza tej energii, rozszczepiając się węglowodany i tłuszcze. Mówiąc naukowo, ATP jest syntetyzowane w naszym ciele - energii dla naszych mięśni. Proces ten może zachodzić zarówno w obecności tlenu, jak i beztlenowo. Jednakże, jeśli aktywność fizyczna jest zbyt intensywna, jest to dokładnie tlenowa. Gdy nie ma tlenu, zwiększa się prawdopodobieństwo rozładowania bocznego - w tym osławionego kwasu mlekowego. Tutaj jesteśmy tak blisko jak to możliwe, dlaczego mięśnie bolą po wysiłku. Odpowiedź jest dwójka.

Kwas mlekowy

Jeśli mięśnie są bardzo obolałe bezpośrednio po wysiłku, przyczyną jest stan zapalny spowodowany obecnością kwasu mlekowego. W zależności od rodzaju obciążenia, kwas mlekowy może trwać w organizmie nawet do jednego dnia. Przy obciążeniu prądem krążenie krwi jest uszkodzone, niektóre części ciała cierpią na brak krwi. W wyniku tego powstaje kwas mlekowy, powodujący agonalne bóle palące przez maksymalnie 24 godziny.

Nie kwas mlekowy

Jednak wielu obwinia się o kwas mlekowy i dłuższy ból. Jeśli mięśnie po treningu bolą przez długi czas, czyli od dwóch do czterech dni, kwas mlekowy długo pozostawił nasze ciało, a mięśnie bolą z powodu tego, co pozostawiła. Ze względu na swoją obecność włókna mięśniowe mogą zostać uszkodzone i zdeformowane. Są pęknięcia mięśni, które wywołują początek katabolizmu, w końcu, aż do złamania goją się mięśnie będą bolały.

W miejscu zerwania dochodzi do powstania blizny, która zwiększa objętość mięśni, ale jak bardzo bolą! Blizny oznaczają, że ćwiczyłeś bardzo intensywnie lub jesteś początkującym, a twoje ciało nie jest przyzwyczajone do obciążenia.

Ciągły ból

Jeśli ból nie ustępuje, a jesteś już prawie przyzwyczajony do tego, że twoje mięśnie ciągle bolą po wysiłku, zatrzymaj się na 3-4 dni, aż ból całkowicie zniknie. Jeśli to boli, oznacza to, że jeszcze się nie zagoiło. Dopóki jedną grupę mięśni odpoczywacie, idźcie na następną: ciągłe intensywne ćwiczenia i podnoszenie ciężkiej wagi prowadzi do mikropęcherzyków w mięśniach. Jeśli nie pozwolisz im się wyleczyć, możesz tylko zranić siebie. Jeśli takie luki powstają za każdym razem po zajęciach, oznacza to, że przekroczyłeś dopuszczalną pojemność, ładunek należy podnosić stopniowo.

Co zrobić, aby nie zranić mięśni?

Aby przestać zranić mięśnie po treningu, możesz skorzystać z jednego z poniższych narzędzi. Najpierw można wziąć kąpiel z solą morską. Rozluźnia mięśnie i usuwa nadmiar płynu z organizmu. Sól morska zawiera wiele składników leczniczych, które nie tylko przyspieszają procesy regeneracji, ale także relaksują psychicznie.

Możesz także skorzystać z relaksującego masażu, o ile nie powoduje on bólu. Możesz wykonywać głaskanie, rozciąganie ruchów.

Nie zapominaj także, że mięśnie nie zawsze powinny boleć po treningu. ciężko obolałe mięśnie po wysiłku Ból jest możliwy tylko, jeśli jesteś początkujący lub nie byłeś zaangażowany przez długi czas. Przy harmonijnym wzroście obciążenia ból jest wykluczony.

Ponadto, aby zapobiec pojawieniu się bólu, można ukończyć rozgrzewka . Przed rozpoczęciem głównego programu ćwiczeń mięśnie powinny być odpowiednio rozgrzane, a następnie nie będzie żadnych przerw. Normalny powrót do zdrowia po ćwiczeniach siłowych zapewni rozciąganie mięśni pod koniec treningu. Nawet jeśli nie masz celu, jakim jest podział, nie zostawiaj mięśni bez uzdrawiających efektów ćwiczeń rozciągających, w przeciwnym razie mięśnie zaczną się "zapychać", krążenie krwi od ciągłych intensywnych ćwiczeń zostanie przerwane, a rany się nie zagoją.