Kwas jest tradycyjnym słowiańskim napojem, uzyskanym w wyniku niepełnej fermentacji pierwotnego brzeczki. Doskonale gasi pragnienie, ma przyjemny orzeźwiający smak i wysoką wartość energetyczną. Ten tradycyjny napój zawiera wiele składników odżywczych, wspomaga trawienie, reguluje metabolizm i ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy organizmu człowieka. Istnieją różne rodzaje i odmiany kwasu chlebowego, a także przepisy na przygotowanie tego wyjątkowego napoju. Łatwo jest gotować kwas chlebowy w domu. Zwykle do tego używają drożdży, krakersów (lub lepiej - specjalnego zaczynu) i cukru. Aby nadać napojowi szczególny smak, mięta, chmiel, owoce, jagody i niektóre inne produkty są używane. Znane są również przepisy na niesłodowe rodzaje kwasu chlebowego, w ramach którego jako główny surowiec wykorzystywane są jagody rokitnika zwyczajnego lub buraki ćwikłowe - gatunki te są używane zarówno w kuchni, jak iw medycynie tradycyjnej.

Kwas buraczany jest szczególnie przydatny przy wysokim ciśnieniu krwi, ponadto ten produkt sprzyja wydalaniu różnych szkodliwych substancji (w tym produktów gnilnej fermentacji i płytek cholesterolu), zapobiega występowaniu i rozwojowi nowotworów, oczyszcza naczynia krwionośne, nerki i jelita. Ponadto napój przyczynia się również do spalania tłuszczu.

Jak zrobić kwas chlebowy z buraków?

Najlepiej przygotować zdrową i smaczną mieszankę buraków ćwikłowych, aby wybrać młode warzywa korzeniowe średniej wielkości, ponieważ to one zawierają najwięcej zdrowych substancji, które zamieniają się w napój. Oto jeden z przepisów na robienie buraków z buraków.

Składniki:

  • buraki (średnia runda) - 3-5 szt. (około 0,5 kg);
  • zimna woda (gotowana lub oczyszczona) - 2 litry;
  • cukier - 4 łyżki. łyżki (opcjonalnie);
  • cytryna - 0,5 szt .;
  • chleb żytni z nieświeżą skórką - 1 plasterek.

Gotowanie

Gotowanie kwas chlebowy jest prostą sprawą, dość przystępną nawet dla osób, które wcale nie są niedoświadczone w gotowaniu. Gotujemy kwas chlebowy z buraków według tradycyjnej receptury. Najpierw dokładnie umyte korzenie czyści się nożem. Teraz powinny być drobno posiekane lub pokrojone na małe, krótkie paski lub zetrzeć na grubej tarce. Możesz oczywiście użyć helikoptera. Oczyszczone buraki podawane są w szklanym słoiku, zalewamy zimną przegotowaną wodą, dodajemy sok z połowy cytryny (o zapachu i smaku), cukier (należy zauważyć, że cukier jest składnikiem opcjonalnym) oraz kromkę chleba żytniego z suchą skórką krakersy - w nich dużo szkodliwych dodatków).

Teraz zamknij słoiczek z gazy i pozostaw na 2,5-3 dni (w tym czasie odbywa się fermentacja). Gotowy kwas musi zostać przefiltrowany, butelkowany (który jest zamknięty) i schłodzony. Niewielką ilość (1 szklanka) gotowego kwasu z buraków można wykorzystać w następnym cyklu fermentacji.

Należy zauważyć, że gotowy kwas chlebowy może być przyprawiony, aby zmienić smak i zapach nie tylko z sokiem z cytryny, ale także z innymi składnikami, a mianowicie rodzynkami, miętą, melisą, chmielem i niektórymi innymi pikantnymi ziołami i suchymi przyprawami. Dobrze jest wypić szklankę kwasu buraczanego na gorąco letni dzień przed posiłkami, aby pobudzić apetyt i poprawić trawienie. Kwas z buraków Na bazie kwasu buraczanego można gotować zimne letnie zupy.

Ze wszystkimi cudownymi właściwościami leczniczymi i odżywczymi tego napoju, konieczne jest zrozumienie, że jego użycie (a nawet więcej, w dużych ilościach) nie jest pokazane wszystkim ludziom. Dietetycy nie zalecają picia dużych ilości buraków cukrzycowych (nawet jeśli cukier nie został dodany podczas procesu produkcyjnego), kamicy i dny moczanowej. Jest wysoce niepożądane stosowanie kwasu chlebowego z buraków w przypadku zaostrzeń chorób żołądkowo-jelitowych - w takich przypadkach problemy mogą się pogorszyć, aw rezultacie poważne pogorszenie stanu ogólnego, co komplikuje późniejsze leczenie chorób.

Warto zauważyć, że warto nie tylko pić kwas buraczany, ale także przygotowywać inne dania z tym warzywnym korzeniem. Na przykład przygotuj się na zimę za pomocą przepis na buraki lub robiąc sos do barszczu .