Wszyscy słyszeli o zaletach zwykłej białej cebuli. Ale o niebieskiej lub fioletowej jest o wiele mniej. Chociaż wygląda to nieco niecodziennie, to warzywo ma wiele cennych właściwości odżywczych, a nawet leczniczych. Może jednak istnieć nie tylko korzyść, ale także szkoda z cebuli niebieskiej. A to z pewnością powinno być brane pod uwagę przez tych, którzy zdecydowali się włączyć go do swojej diety.

Co to jest przydatna niebieska cebula?

Żarówka, która ma kolor niebiesko-fioletowy lub czerwonofioletowy, jest bardzo bogata w substancje biologicznie czynne. W liczbie witaminy (A, C, PP, grupa B), minerały, olejki eteryczne, produkcja lotna. Określa to użyteczne właściwości niebieskiej cebuli. Warto zauważyć, że różni się on od białego nie tylko kolorem, ale również słodszym, mniej ostrym smakiem, co pozwala na jego szerokie zastosowanie w kuchni. Dodaje się go do słodko-kwaśnych sosów, pieczonych osobno i jako część mięsa i warzyw, duszonych, dodawanych do sałatek.

Wśród przydatnych właściwości niebieskiej cebuli można zidentyfikować w następujący sposób:

  1. Zajmuje się zapobieganiem niedoborowi witamin i przeziębieniom.
  2. Wzmacnia odporność.
  3. Łagodzi główne objawy grypy: zatkany nos i katar - wystarczy poczuć świeżo pokrojone plasterki cebuli.
  4. Może być źródłem takiego pierwiastka śladowego jak żelazo w przypadku niedokrwistości.
  5. Pomaga w chorobach sercowo-naczyniowych ze względu na zawartość potasu.
  6. Optymalizuje procesy trawienne, eliminuje zaparcia i oczyszcza jelita.
  7. Normalizuje skład krwi, obniża cholesterol .
  8. Ostatnie badania potwierdziły, że może to pomóc zmniejszyć ryzyko onkologii.
Do kogo jest przeciwwskazany produkt?

Oprócz korzyści i szkód z cebuli niebieskiej może być. Nie mogą być spożywane przez osoby cierpiące na wrzody żołądka, choroby nerek i wątroby, zapalenie żołądka o wysokiej kwasowości. Również nie zaleca się spożywania niebieskiej cebuli dla alergików, astmatyków i osób z nadciśnieniem.