Szpinak jest najbardziej użytecznym rodzajem warzyw liściastych, który jest bezpośrednim krewnym słynnego chinozaura. Korzyści ze szpinaku to jego bogaty skład biochemiczny o bardzo niskiej zawartości kalorii.

Przydatne właściwości i przeciwwskazania do jedzenia szpinaku

Korzyści i szkody ze szpinaku są określone przez jego skład. Zielone liście szpinaku mają rekordowo niską zawartość kalorii, tylko 23 kcal na 100 g. Wynika to z faktu, że ponad 90% składa się z wody i prawie nie zawiera tłuszczu. Ziele szpinaku składa się z 3% białka i 3,5% węglowodanów, zawiera również mono- i disacharydy oraz ogromną ilość witamin i minerały.

Korzyści ze szpinaku dla ciała nie można przecenić, ponieważ 100 g tego warzywa zawiera:

  1. Witamina C - 55 mg, która poprawia pracę prawie wszystkich układów i narządów, zwiększa funkcje ochronne, stymuluje procesy asymilacji węglowodanów i oddychania komórkowego.
  2. Witamina A - 750 mikrogramów, co stanowi połowę dziennego zapotrzebowania na osobę dorosłą. Substancja ta spowalnia proces starzenia się komórek, aktywuje metabolizm, wzmacnia błonę komórkową, zwiększa poziom ochronny i bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej.
  3. Cholina B4 - 18 mg, ta substancja podobna do witaminy wzmacnia błonę komórkową, obniża poziom cholesterolu i ma korzystny wpływ na pracę centralnego i obwodowego układu nerwowego.
  4. Jako część szpinaku zawiera prawie wszystkie witaminy z grupy B, które biorą udział w prawie wszystkich procesach metabolicznych organizmu, spełniają warunki tkanki mięśniowej, przyczyniają się do jakościowej absorpcji pokarmu, poprawiają kondycję skóry i włosów.
  5. Potas (774 mg), magnez (82 mg), fosfor (83 mg), wapń (106 mg), sód (24 mg), żelazo (13 mg), mangan (0,9 mg ) i innych mikro i makro elementów w szerokim zakresie.

Szpinak jest szczególnie korzystny dla kobiet, ponieważ większość jego składników ma działanie przeciwutleniające i regenerujące, które spowalnia proces starzenia, poprawia procesy metaboliczne i stymuluje normalizację masy ciała.

Korzyści i szkodliwość soków ze szpinaku

Szpinak stosuje się w różnych postaciach - surowej, gotowanej, często zamrożonej, nie tracąc leczniczych właściwości. Jako napój do odchudzania często używa się świeżo przygotowanego soku szpinakowego jako środka do oczyszczania i usprawniania układu trawiennego, a także do stymulacji i przyspieszania metabolizm . Sok ze szpinaku ma określone korzyści, ale może zaszkodzić ludziom z chorobą nerek, kamicą moczową, ostrymi stanami wątroby, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wysoka zawartość kwasu szczawiowego może wywoływać zaostrzenia przewlekłych chorób tych narządów. Przed zjedzeniem soku szpinakowego należy skonsultować się z lekarzem.