Olej słonecznikowy to produkt, który jest ekstrahowany z surowców roślinnych i składa się z tłuszczów. Uzyskuje się ją przez naciśnięcie lub metodę ekstrakcji. Olej roślinny jest rafinowany lub nierafinowany.

Jaka jest różnica między oczyszczonym olejem słonecznikowym z nierafinowanego?

Rafinowany olej oznacza wielopoziomowe oczyszczanie z różnych zanieczyszczeń, a nieoczyszczony olej również podlega czyszczeniu mechanicznemu, ale w znacznie mniejszej objętości. We współczesnym świecie olej jest rafinowany, aby pozbawić go smaku - jest to wymagane do gotowania różnych potraw. Nierafinowany olej ma specyficzny zapach i smak, który pierwotnie był charakterystyczny dla nasion słonecznika. Używane świeże do sosów sałatkowych. Lepiej nie używać nierafinowanego oleju do smażenia, ponieważ mocno pali, ma nieprzyjemny smak, poza tym emituje pewną ilość substancji rakotwórczych, które mogą uszkodzić organizm.

Metody przygotowania ropy naftowej

Nierafinowany olej słonecznikowy otrzymuje się z reguły przez prasowanie na zimno lub na gorąco. Wydobywanie na zimno odbywa się ręcznie w domu. Nierafinowany olej, uzyskiwany przez tłoczenie na zimno w niskich temperaturach, ma jasnożółty odcień i aromat świeżych nasion. Jest uważany za najbardziej przydatny, ponieważ pozwala zaoszczędzić maksimum użytecznych substancji. Ma krótki okres trwałości i powinien być przechowywany w szklanym pojemniku w lodówce. Przemysł używa gorącej mechanicznej metody produkcji. Olej ten ma jaśniejszą barwę, a wraz z aromatem prażonych nasion ma dłuższy okres trwałości. Ten olej kupujemy w sklepach. Wielu zainteresowanych jest pytaniem, który olej słonecznikowy jest bardziej użyteczny - rafinowany lub nierafinowany. Zostało udowodnione naukowo, że nawet po ulepszeniu proporcja witamin, tłuszczów i naturalnych aminokwasów w składzie oleju się nie zmienia, dlatego oba rodzaje oleju korzystają z tego samego.

Korzyści i szkody nierafinowanego oleju słonecznikowego

Nierafinowany olej słonecznikowy zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały potrzebne człowiekowi. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko chorób skóry, pomaga zapobiegać krzywicy u dzieci. Ponadto za jego pomocą można usunąć nadmiar cholesterolu z organizmu, oczyścić naczynia krwionośne, normalizować krążenie krwi w mózgu.

Harm może przynieść stosowanie nierafinowanego oleju powyżej normy, zalecana dzienna dawka to nie więcej niż 2-3 łyżki dziennie. Ponadto wysoka zawartość kalorii tego produktu nie jest odpowiednia dla osób żyjących na diecie. Powtarzające się smażenie w oleju słonecznikowym przyczynia się do odparowania szkodliwych substancji.

Skład nierafinowanego oleju słonecznikowego

Nierafinowany olej słonecznikowy jest produktem tłuszczowym i składa się z 99,9% tłuszczu, nie zawiera w nim białek i węglowodanów. Nie zawiera szkodliwych składników i różnych dodatków do żywności. Wartość odżywcza oleju roślinnego to obecność kwasów tłuszczowych, które organizm potrzebuje do gojenia i wzmocnienia komórek. Skład nierafinowanego oleju roślinnego to magnez, wapń, żelazo , jodu i cynku, ale ilość tych minerałów jest niewielka.

Oczywiście najlepiej jest jeść te produkty, które daje nam natura. Te produkty obejmują olej słonecznikowy. Lecznicze właściwości tego naturalnego produktu pomagają odpowiednio uporządkować pracę układu trawiennego, przywraca pracę narządów wewnętrznych, wzmacnia włosy i paznokcie, poprawia układ odpornościowy.

skład nierafinowanego oleju słonecznikowego