Fakt, że człowiek je codziennie i pije, przyczynia się do wejścia w jego ciało niemal wszystkich pierwiastków chemicznych. Więc dzisiaj, niektórzy z nich są w nas, jutro - już nie. Najciekawsza rzecz, jaką wykazały badania naukowe: liczba i proporcja takich pierwiastków w zdrowym organizmie różnych ludzi są prawie takie same.

Znaczenie i rola pierwiastków chemicznych w ludzkim ciele

Należy zauważyć, że wszystkie pierwiastki chemiczne można podzielić na dwie grupy:

  1. Śledzenie elementów Ich zawartość w ciele jest niewielka. Wskaźnik ten może osiągnąć tylko kilka mikrogramów. Pomimo niewielkiej koncentracji uczestniczą w ważnych procesach biochemicznych dla organizmu. Jeśli mówimy o tych elementach chemicznych bardziej szczegółowo, to zawierają one: brom, cynk , ołów, molibden, chrom, krzem, kobalt, arsen i wiele innych.
  2. Makroelementy . Oni, w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, są w nas w dużych ilościach (do setek gramów) i są częścią tkanki mięśniowej i kostnej, a także krwi. Te pierwiastki obejmują wapń, fosfor, sód, potas, siarkę, chlor.
  3. Niewątpliwie w większości przypadków pierwiastki chemiczne mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, ale możliwe jest, powiedzmy, ze złotym środkiem. W przypadku przedawkowania jakiejkolwiek substancji, występuje upośledzenie funkcji, następuje zwiększenie produkcji innego elementu. Tak więc nadmiar wapnia prowadzi do niedoboru fosforu i molibdenu - miedzi. Co więcej, duża ilość niektórych pierwiastków śladowych (chrom, selen) może wywierać toksyczny wpływ na organizm. Nic dziwnego, że przed przyjęciem jakichkolwiek witamin ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Biologiczna rola pierwiastków chemicznych w ludzkim ciele

Każdy wie, że prawie cały okresowy układ pierwiastków chemicznych jest w nas. I tu nie chodzi tylko o te substancje, które mają pozytywny wpływ na organizm. A więc arszenik jest najsilniejszą trucizną. Im więcej w organizmie, tym szybciej występują nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym, wątrobie, nerkach. Ale jednocześnie naukowcy udowodnili, że w niskich stężeniach zwiększa odporność organizmu na różnego rodzaju choroby.

Jeśli mówimy o zawartości żelazo , a następnie dla dobrego zdrowia dziennie, musisz spożywać 25 mg tego pierwiastka. Jego niedobór wywołuje wystąpienie anemii i nadmiaru - siderosis oczu i płuc (odkładanie się związków żelaza w tkankach tych narządów).

rola pierwiastków chemicznych w ludzkim ciele