Temat "olej palmowy - szkoda i dobro" jest od wielu lat przedmiotem dyskusji lekarzy i ekspertów. Z jednej strony nadmiernie nasycone tłuszcze i czynniki rakotwórcze powodują problemy z sercem i zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Z drugiej strony, witaminy A i E są bardzo przydatne w zapobieganiu tym chorobom. Powodem tej dwoistości osądów są właściwości różnych gatunków.

Jakie jest pochodzenie oleju palmowego?

Z czego składa się olej palmowy? Do jego produkcji używaj miękkich części owoców palmy, za pomocą prasowania na zimno. Na zimno olej twardnieje, ogrzewa się, rozcieńcza, zachowuje pomarańczowy kolor i przyjemny aromat. Istnieją również takie typy:

 1. Czerwona dłoń . Uważa się, że jest to bardziej użyteczne, ponieważ w procesie produkcyjnym stosuje się oszczędne technologie, które chronią użyteczne substancje. Kolor zapewnia karoten, charakteryzujący się słodkawym smakiem.
 2. Rafinowane . Bez zapachu i koloru do produktu wprowadzane są specjalne elementy, z powodu których wytrącają się użyteczne substancje. Aby usunąć posmak składników chemicznych, wykonaj czyszczenie. Używane tylko do smażenia.
 3. Ziarno dłoni . Wykonany jest z ziaren owoców palmowych, ma biały kolor. Używany w produkcji kosmetyków, gliceryny, ale nie produktów, ponieważ kompozycja zawiera wiele szkodliwych tłuszczów i substancji, które wywołują raka, tworzenie się płytek w naczyniach.

Olej palmowy - kompozycja

Zła reputacja zasłużyła na ten produkt, ponieważ nieuczciwi producenci często używają technicznego formularza do wytwarzania produktów, chociaż zawiera on wiele szkodliwych substancji dla organizmu. A czerwony olej palmowy udowodnił swoją przydatność z bogatą zawartością witamin A i E, trigliceryny, tłuszcze, obniżenie cholesterolu. Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy, jego wygląd techniczny?

 1. Zakłóca trawienie z powodu złego trawienia. Istnieje opinia, że ​​olej palmowy nie jest wydalany z organizmu, ale proces ten nadal ma miejsce, chociaż jest to trudne. Lekarze zalecają, aby miłośnicy tego produktu spożywali więcej płynu, warzyw i owoców.
 2. Zwiększa poziom cholesterolu, który może wywoływać choroby serca.
 3. Rakotwórczy.
z czego robi olej palmowy

Po co dodawać olej palmowy do jedzenia?

Konsumenci zastanawiają się, dlaczego, przy tak daleka od korzystnych efektów, olej palmowy nie jest usuwany z produkcji. Głównym powodem jest tanie, ponieważ:

 • Palmy dostarczają 8 razy więcej olejów niż plantacje słonecznika;
 • Drzewa te nie wymagają specjalnej troski;
 • wysoka wydajność jest gwarantowana.

Co zastępuje olej palmowy? W Malezji, Indonezji i innych krajach afrykańskich ten produkt jest prezentowany jako alternatywa dla słonecznika, który uważa się za niezbadany i nie jest stosowany do żywności. W Europie jest uważany za tropikalny, ale jest używany bardzo ostrożnie. Archeolodzy są przekonani, że korzyści z tego produktu zostały docenione przez starożytnych Egipcjan. Wersja jest potwierdzona znaleziskami w amforach, których liczba przekracza 5 tysięcy lat.

Jak rozpoznać olej palmowy?

Cała prawda o oleju palmowym - w komponentach łatwo jest zidentyfikować go w produktach, jeśli dokładnie przyjrzysz się opakowaniu. Czasami wskazuje się, że tłuszcz roślinny nie ma nazwy. Ponieważ olej palmowy jest produktem, który zestala się na zimno i topi się w wysokiej temperaturze, eksperci udzielają porad, jak znaleźć go w produktach:

 1. Sprawdź okres przydatności do spożycia towarów. Produkty z konserwacją oleju technicznego mają długi okres czasu.
 2. Ser zawierający olej z palmy, pęknięty w temperaturze pokojowej. Wyprodukowano w kremowym - po prostu uschło.
 3. Lody, wykonane z użyciem takiego oleju, stopniowo się topią, zachowując kształt. Pozostawia tłustawy smak.

Co to jest szkodliwy olej palmowy?

Co jest szkodliwe dla oleju palmowego dla ludzi? Głównym zagrożeniem jest znaczny procent tłuszczów nasyconych. Główne składniki, topiące się tylko przy silnym ogrzewaniu - stearynie i oleinie, są zatem słabo wydalane z organizmu. Jakość olejów określa kwas linolowy, w oleju palmowym wynosi tylko 5%, w innych - do 75%. To, jak szkodliwy lub użyteczny jest ten produkt, zależy nie od jego elementów, ale od tego, jak są one asymilowane. Pełna gama komponentów oleju palmowego:

 • fitosterol;
 • węglowodór skwalenowy;
 • lecytyna;
 • koenzym Q10 - źródło energii i naturalny przeciwutleniacz;
 • witaminy A, E i D, kwasy tłuszczowe.
co to jest szkodliwy olej palmowy

Zatrucie olejem palmowym

Co to jest niebezpieczny olej palmowy? Jedzenie fast food produkty wytwarzane na smarze technicznym mogą powodować występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Niebezpieczeństwo i zatrucie olejem palmowym, symptomy w takich przypadkach są następujące:

 • ból i czucie kamienia w żołądku;
 • nudności, wymioty;
 • biegunka;
 • ból głowy;
 • temperatura może wzrosnąć.

Alergia na olej palmowy

Szkodliwe działanie na olej palmowy może przynieść widoczne w przypadku alergii, może powodować jakiekolwiek składniki tego produktu. Ci, którzy wcześniej nie używali takiego tłuszczu, warto zacząć od małej porcji, aby sprawdzić reakcję organizmu. Alergia na objawy z oleju palmowego jest charakterystyczna:

 1. Czerwone plamy na skórze, swędzenie.
 2. Obfite łzy, zapalenie błony śluzowej.
 3. Kichanie, kaszel, katar.
 4. W ciężkich przypadkach nie wyklucza się obrzęku lub astmy Quinckego.

Zanieczyszczenia oleju palmowego w żywności dla niemowląt

Olej palmowy w żywności dla niemowląt jest specjalnym tematem, ponieważ zawiera wiele zestawów żywności dla niemowląt. Tłuszcz ten jest chętnie stosowany przez producentów, ponieważ olej palmowy zapewnia obecność kwasu palmitynowego, który jest bogaty w ludzkie mleko. Istnieją inne dodatkowe zalety:

 • nie powoduje alergii;
 • zawiera witamina A ;
 • nadaje mieszance przyjemny smak, który lubi dzieci.

Wraz z tym pojawiają się również negatywne momenty:

 • źle przetworzone przez żołądek dziecka;
 • wypłukuje wapń z organizmu;
 • powoduje kolkę i zaparcia.
jest szkodliwy dla oleju palmowego

W których krajach zabrania się używania oleju palmowego?

Większość konsumentów jest pewna, że ​​olej palmowy jest zabroniony w Europie, ale nie jest to do końca prawdą. Oficjalnie zakaz wprowadzania produktu do obrotu w jakimkolwiek kraju nie jest stały, stanowi nawet ponad 55% całkowitego zużycia olejów roślinnych na świecie. Ale niektóre państwa obawiają się negatywnego wpływu tego produktu i ograniczają import towarów zawierających olej palmowy. Niektórzy nawet uciekają się do konkretnych środków punktowych:

 1. Duża linia supermarketów w Hiszpanii usunęła z listy produktów produkty zawierające olej palmowy.
 2. Zjednoczone Królestwo złożyło oświadczenie dotyczące certyfikowanej produkcji tego produktu.
 3. Popularne punkty sprzedaży detalicznej we Włoszech odmówiły sprzedaży tego typu tłuszczu.

Mity na temat oleju palmowego

Na pytanie "czy szkodliwy jest olej palmowy?" Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od rodzaju tego tłuszczu i ich właściwego wykorzystania. Według naukowców zakaz stosowania tego rodzaju oleju może prowadzić do zwiększonego spożycia tłuszczów uwodornionych. Ich negatywny wpływ na organizm został już udowodniony, a także prowokuje onkologię, uszkodzenia naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego.

Badania wykazały, że zastąpienie tłuszczów trans olejem palmowym będzie miało pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi, co jest charakterystycznym biomarkerem ryzyka chorób serca i naczyń. Naukowcy zaprzeczają pogłoskom, które:

 1. Olej palmowy powoduje nieodwracalną szkodę, "uszczelniając" naczynia o wysokiej temperaturze topnienia - do 52 stopni. Wysoka temperatura topnienia ma również tłuszcz baraniego - 55 stopni, ale produkt jest doskonale strawiony.
 2. Nadmierna konsumpcja prowadzi do chorób serca. W przypadku fiolek nadmiar jakiegokolwiek rodzaju tłuszczu jest szkodliwy.
 3. Bardzo rakotwórcze. Ta właściwość jest typowa dla technicznego rodzaju oleju, który jest dodawany do produktów nieuczciwych producentów. Jeśli dokładnie przestudiujesz opakowanie i kupisz produkt wysokiej jakości, naprawdę unikasz takiego niebezpieczeństwa.
 4. Jest to trudne do strawienia. Podobnie jak inne znane tłuszcze, olej palmowy pęka wspaniale, dzięki fragmentowi, na przykład limonce.
 5. Może powodować otyłość poprzez wysoki procent zawartości tłuszczu i zawartość kalorii. Olej zawiera 9 kcal na gram, co pokrywa się ze wskaźnikami słonecznika, soi i oliwy z oliwek.