Shubat jest naturalnym sfermentowanym napojem mlecznym wschodnich narodów. Technologia jego przygotowania jest dość prosta. Mleko Camel i specjalny kwas wlewa się do drewnianej beczki, szczelnie zamkniętej i pozostawia do kwaszenia na maksymalnie trzy dni. Im dłuższy czas trwania shubatu, tym więcej gojenia się bierze pod uwagę.

Co jest przydatne shubat?

Korzystne właściwości shubatu są znane od dawna.

  1. Mleko wielbłądzie, z którego wytwarza się shubat, ma wysoką wartość odżywczą i kaloryczną zawartość, a laktoza zawarta w nim ma korzystny wpływ na mózg i układ nerwowy.
  2. Shubat jest naturalnym środkiem immunomodulującym. Zawiera dużą ilość pierwiastków śladowych i witamin - wapnia, fosforu, miedzi, żelazo cynk
  3. W porównaniu z innymi sfermentowanymi napojami mlecznymi, w shubacie jest więcej białek, tłuszczów i minerałów.
  4. Ten napój zaleca się przyjmować w celu zapobiegania i leczenia chorób, takich jak cukrzyca, przewlekłe zapalenie wątroby, wrzody żołądka, zapalenie żołądka, łuszczyca.

Chociaż shubat ma wiele użytecznych właściwości, powinien być pijany ostrożnie w przypadku wrażliwej mikroflory jelitowej. Nie należy spożywać shubatu przy zachowaniu diety ze względu na wysoką kaloryczność tego produktu.

Jakie jest zastosowanie shubat i koumiss?

Pod względem swoich korzystnych właściwości shubat przypomina równie słynny orientalny napój - kumys. Prawdziwy kumys jest zrobiony z mleka klaczy, ale może być zrobiony z koziego lub krowiego mleka. Kumys normalizuje aktywność przewodu pokarmowego, zapobiega rozwojowi chorób serca, anemia . Zaleca się również picie osobom cierpiącym na gruźlicę, dur brzuszny, neurastenię, stosowane w leczeniu ropnych ran. Regularne stosowanie shubatu i kumysu pomaga odmłodzić ciało i znacznie poprawia samopoczucie.