Żelazo jest częścią struktury białkowej hemoglobiny, która dostarcza tlen do narządów. Gdy brak jest dopływu do ciała, naruszenie wchłaniania z żołądka, niedokrwistość z niedoboru żelaza . Brak żelaza w organizmie prowadzi do niedotlenienia (głodu tlenu). Praca wszystkich systemów jest zakłócona, ale serce i mózg cierpią najbardziej.

Jak określić brak żelaza w organizmie?

Kiedy występują niedobory w ciele pierwiastków śladowych, pojawiają się typowe objawy, które prowadzą do lekarza i badań krwi. Brak żelaza w organizmie zależy od poziomu białka krwi zawierającego żelazo - hemoglobiny. Jeśli poziom spadnie poniżej 120 g / l u kobiet i 130 g / l u mężczyzn, można postawić diagnozę - brak żelaza w ciele. Analizę przeprowadza się rano na pustym żołądku. Dzień wcześniej nie można jeść tłustych potraw, pić alkoholu. Godzinę przed badaniem obowiązuje zakaz palenia i ćwiczeń fizycznych.

Brak żelaza w ciele - objawy

Najczęstsze objawy tego, że organizm potrzebuje dodatkowego żelaza to:

 • bladość skóry, śluz (widoczny w dolnej powiece);
 • uczucie braku powietrza i kołatanie serca przy słabym wysiłku fizycznym;
 • zawroty głowy i ból głowy;
 • zwiększona drażliwość i zmęczenie;
 • zaburzenia snu i apetytu;
 • pożądaniem jest jedzenie kredowe, gliniane, ostre i solone;
 • pęknięcia w kącikach ust, trudności w połykaniu suchej karmy;
 • łamliwe paznokcie, suchość skóry i wypadanie włosów.

Objawy niedoboru w ciele żelaza kobiet doświadczają w czasie ciąży, z obfitymi miesiączkami. Przy dużych obciążeniach u sportowców, przy gwałtownym wzroście u dzieci i młodzieży, wzrasta również potrzeba zwiększenia liczby przyjmowanych pacjentów, więc te kategorie są zagrożone i wymagają obowiązkowego monitorowania stężenia hemoglobiny w laboratorium.

brak żelaza w ciele1

Przyczyny braku żelaza w ciele

Wraz ze spadkiem spożycia z żywności, naruszeniem wchłaniania do krwi z przewodu pokarmowego lub krwawieniem, zawartość żelaza w organizmie spada. Wskaźnik żelaza we krwi jest niższy niż normalnie, gdy:

 • monotonne odżywianie tłuszczami i węglowodanami, u wegetarian;
 • zapalenie żołądka, wrzód trawienny;
 • zapalenie trzustki;
 • choroby jelit - zapalenie jelit, dysbioza;
 • infekcja robakami;
 • utrata krwi z powodu erozji i wrzodów przewodu pokarmowego, hemoroidy;
 • po rozległych operacjach i urazach, porodzie;
 • z ciężkim krwawieniem miesiączkowym;
 • z chorobami onkologicznymi.

W przypadku długotrwałego stosowania leków, które pogarszają transport żelaza z pokarmu, może rozwinąć się niedokrwistość. Ta grupa leków zobojętniających kwas, które zmniejszają produkcję kwasu solnego w żołądku, antybiotyki, sulfonamidy, preparaty wapnia. Przewlekłe procesy zapalne w organizmie i choroba płuc mogą powodować zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi.

Co zagraża brakowi żelaza w ciele?

Z chronicznym brakiem tlenu, serce jest zaburzone - arytmie, niewydolność serca, pogorszenie aktywność mózgu - pojawia się pamięć i intelekt, drażliwość i depresja. Niedobór żelaza w organizmie zmniejsza obronę immunologiczną, infekcje są bardziej poważne i często dają nawroty. U osób starszych zwiększa się ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów. Niedokrwistość kobiet ciężarnych grozi naruszeniem formacji narządów i układów płodowych, pozostając w tyle za rozwijającym się dzieckiem.

Codzienna żelazna norma dla kobiet

Kobiety w wieku rozrodczym muszą otrzymywać 15-20 mg żelaza dziennie, z ciążą i karmieniem - do 30 mg. Kobiety z nadejściem menopauzy poziom żelaza na dobę wynosi tylko 8 mg. Najłatwiejsze do strawienia żelazo (20-35%) produktów zwierzęcych, ponieważ znajduje się w tej samej hemoglobinie. Z pokarmów roślinnych odsetek asymilacji jest niższy - od 2 do 15%. Pomaga w absorpcji żelaza, kwasu askorbinowego i witamin z grupy B, oraz hamuje wapń produktów mlecznych, tanin z herbaty lub kawy, alkoholu.

brak żelaza w ciele7

Jak nadrobić brak żelaza w ciele?

Konieczne jest wyleczenie przyczyny, która spowodowała niedobór żelaza. Kompleksy witaminowe z mikroelementami pomogą zrekompensować niedobór żelaza w początkowych postaciach niedokrwistości lub go zapobiegać. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem uzyskania żelaza jest odpowiednio sformułowana dieta, w której potrzebujesz:

 • zapewnić wystarczającą zawartość białka (mięso, ryby, owoce morza, wołowina z wątroby);
 • ograniczyć tłuszcze zwierzęce (smalec, wieprzowina, jagnięcina);
 • zawierać więcej produktów z witaminami B, C (rośliny strączkowe, otręby, cytryny, czarna porzeczka);
 • ogranicz spożycie produktów mlecznych, herbaty i kawy.

W przypadku nieskuteczności środków zapobiegawczych i ciężkiej choroby leki zawierające żelazo są przepisywane w postaci tabletek lub zastrzyków. Najczęstsze środki - Aktiferrin, Ferrum Lek, Sorbifer durules, Totema. Preparaty żelaza w recepcji są przenoszone z trudem i mają wiele przeciwwskazań, dlatego są akceptowane pod kontrolą lekarza.

Witaminy z żelazkiem dla kobiet

W celu zapobiegania niedoborowi żelaza (w przypadku braku poważnych chorób) stosuje się kompleksy multiwitaminowe z mikroelementami. W nich kompozycja jest zrównoważona w taki sposób, że żelazo może w pełni przyswoić. W przypadku kobiet najlepiej wybrać witaminy, które zapewniają codzienną potrzebę. Optymalne witaminy zawierające żelazo:

 • AlphaVit Classic (14 mg żelaza);
 • Vitrum (18 mg);
 • Żelazo Complivit (15 mg);
 • Centrum od A do Zn (18 mg);
 • Teravit (27 mg);
 • Multi-tabs (14 mg)
 • Elevat pronatal (60 mg) i Vitacap (50 mg) dla kobiet w ciąży.

Najczęściej kompleksy multiwitaminowe są przepisywane na jedną tabletkę dziennie przez miesiąc. Są one koniecznie po jedzeniu i popijane pół szklanką wody. Dla dzieci wydawane są specjalne kompleksy w postaci tabletek do żucia lub galaretki o smaku owocowym: Dżungla z minerałami, Naturethto, Complivit Active. Po miesiącu wykonania badania krwi należy go powtórzyć, ponieważ przedawkowanie żelaza jest nie mniej niebezpieczne niż uszkodzenie.

Które produkty stanowią większość żelaza?

Najlepszymi źródłami strawnego żelaza są wątroba wołowiny, wieprzowina, kurczak. Produkty bogate w żelazo, z anemią muszą być w menu: cielęcina, wołowina, indyk, małże, żółtko. Dużo żelaza i pokarmów roślinnych: soczewica, fasola, tofu, pestki dyni, gryka. Fasolę przed spożyciem należy namoczyć w celu zmniejszenia stężenia kwasu fitynowego, który hamuje wchłanianie żelaza. W jabłkach i granatach, w celu podniesienia poziomu hemoglobiny, żelazo jest niskie. Najbardziej przydatne przy anemii - jagody i morele, suszone śliwki i suszone morele.

brak żelaza w ciele2
brak żelaza w ciele3
brak żelaza w ciele4

Brak żelaza we krwi - dieta

Niedokrwistości z diety, oprócz nasycenia ciała żelazem, powinny dostarczyć organizmowi cennych białek, witamin i korzystnych mikroelementów. Koniecznie trzeba jeść produkty mięsne, dużo zielonych warzyw i owoców. Brak żelaza można skorygować za pomocą przykładowego menu:

 1. na śniadanie - płatki owsiane i suszone morele, galaretka jagodowa.
 2. na drugie śniadanie - chleb z otrębami, ser, kompot z czarnej porzeczki.
 3. Na obiad - zupa z soczewicy, wątróbka drobiowa, sałatka, sok pomidorowy.
 4. Na obiad - galaretowate ryby, kasza gryczana, sałatka z buraków z sokiem z cytryny, zioła, rosół z dzikiej róży.

Oprócz diety, medycyna ludowa jest również stosowana w leczeniu niedoboru żelaza w organizmie. Leczy niedokrwistość, miód, aloes, pyłek kwiatowy, kiełkujące pszenice, dzikiej róży, dziurawiec i liść jeżyny. Kobiety o obfitych miesięcznych porach pomagają pokrzywce, liście maliny i trawie krwawnika, ponieważ redukują krwotok i podnoszą poziom hemoglobiny.