Wielu dietetyków zaleca całkowite wyeliminowanie ziemniaków z diety dla osób, które zmniejszają wagę. Jest w tym pewna mądrość, ale generalnie taki środek wcale nie jest obowiązkowy. Najważniejsze dla utraty wagi - aby zapewnić, że żywność była zbilansowana, a ilość energii zużytej na dzień była większa niż kalorii zasilanie. Tylko takie podejście zapewnia stopniowy i jakościowy zanik masy tłuszczowej bez szkody dla zdrowia.

Ziemniak kaloryczny

Uważa się, że ziemniaki są bardzo twardym pokarmem. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ 80 kcal na 100 g produktu, z czego 2 g białka, 0,4 g tłuszczu i 18,1 g węglowodanów. Jednak w porównaniu do wielu innych produktów nie jest to tak wiele, ale specyficzna zawartość węglowodanów jest dość wysoka. Ponadto, zgodnie z zasadami oddzielnego odżywiania, warzywa skrobiowe są trudne do trawienia w połączeniu z pokarmem białkowym, co oznacza, że ​​stosowanie ziemniaków do dekoracji jest wysoce niepożądane.

Warto zauważyć, że ziemniaki są bogate w złożone (powolne) węglowodany, które są trawione przez długi czas, dając długie uczucie nasycenia. To jest jego zdecydowana zaleta, a zwolennicy zdrowej żywności zalecają, aby jej nie wykluczać, ale aby połączyć ją z lekkimi środkami spożywczymi, aby nie przeciążać diety. Liczba kalorii w ziemniakach jest dość wysoka, więc najlepiej jeść sałatki, nieskrobiowe warzywa lub chude ryby.

Wiedząc, ile węglowodanów w ziemniakach, konieczne jest ograniczenie jego stosowania po południu, gdy naturalny metabolizm spada. Na obiad lepiej wybrać chude mięso i nieskrobiowe warzywa, a ziemniaki zostawić na śniadanie i lunch.

Odchudzanie ziemniaków

Mimo że w ziemniakach jest 80 kalorii, konieczne jest włączenie tego produktu do diety w przypadku utraty wagi. Faktem jest, że wartość energetyczna jakiejkolwiek potrawy zależy silnie od jej przygotowania.

Na przykład, ziemniak gotowany lub pieczony ma wartość energetyczną 82 kcal na 100 g, a jeśli jest smażony w oleju lub tłuszczu, to 200-300 kcal, w zależności od ilości zużytego tłuszczu. Chipsy ziemniaczane lub frytki mają wartość kaloryczną około 500 kcal na 100 g. Wartość energetyczna puree ziemniaczanego na wodzie bez oleju wynosi 60 kcal, z mlekiem - 90 kcal, a z mlekiem i masłem - 120 kcal.

Oczywiście, każda dieta na odchudzanie jest surowo zabroniona, aby obejmować wszystkie smażone i tłuste potrawy, ale ziemniaki gotowane lub pieczone doskonale nadaje się do przekąsek i na pełne posiłki. Zastanów się nad kilkoma możliwościami włączenia go do diety. właściwe odżywianie .

Opcja 1

 1. Śniadanie: gotowane ziemniaki z sałatką z kiszonej kapusty, zielona herbata bez cukru.
 2. Obiad: porcja barszczu, kromka czarnego chleba.
 3. Obiad: kieliszek jogurtu.
 4. Kolacja: ryby, zapiekane z cebulą i marchewką, warzywa.

Opcja 2

 1. Śniadanie: jajecznica z pomidorami, filiżanka cukru bez cukru.
 2. Obiad: pieczone ziemniaki podawane z duszonymi grzybami i zieleniną.
 3. Popołudniowa przekąska: jabłko.
 4. Kolacja: piersi kurczaka duszone z cukinią lub cukinią.

Opcja 3

 1. Śniadanie: płatki owsiane z jabłkiem, karkade bez cukru.
 2. Obiad: lekka zupa jarzynowa z grzybami.
 3. ile węglowodanów znajduje się w ziemniakach
 4. Przekąska: gotowane ziemniaki z łyżką 10% kwaśnej śmietany.
 5. Kolacja: gulasz wołowy z kapustą.

Opcja 4

 1. Śniadanie: tłuczone ziemniaki na wodzie, szklanka kefiru.
 2. Obiad: porcja rosołu z kawałkiem chleba zbożowego.
 3. Bezpieczny, pół grejpfrutowy.
 4. Kolacja: kalmary lub krewetki z dodatkami warzywnymi.

Dzięki dobrze zaprojektowanemu menu, które uwzględnia bilans węglowodanów i białek, zawartość kalorii w ziemniakach nie będzie przeszkadzać. Najważniejsze, aby nie używać tych metod gotowania, które sprawiają, że przygotowane danie jest ciężkie i nie wybiera ziemniaków do dekorowania potraw mięsnych.