Jest ich wiele systemy energetyczne , co oznacza wyłączenie z diety wielu produktów i ma swoje zalety i wady, co należy wziąć pod uwagę. Niewiele osób wie, czym są makrobiotyki i jakie zasady rządzą tą nauką, chociaż pojawiły się wiele lat temu.

Czym jest makrobiotyka?

Doktryna uzdrawiania ciała, oparta na rozdzielaniu produktów według ich energii, yin (kobieta) i yang (samiec) to makrobiotyka. W krajach wschodnich filozofowie i naukowcy uważają, że wszystko wokół (przedmioty, organizmy, zjawiska) ma jedną z dwóch energii. Po raz pierwszy lekarz z Japonii, Sagen Ichizuka, mówił o pozytywnym wpływie makrobiotyków. W większym stopniu nauczanie to opracował amerykański lekarz George Osawa. Makrobiotyka, czyli sztuka przedłużania ludzkiego życia, wymaga siedmiu ważnych kroków.

 1. Dieta powinna składać się z 40% zbóż, 30% warzyw, 10% pierwszego dania i 20% chudego mięsa i lepiej, jeśli jest biała.
 2. W kolejnym etapie procentowy udział zbóż powinien wynosić 50%, 30% warzyw, 10% pierwszych dań i 10% mięsa.
 3. Podstawy makrobiotyki wskazują, że na trzecim etapie trzeba się przełączyć wegetarianizm a zboża powinny wynosić 60%, warzywa - 30%, a pierwsze dania - 10%.
 4. W kolejnym etapie liczba zup nie ulega zmianie, ale musisz jeść o 10% mniej warzyw, które trafiają na zboża.
 5. Po osiągnięciu tego kroku, pierwsze kursy są całkowicie wykluczone, i znowu następuje 10% przejście z warzyw do zbóż.
 6. Na tym etapie tylko 10% warzyw pozostaje w diecie, a reszta to zboża.
 7. W ostatnim etapie racja powinna składać się wyłącznie ze zbóż. Uważa się, że osiągnięcie tego okresu można całkowicie wyleczyć z choroby i osiągnąć harmonię z naturą.

Makrobiotyczna i surowa żywność - co jest lepsze?

Każdy strumień ma swoich fanów i przeciwników. Podstawą diety pożywienia są warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe i tak dalej. Jeśli rozważymy je od punktu makrobiotyki, to jest w nim dużo energii biernej, która chłodzi. W zimnym klimacie dodatkowe "chłodzenie" jest bezużyteczne. Zwolennicy makrobiotyki konsumują w tym czasie produkty poddane obróbce cieplnej. Wszystko to jest ważne dla zdrowia. Porównania, które jest lepsze surowe pożywienie i makrobiotyki, warto zauważyć, że w pierwszym przypadku jest więcej produktów szkodliwych dla organizmu i zdrowia.

makrobiotyka

Produkty makrobiotyczne

Zgodnie z nauką wszystkie produkty mają energię i mogą wpływać na osobę ze strony pozytywnej lub negatywnej. Ważne jest, aby wiedzieć, które pokarmy należą do yin, a które yang, co jeść, równoważąc te dwie energie:

 1. Yin - energia żeńska i pasywna. Produkty tworzą reakcję kwasową w organizmie. Ta grupa obejmuje cukier, owoce, produkty mleczne, niektóre warzywa i inne.
 2. Yang - energia męska i aktywna. Takie makrobiotyczne jedzenie powoduje reakcję alkaliczną w organizmie i obejmuje czerwone mięso, ryby, jaja i niektóre mięso drobiowe.
makrobiotyczny pokarm

Karma makrobiotyczna jest zalecana, aby wykluczyć z diety produkty o wyraźnej energii biernej lub aktywnej, ponieważ trudno jest im zachować równowagę między sobą. W rezultacie zachodzi brak równowagi organizmu, a to staje się przyczyną występowania chorób. Głównymi dozwolonymi produktami są: produkty pełnoziarniste i produkty z nich pochodzące, warzywa i grzyby, rośliny strączkowe i produkty z nich, a także wodorosty.

Dieta makrobiotyczna

Jeśli używasz tej doktryny, aby schudnąć, powinieneś rozważyć następujące zasady:

 1. Nie da się przejadać i powinno się przygotowywać z całych i naturalnych produktów.
 2. Połowa diety powinna składać się z produktów zbożowych, 20% warzyw, a pozostałe 30% dzieli się na mięso, ryby i orzechy.
 3. Istnieje makrobiotyczna dieta himalajska, która polega na użyciu specjalnej owsianki, która pomaga schudnąć. Możesz go używać w diecie.

Produkty makrobiotyczne można spożywać w ciągu tygodnia, wykonując następujące menu:

 • śniadanie: owsianka od 3 łyżki. łyżki płatków owsianych i suszonych owoców, tost z chleba żytniego i filiżanki zielonej herbaty;
 • obiad: zupa jarzynowa, ryż z rybą lub mięsem i garść orzechów;
 • przekąska: owoce sezonowe;
 • Kolacja: kasza gryczana i sałatka jarzynowa.

Receptury makrobiotyczne

Możesz ugotować wiele pysznych dań z dozwolonych produktów, najważniejsze jest pokazanie kulinarnej wyobraźni i nauczenie się, jak prawidłowo je łączyć. Makrobiotyczny skupia się na zbożach i warzywach, z których można przygotować dania na śniadanie, obiad i kolację. Istnieje wiele przepisów na przekąski, sałatki, drugie i pierwsze dania, które będą zdrowe.

Pilaw z warzywami i suszonymi owocami

himalajska dieta makrobiotyczna

Składniki:

 • ryż - 1,5 łyżki stołowej;
 • dynia - 0,5 kg;
 • jabłka - 3 szt .;
 • rodzynki i suszone morele - w garściach;
 • olej roślinny - 2 łyżki. łyżki;
 • sól

Gotowanie:

 1. Owsianka makrobiotyczna jest łatwa w przygotowaniu. Najpierw pociąć dynię na filiżanki i posiekać jabłka na tarce.
 2. Umyj suszone owoce i ryż. Wlej masło na patelnię i ułóż je w warstwach w następującej kolejności: dynia, ryż, jabłka, ryż, suszone owoce i ryż. Napełnij wodą i dodaj sól.
 3. Ugotuj owsiankę aż ugotuje.

Sałatka z cukinią

podstawy makrobiotyki

Składniki:

 • cukinia - 1 szt .;
 • marchewki - 1 szt.;
 • oliwa z oliwek - 1 łyżka. łyżka;
 • czosnek - 1 kromka;
 • trochę kolendry i zieleni.

Gotowanie:

 1. Posiekaj tarte warzywa na koreańskie sałatki.
 2. Dodaj masło wraz z pozostałymi składnikami.
 3. Dobrze wymieszaj i pozostaw na pół godziny w lodówce. Po pewnym czasie wymieszaj i dodaj posiekane warzywa.