Stabilizator pokarmowy karagenu lub E407 znajduje się na liście dodatków pochodzenia naturalnego. Jest izolowany od czerwonych alg morskich o tej samej nazwie. Aby uzyskać karageninę, algi są traktowane specjalnymi odczynnikami. Wyjątkowość tej substancji polega na tym, że przedłuża ona okres przydatności do spożycia i wydajność gotowego produktu, przy jednoczesnym obniżeniu ceny kosztowej. Inny karagen zmniejsza ilość wadliwego produktu i zwiększa elastyczność i gęstość konsystencji.

E407 jest oczyszczony i częściowo oczyszczony. W pierwszym przypadku stabilizator uzyskuje się przez trawienie glonów w roztworze alkalicznym i dalsze zatężanie oraz suszenie. Pół-oczyszczony karagenian jest również wydobywany przez gotowanie w roztworze alkalicznym zawierającym wodorotlenek. potas .

Ważne jest, aby zastąpić, że ten stabilizator ma "warunkowo bezpieczny" status dla organizmu. E407 jest stosowany w mleczarniach, mięsie, produktach rybnych i jest również dodawany do napojów, słodyczy i produktów piekarniczych.

Korzyść i szkoda karageniny

Ponieważ E407 ma naturalne pochodzenie, jest stosowany w medycynie. Ta substancja ma działanie przeciwwirusowe i przeciwwrzodowe. Zapobiega również krzepnięciu krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Stwierdzono również, że karagenina pomaga zmniejszyć ryzyko raka, a także usuwa metale ciężkie z organizmu. Istnieje również informacja, że ​​dodanie karageniny może zmniejszyć poziom cukru we krwi i znormalizować ilość cholesterol .

Osobno trzeba powiedzieć o szkodzie karageniny. Badania wykazały, że przy regularnym stosowaniu produktów zawierających ten suplement mogą wystąpić poważne problemy z przewodem pokarmowym. Eksperymenty wykazały, że E407 może powodować owrzodzenia i raka żołądkowo-jelitowego. Jedna z wpływowych organizacji międzynarodowych ustaliła negatywny wpływ karageniny na organizm dziecka. Dlatego ta substancja w niektórych krajach jest zabroniona do stosowania w przygotowywaniu żywności dla niemowląt.