Jeśli chodzi o korzystne właściwości oleju, oznacza to obecność w oleju tej samej ilości składników odżywczych, jaka była zawarta w surowych nasionach. Nasiona w postaci surowej wzbogacono o dziewięć składników mineralnych i dziesięć witaminy . Składu mineralnego oleju nie można utrzymać, jednak witaminy pozostają w tej samej ilości po pierwszym tłoczeniu na zimno.

Skład oleju słonecznikowego obejmuje takie składniki:

  • tłuszcze roślinne, które są wchłaniane przez organizm znacznie łatwiej niż tłuszcze zwierzęce;
  • kwasy tłuszczowe, które są niezbędne, aby organizm prawidłowo zbudował komórki dla zdrowej pracy układu krążenia i układu nerwowego;
  • witaminy D i A, które są odpowiedzialne za stan skóry, kości, wzroku, zdrowej odporności;
  • Witamina E, która chroni organizm przed starzeniem i rakiem.
Rafinowany i nierafinowany olej

Wybierając olej do smażenia lub do sosów sałatkowych, mamy do wyboru: który olej słonecznikowy jest lepszy - rafinowany lub nierafinowany? Uważa się za bardziej przydatne rozważenie nierafinowanego oleju, ponieważ zachowane są w nim wszystkie cenne właściwości nasion słonecznika. Olej ten nie jest zalecany do smażenia, co więcej, staje się szkodliwy dla organizmu. Rafinowany olej słonecznikowy zawiera znacznie mniej użytecznych substancji, ale jednocześnie nadaje się do obróbki cieplnej produktów.

Skorzystaj z rafinowanego i nierafinowanego oleju

Po rafinacji olej traci wszystkie swoje korzystne właściwości, więc szkodliwość rafinowanego oleju słonecznikowego polega na tym, że w porównaniu z nierafinowanym, wzbogaconym w witaminy, rafinowany olej nie ma przydatnych składników. Powinieneś wiedzieć, który olej słonecznikowy jest bardziej korzystny - rafinowany lub nierafinowany. Lekarze zalecają ubieranie sałatek nierafinowany olej , aby uzyskać maksymalny efekt z oleju i smażyć żywność w rafinowanym oleju.