Szpinak jest ozdobą wielu tradycyjnych potraw kuchni narodowej różnych narodów. W USA uważają go za roślinę mistrzów, we Francji nazywają go "królewskim", w Indiach jest on głównym składnikiem narodowej potrawy Palak paneer, szpinakiem z domowym serem. Do nas szpinak przybył stosunkowo niedawno - w XVIII wieku i przez długi czas był pokarmem dla dżentelmenów.

Przydatne właściwości i przeciwwskazania do szpinaku

Korzyści ze szpinaku dla ludzkiego organizmu są następujące: liście tej rośliny zawierają prawie wszystkie znane witaminy (z wyjątkiem witamin B12 i D), a także wiele minerałów. Ponadto, to warzywo jest cenione jako dobre źródło białka roślinnego, którego ilość jest gorsza tylko dla roślin strączkowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szpinak:

  1. Po pierwsze, stosowanie szpinaku jest dobrą prewencją osteoporozy, choroby, której każda kobieta po 50 roku życia jest statystycznie podatna. Działanie prewencyjne tego warzywa wiąże się z rekordową zawartością witaminy K, niezbędnej do syntezy białek tkanki kostnej, 100 g liści szpinaku zawiera 4 razy więcej niż osoba potrzebuje na dzień.
  2. Po drugie, jest dużo kwasu foliowego w szpinaku, który pomaga zapewnić prawidłowy przebieg ciąży i zdrowie przyszłego dziecka, w swoim szpinaku zawiera około 80 mikrogramów na 100 g liści (nieco ponad 1/3 dziennej dawki spożycia).
  3. Po trzecie, 100 g tego warzywa zawiera połowę wymaganej ilości witamina E , spowalnia proces starzenia, a także zapewnia normalną pracę narządów rozrodczych.

Jednak pomimo niewątpliwej korzyści ze szpinaku, warzywa te mają szereg przeciwwskazań:

  • kamica żółciowa, dna moczanowa przeciwwskazania dla tych chorób są ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego w tym ostatnim, co wywołuje odkładanie kamieni nerkowych i soli w stawach;
  • choroba nerek;
  • choroba trzustki.