Prosty przepis na wytwarzanie wina z winogron w domu zostanie opanowany przez nawet początkujących winiarzy. Trzymając się prostych zaleceń, na pewno dostaniesz przyzwoity napój, którego smak nie będzie gorszy, aw większości przypadków tylko lepszy niż jego odpowiedniki. Ponadto będziesz absolutnie pewien naturalności uzyskanego wina, co również jest ważne.

Domowe Wino Winogronowe - Prosty Przepis

Składniki:

  • winogrona dowolna odmiana - 15 kg;
  • cukier granulowany - 500-2000 g.

Gotowanie

Wytwarzanie domowego wina z winogron w prosty sposób rozpoczyna się od przygotowania podstawy napoju - owoców winogron. Mogą być dowolnego rodzaju, ale muszą być dojrzałe, bez uszkodzeń i przegniłych obszarów. Konieczne jest wycinanie winogron z winorośli tylko w suchej i słonecznej pogodzie, aw żadnym wypadku po deszczu. Nie zaleca się jako winogron wyprać przed przetwarzaniem, ponieważ na powierzchni żyją większość drożdży, które powodują proces fermentacji wina.

Rozdarte winogrona z winogron umieszcza się w emaliowanym garnku i rozdrabnia za pomocą drewnianego tłuczka lub tolkushki, tak aby nie pozostały całe jagody. Możesz pomóc dalej ugniatać masę winogron rękami. Nie używaj metalowych urządzeń ani urządzeń kuchennych. Nie zaleca się również mielenia winogron z kośćmi, ponieważ w tym przypadku wino będzie gorzkie.

Teraz umieszczamy naczynie ze zmiażdżonymi winogronami (miąższem) w warunkach pokojowych przez trzy dni, aby rozpocząć fermentację, mieszając masę kilka razy dziennie. Dobrym znakiem w czasie jest aktywny syk i kwaśny zapach pochodzący ze zbiornika miazgi. Następnie zbieramy górną "czapkę" ze skórki winogron i miąższu za pomocą sita i dokładnie wyciskamy za pomocą gazy lub prasy. Pozostała ciecz dwa lub trzy razy przesączała się przez gazę, wylewając ją z jednego pojemnika do drugiego. Taka procedura nie tylko oszczędza wino z zanieczyszczeń, ale także nasycenia preformy tlen, który jest wymagany do aktywnego fermentacji w fazie wstępnej. W celu prawidłowego utrzymania, wlewamy sok do zbiorników fermentacyjnych, napełniając je na trzy czwarte, zakładamy rękawice z jedną igłą przebijaną palcem lub instalujemy urządzenie z blokadą hydrauliczną.

Kolejny etap produkcji wina zależy całkowicie od smaku winogron, ich słodyczy i kwasowości. Zdarza się, że dodanie cukru i nie jest wymagane, tak słodkie winogrona, ale często dodać w sumie około dwustu gramów na litr otrzymaną sok winogronowy . Cukier jest zawsze wprowadzany w małych porcjach, pięćdziesiąt gramów co trzy do czterech dni podczas pierwszych dwóch do trzech tygodni podstawowej fermentacji, za każdym razem oceniając smak produktu tak, aby nie był słodki i przesycony.

Średnie fermentowanie domowego wina może trwać od jednego do dwóch miesięcy. Ale jeśli proces trwa nadal po pięćdziesięciu dniach, konieczne jest osuszenie młodego wina z osadu i ponowne wprowadzenie fermentu. W dowolnym czasie fermentacji, jeśli puste wydawać zbyt kwaśny, możliwe jest zwiększenie słodkości napoju dodając dodatkową porcję cukru.

Po tym, jak uszczelnienie wodne przestanie wykazywać oznaki fermentacji lub gdy rękawica zostanie zdmuchnięta, możemy wylać gotowe młode wino do butelek, zakorkować je i umieścić w piwnicy lub piwnicy w celu starzenia. Do białego wina potrzeba co najmniej czterdziestu dni, a na czerwone co najmniej trzy miesiące.