Każdy sportowiec wie, że bez rozgrzewki przed treningiem do poważnego wysiłku fizycznego nie można rozpocząć. Bez rozgrzewki niemożliwe jest osiągnięcie dobrych wyników i zwiększenie prawdopodobieństwa obrażeń. Jak prawidłowo rozgrzać i jak wpływa na nasze ciało, dowiesz się w tym artykule.

Dlaczego przed treningiem potrzebujesz rozgrzewki?

Rozgrzej się, zanim jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne rozgrzejeją mięśnie. W niektórych obszarach naszego ciała temperatura może wzrosnąć do 38 stopni po rozgrzewce. W rezultacie tkanki stają się bardziej plastyczne, co czyni je mniej podatnymi na rozciąganie i uraz. Podczas ćwiczenia rozgrzewka poprawia krążenie krwi, zwiększa ciśnienie krwi i zwiększa częstość akcji serca. Z tego powodu w ciele ludzkim powstaje zapas tlenu, który pozwala szybko usunąć wszystkie produkty uboczne powstające podczas treningu mięśni. Rozgrzewka przed bieganiem lub przed treningiem siłowym stopniowo przygotowuje nasze ciało do intensywnego obciążenia, co pozwala uniknąć przetrenowania i przepracowania.

Kompleks ćwiczeń rozgrzewki przed treningiem można podzielić na dwie części: podstawową i specjalną. Podczas głównej rozgrzewki mięśnie rozgrzewają się i przygotowują. W większości przypadków główna część treningu składa się z lekkiego biegania i kilku ćwiczeń rozciągających. Szczególną część rozgrzewki wykonuje się w zależności od tego, jaki rodzaj treningu czeka na ciało. Ta rozgrzewka przygotowuje do intensywnego obciążenia odpowiednią grupę mięśni.

Ćwiczenia do podstawowego treningu

Podstawową rozgrzewkę spędza się przed fitnessem, salą ćwiczeń, obciążeniem, gimnastyką i innymi rodzajami aktywności fizycznej. Na siłowni, z reguły, dostępna jest bieżnia do rozgrzewki sportowców. Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na rozgrzanie i rozgrzanie mięśni. Podczas biegu w grę wchodzą praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, wykonywane są ćwiczenia oddechowe, a wszystkie obciążenia rozkładają się równomiernie. Eksperci nie zalecają wymiany biegu na rowerze treningowym, ponieważ tylko nogi rozgrzewają się na stacjonarnym rowerze, a wszystkie inne części ciała pozostają puste. Rozgrzewka przed ćwiczeniami powinna rozpoczynać się szybkim krokiem i stopniowo zwiększać tempo. Po 3-5 minutach ciało staje się gotowe do intensywniejszych obciążeń.

Po uruchomieniu wykonuje się podgrzewanie stawu. Termin ten rozumiany jest jako rozgrzewka i rozciąganie wszystkich stawów i mięśni. Ćwiczenia rotacyjne dla każdej części ciała są uważane za najszybsze i najbardziej skuteczne. Przed treningiem zaleca się przeprowadzenie rozgrzewki stawowej od góry do dołu - szyi, Упражнения для разминки перед тренировкой ramiona, klatka piersiowa, łokcie, szczotki, talia, kolana, kostki. Po głównym rozgrzewce przed treningiem możesz rozpocząć wykonywanie ćwiczeń.

Ćwiczenia na specjalny trening

Wykonywanie tych ćwiczeń jest opcjonalne, ale pożądane. Ta rozgrzewka jest szczególnie zalecana przed treningiem siłowym, gdy zaangażowane są tylko określone grupy mięśni. Po przeprowadzeniu specjalnej rozgrzewki dla tych grup mięśni, to w nich skoncentrowany zwiększony przepływ krwi.

Podczas specjalnej rozgrzewki przed treningiem wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane szybko i intensywnie. Podstawowymi ćwiczeniami specjalnej części są machanie rękoma, push-up, pull-up i dobre rozciąganie nóg.

Doświadczeni sportowcy ostrzegają - nigdy nie zaniedbuj ćwiczeń, aby rozgrzać się przed treningiem. Uważa się, że lepiej jest rozgrzać się bez treningu, niż trenować bez rozgrzewki.