Glutaminian sodu (sól monosodowa kwasu glutaminowego, E621) to suplement diety, który poprawia smakowitość. Jest on przedstawiony w postaci białego krystalicznego proszku, który jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Chińczycy nazywają to przyprawami, a Japończycy cudownym proszkiem. Ale co więcej, w glutaminian sodu, korzyści lub szkody - patrz poniżej.

Przydatne właściwości glutaminianu sodu

Naturalny kwas glutaminowy to doskonała karma dla ludzkiego mózgu. Może wykrywać nadmiary amoniaku, które przyczyniają się do hamowania funkcji mózgu. Ponadto glutaminian zapewnia wzrost poziomu kwasu glutaminowego. Jeśli ten kwas nie dostanie się do ciała w odpowiedniej ilości, rozwój umysłowy osoby zostanie zahamowany.

Glutamina pomaga zwiększyć inteligencję zdrowej osoby i rozwój dzieci upośledzonych umysłowo. Zaletą glutaminianu sodu jest to, że usuwa stany depresyjne i ma korzystny wpływ na męskie pożądanie seksualne. Obecnie jest skutecznie stosowany w leczeniu zaburzeń starczych.

Ważne jest, aby zrozumieć, że glutaminian sodu nie jest szkodliwy, ale należy go używać z zachowaniem ostrożności. Możliwe jest kupowanie glutaminianu sodu w żywności do leczenia i utrzymania zdrowia bez żadnych problemów, zwłaszcza, że ​​nie jest on drogi.

Szkodliwość glutaminianu sodu

Glutaminian sodu może powodować szkody, jeśli zostanie spożyty w dużych ilościach. Dzienna dawka tego suplementu nie powinna przekraczać 1,5 grama na 1 kilogram wagi dla osoby dorosłej, a dla dziecka 3 razy mniej. W przeciwnym razie glutaminian sodu może powodować uzależnienie od jedzenia.

Ponadto, przy niekontrolowanym stosowaniu, glutaminian łączy się z komórkami siatkówki i niszczy je. W organizmie kwas glutaminowy zamienia się w kwas gamma-aminomasłowy, który w dużych ilościach powoduje pobudzenie i zaburzenia centralnego układ nerwowy . Ponadto kwas ten jest zabroniony do stosowania w przygotowaniu żywności dla niemowląt.

uszkodzenie glutaminianu sodu