Rodzina łososiowatych to bardzo duża grupa, która obejmuje znaczną liczbę gatunków ryb komercyjnych. Nie wszystkie z nich są dobrze znane konsumentowi, mimo że znajdują się w sklepach nie są rzadkością. Ale to jest przysmak, który najczęściej kupuje się na świąteczny stół. Dlatego niewielu wie, na przykład, co jest lepsze: sockeye lub coho, chociaż obie te ryby zasługują na uwagę. Ich mięso i kawior różnią się doskonałym smakiem, a także dużą ilością przydatnych substancji. A jednak między nimi istnieją pewne różnice.

Co odróżnia Coho od sockeye?

Sockeye to niewielka (do 80 cm długości i ważąca do 4 kg) srebrna ryba z niebieskim grzbietem, która staje się jasnoczerwona podczas tarła. Ten kolor i jej mięso. Coho zawsze ma jasny srebrny kolor, dla którego ryba i pseudonim srebra lub białego łososia. Długość jest nieco większa niż w przypadku rekina - 80-100 cm i może ważyć do 10 kg. Mięso jest czerwono-różowe, bledsze niż sockeye. Obie ryby zawierają wiele wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Bez porównywania użytecznych właściwości trudno jest zrozumieć, jak dokładnie odmienność różni się od sockeye. Łosoś sockeya zawiera dość dużą ilość witamin z grupy B, witaminy A, witamin E i D, kwasu nikotynowego, fluoru, żelaza, magnezu i fosforu. Niemal ta sama kompozycja jest prezentowana w filet z łososia coho, tylko tutaj powinieneś dodać niewielką ilość witamina C , a także cenne pierwiastki śladowe molibden, chrom i nikiel.

Spośród przydatnych właściwości sockeye warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo dla dzieci. Mięso tej ryby w formie gotowanej można stosować w diecie dzieci starszych niż rok. Jest łatwo trawiony i pomaga wzmocnić odporność dziecka. Dorośli powinni jeść, ponieważ ma korzystny wpływ na skórę, włosy i błony śluzowe. Również Nerka pomaga uniknąć łamliwości kości, osteoporozy, dlatego jest niezbędna w diecie osób starszych. Ponadto osoby jedzące regularnie, zoptymalizowane metabolizm, nie cierpią na nadwagę, cukrzycę itp. choroby. Kizhuch jest pokazywany przyszłym matkom - kobiety w ciąży mogą je jeść bez obaw, najważniejsze to nie przejadać. Można również otrzymać małe dzieci, ponieważ w filecie nie ma małych kości. Regularne spożywanie tej czerwonej ryby przyczynia się do zapobiegania nowotworom, zawałom i udarom, problemom z naczyniami krwionośnymi, nerwicom, spowolnieniu procesu starzenia i poprawie kondycji skóry.

Która ryba jest grubsza - sockeye lub coho?

A ten i drugi przedstawiciel rodziny łososiowej ma średnią wartość kaloryczną. W przypadku łososia jest to 140 kcal na 100 gramów, w cojaca nieco więcej - 157 kcal na 10 gramów. W mięsie obu ryb jest dużo tłuszczu: sockeye - 40% (ze 100 gramów), coho - 48%. A więc ten drugi jest jeszcze trochę grubszy.

Co jest lepsze - kawior lub kawior z łososia?

Kawior z obu ryb jest bardzo przydatny, ale u łososia jest nieco gorzki i coho świeży nie ma wyraźnego smaku. Jajka w rybach i innych rybach są małe - około 4 mm średnicy. W sockeye są jaśniejsze czerwienie, w kokonie o pomarańczowym odcieniu, ale tak nie jest która ryba jest lepsza niż sockeye lub coho zawsze zauważalne, aby z wyglądu jajka łatwo się myliły. Ale zdaniem dietetyków kawior zawiera cenniejsze substancje biologiczne.

Ogólny wniosek o tym, która ryba jest lepsza, łosoś z łososia lub coho

Coho jest prawie trzykrotnie droższe niż łosoś z sockeye. Dlatego nie jest zaskakujące, że wybierając ryby, wielu zastanawia się, co jest lepsze: łosoś z łososia lub łosoś. Dietetycy są pewni, że pod względem użytecznych właściwości nie różnią się zbytnio od siebie, chociaż zawartość cennych substancji w mięsie i kawiorze jest wciąż nieco wyższa.