Nierzadko przy wytwarzaniu różnych produktów stosujemy oleje roślinne. Najbardziej popularne wśród nas są słonecznik, oliwa i kukurydza, które dobrze znamy, szczególnie w porównaniu ze zwierzętami, i często nie myślimy o szkodach. Istnieje wiele innych gatunków, i nie wszystkie z nich są korzystne, a niektóre są nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Szkody i zalety oleju roślinnego

Olej roślinny jest produktem otrzymywanym z surowców roślinnych. Skład tego rodzaju oleju zwykle obejmuje triglicerydy, kwasy tłuszczowe, sterole, wosk i inne elementy pomocnicze.

Główną cechą wyróżniającą oleje jest ich hydrofobowość, to jest ich niezdolność do rozpuszczenia w wodzie. Właśnie z powodu tej właściwości tłuszcze roślinne mogą być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla ludzi.

Korzyści z oleju roślinnego

Główną korzyścią dla organizmu ludzkiego z tłuszczów, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych - energii. 4/5 wszystkich rezerw energetycznych otrzymujemy właśnie z powodu tłuszczów i niektórych użytecznych substancji, takich jak kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach fosfolipidy wchodzą do naszego organizmu tylko z tłuszczu. Umiarkowane spożycie olejów roślinnych wzbogaci nas także w witaminy A, D, E, niezbędne dla normalnego życia i metabolizmu. Warto zauważyć, że oleje roślinne, oprócz tego, że same są źródłem witamin, pomagają również w absorpcji witamin A i E zawartych w innych produktach. Ale jeśli w produkcie jest tak wiele użytecznych substancji, logiczne będzie rozważenie, które oleje roślinne są szkodliwe.

Zniszczenie oleju roślinnego

W tym przypadku ważne jest również, jaki rodzaj oleju roślinnego spożywamy iw jakich ilościach. Oczywiście wszyscy dietetycy powinni dodawać więcej płynnych olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia i nierafinowanych. W takich olejach przechowywane są najbardziej użyteczne substancje. Warto całkowicie zrezygnować z produktów, które zawierają olej palmowy , ponieważ po jego otrzymaniu używa się niewystarczająco oczyszczonych surowców.