Rozciąganie (lub rozciąganie) jest nie tylko niezmiernie ważną częścią każdego zestawu ćwiczeń, ale także niezwykle użytecznym działaniem, które samo w sobie ma doskonały wpływ na ciało. Nie musisz podążać za przykładem: ćwiczenia rozciągające leżą u podstaw jogi, a joga bardzo dobrze wpływa na ciało i nastrój.

Efekt rozciągający

Ćwiczenia rozciągające są nie tylko ważną częścią rozgrzewki, ale także pozwalają rozluźnić mięśnie i tym samym uniknąć silnego bólu po wysiłku. Wpływ lekcji rozciągania na ciało ludzkie jest znacznie szerszy:

 1. Rozciąganie nóg ma ogólny pobudzający wpływ na krążenie krwi, a nawet na krążenie limfy.
 2. Nawet najprostsze ćwiczenia rozciągające dla początkujących mają silny efekt relaksacyjny, w związku z którym łagodzą nie tylko ból fizyczny, ale także zaburzenia ciała spowodowane napięciem układu nerwowego lub sytuacją stresową.
 3. Siła rozciągania pozwoli Ci czuć się szczupłym i elastycznym, poza tym ciągłe treningi nieuchronnie doprowadzą do poprawy postawy.
 4. Nawet jeśli ćwiczysz rozciąganie w domu, ćwiczenia te będą miały doskonały wpływ na organizm jako całość i spowolnią proces starzenia się, pozwalając ci być pięknym przez wiele lat.

Jeśli użyjesz relaksującej muzyki do rozciągania, zajęcia nieuchronnie doprowadzą cię do spokojnego i błogiego nastroju.

Rozciąganie: zestaw ćwiczeń

Wykonując ćwiczenie, pamiętaj, aby obserwować oddech: nie trzeba go opóźniać, ważne jest, aby był gładki i rytmiczny. Tak więc sam kompleks składa się z 10 prostych ćwiczeń:

 1. Stań na palcach, podnieś ręce do góry i rozciągnij się z wielką przyjemnością, jednocześnie podnosząc ramiona, ramiona i klatkę piersiową. Przytrzymaj przez 5 sekund.
 2. Stojąc, połóż ręce za plecami, przymocuj dłonie do zamka, mocno pociągnij za brzuch, próbując sięgnąć plecami do pępka i zginać jak najniżej. Plecy powinny być płaskie, nie okrągłe! Przytrzymaj pozycję przez 15-20 sekund.
 3. Z pozycji stojącej, ugnij kolana i pochyl się mocno, w tej pozycji dotknij podłogi rękami. Następnie wyprostuj kolana i przytrzymaj w pozycji 15-20 sekund. Następnie zegnij plecy i powoli ugnij nogi, aby powrócić do pozycji wyjściowej.
 4. Wstań prosto, wciągnij brzuch, rozłóż nogi i unieś klatkę piersiową. Połóż prawą rękę na górnej części prawego uda i podnieś lewą rękę wysoko nad głowę. Podnieś rękę w prawą stronę, jakby próbowała wepchnąć ścianę. Przytrzymaj pozycję przez 15 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie dla drugiej ręki.
 5. Rozłóż nogi szersze niż ramiona, dłonie na podłodze. Prawą stopą przesuń w bok, zegnij lewą stopę (bez podnoszenia pięty z podłogi). Przytrzymaj przez 15 sekund.
 6. Połóż się na plecach, przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej i przytrzymaj przez 5 sekund. Powtarzaj z prostą nogą przez 10 sekund. Wykonaj i dla lewej nogi.
 7. efekt rozciągania
 8. Połóż się na plecach, przyciągnij oba kolana do klatki piersiowej, pochylając głowę do kolan. Przytrzymaj przez 15 sekund.
 9. Połóż się na plecach, przyciągnij oba kolana do klatki piersiowej, chwyć stopy dłońmi. Powoli całkowicie wyprostuj nogi (lub na początek - do maksymalnej możliwej pozycji). Przytrzymaj przez 15 sekund.
 10. Usiądź na podłodze po turecku, przechyl głowę na bok, próbując położyć ją na ramieniu. Przytrzymaj przez 5 sekund. Biegnij i po drugiej stronie. Powtórz dwukrotnie.
 11. Usiądź na podłodze po turecku, odwróć głowę i spójrz przez ramię. Przytrzymaj przez 5 sekund. Powtórz po drugiej stronie.

Nawiasem mówiąc, wiele osób używa rozciągania do utraty wagi - na przykład, regularnie rozciągając mięśnie łydek nóg, zmniejszysz ich objętość! Podobnie działa na inne części ciała.