Przepis na domowe napar może być klasyczny, składający się z cukru, wody i drożdży lub bardziej oryginalny, z wykorzystaniem niekonwencjonalnych składników. Fani domowego warzenia będą zainteresowani poznaniem subtelności wykonywania nietypowych technologii i skutecznym wdrożeniem w praktyce każdego z nich.

Jak zrobić zacieru?

Tradycyjne braga wytwarzane jest z wody z cukrem, do której dodaje się drożdże.

 1. Proporcje domowego naparu mogą się różnić w zależności od producenta drożdży. Korzystając z domowego suplementu, włóż 100 g produktu na 5 litrów wody i 1 kg granulowanego cukru.
 2. Woda powinna być wiosną lub butelkowana, koniecznie gotowana, nasycona tlenem. Przed dodaniem składników podgrzewa się do temperatury 30 stopni.
 3. Cukier mieszano aż do całkowitego rozpuszczenia kryształów, a drożdże początkowo rozpuszczono w niewielkiej ilości wody, a następnie zmieszano we wspólnym pojemniku.
 4. Podczas gotowania domowego wyrobu ważna jest jakość drożdży i wybór odpowiedniego gatunku.

Jakie są najlepsze drożdże do domowego naparu?

jakie drożdże są lepsze dla braga

Prawidłowo dobrane drożdże do zacierów dadzą wysokiej jakości bimber o minimalnym stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń. Będzie zadowolona i wydajność gotowego napoju według stosunku do początkowej ilości przechwałki.

 1. Idealnym wyborem są drożdże alkoholowe. Baza przygotowana z podobnym dodatkiem nie wydziela zbyt dużej ilości piany podczas fermentacji i dojrzewa w ciągu 4-7 dni. Jednocześnie wskaźniki ilościowe i jakościowe gotowego napoju po destylacji naparu będą jak najbardziej satysfakcjonujące.
 2. Bardziej budżetową, ale mniej pożądaną opcją do sporządzania domowego naparu alkoholowego są drożdże chlebowe. Taka baza spienia się silniej, fermentuje 10-14 dni i tworzy wiele szkodliwych związków, które nie tylko osłabiają smak napoju, ale także czynią go mniej bezpiecznym do spożycia.

Jak rozjaśnić bragę?

jak rozjaśnić przechwałkę

Rozjaśniający domowy napar znacząco poprawi jakość bimberu. Ten etap pozbędzie się osadu drożdżowego, który często płonie podczas destylacji i pogarsza smak gotowego napoju.

 1. 1 łyżka. Łyżeczkę bentonitu zmieloną w młynku do kawy rozpuszcza się w 0,5 litra gorącej wody, miesza z mikserem i wlewa cienkim strumieniem do 10 litrów zacieru, mieszając. Dzień później klarowany brago zostaje osuszony z osadu za pomocą słomy.
 2. 70 g herbaty hibiskusowej nalewano w litrze wrzącej wody, podawano przez 15 minut, następnie schłodzono do 30 stopni i mieszano w 10 litrach domowego naparu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, po jednym dniu oczyszczony zaciek jest usuwany z osadu.
 3. Jeśli etap czyszczenia wymaga receptury margaryny z owoców, stosuje się żelatynę. 2 g dodatku wlać 400 ml zimnej wody, nalegamy dnia. Wlać granulki świeżą porcją czystej, ciepłej wody (400 ml), wymieszać, wlać do przechwałki, pozostawić na 2-3 dni, po czym baza zostanie osuszona z osadu.

Przepis na Mugou i drożdże

Przepis Braga

Klasyczna miazga z cukru i drożdży - sprawdzona receptura, z której korzysta większość bimberów. Do jego przygotowania użyj szkliwo lub szklany pojemnik, odpowiedni do objętości. Podczas całego procesu fermentacji należy zapewnić stałą temperaturę pokojową 22-25 stopni.

Składniki:

 • woda - 10 litrów;
 • cukier granulowany - 2 kg;
 • drożdże spirytusowe - 200 g

Gotowanie

 1. Podgrzać wodę do 30 stopni, całkowicie rozpuścić w niej cukier.
 2. Wybierz niewielką porcję płynu, rozcieńczyć w nim drożdże i wlać do wspólnego naczynia.
 3. Postaw na hydroloklu zbiornika lub nałóż rękawicę z przebitym palcem i pozostaw do końca procesu fermentacji.
 4. W razie potrzeby gotowy wywar wyjałniał i poddano destylacji.

Ziarno Braga

ziarno braga

Ważniejszy będzie zacieru z jęczmienia, pszenicy lub innych zbóż, które kiełkują wcześniej, aby uzyskać kiełki o długości 2-3 cm, w tym celu ziarna są rozrzucane na paletach z warstwą nie grubszą niż 2 cm i napełniane wodą aż do pełnego przykrywania. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18-22 stopni. Braga jest przygotowywana bez drożdży, więc proces jest dłuższy, ale warty zachodu.

Składniki:

 • woda - 15 litrów;
 • cukier granulowany - 6 kg;
 • kiełkujące ziarno - 5 kg.

Gotowanie

 1. W wodzie o temperaturze 22-24 stopni całkowicie rozpuszcza się cukier.
 2. Dodaj kiełkujące ziarna, pozostaw do fermentacji przez 4 dni.
 3. Piątego dnia zainstaluj uszczelkę na pojemniku lub ułóż rękawicę i umieść w ciemnym i ciepłym miejscu na 2-3 tygodnie lub do końca procesu fermentacji.
 4. Przepis na mash ziarna można powtórzyć przy użyciu tego samego ziarna, 3-4 razy.

Braga z pszenicy na bimber

Pszenica zacieru na bimber

Kolejny przepis na domowy napar bez drożdży zostanie przedstawiony później. Wykonywany jest na pszenicy, która nie powinna być starsza niż rok, dobrze wysuszona, jakościowa, bez domieszki nieświeży lub zepsutych próbek. Z pozostałych na dnie zbiornika po fermentacji ziaren można powtórzyć proces tworzenia zacieru na tym samym surowcu jeszcze 2 razy.

Składniki:

 • woda - 15 litrów;
 • cukier granulowany - 2 kg;
 • pszenica - 2 kg.

Gotowanie

 1. 500 g pszenicy przelewa się wodą aż powłoka ma grubość 2 cm, pozostawiona w temperaturze 18 stopni przez 2 dni.
 2. Po pojawieniu się kiełków, dodaj 250 g cukru, trochę wody, wymieszaj, przykryj pojemnik gazą i wstaw do ognia przez 10 dni.
 3. Pozostały cukier, ciepłą wodę i pszenicę dodaje się do powstałego zakwasu, miesza, ustawia uszczelnienie wodne.
 4. Braga na pszenicy bez drożdży, w zależności od jakości startera i temperatury w pomieszczeniu, wędruje przez 7-20 dni.

Braga o przepisie koji

Braga o przepisie koji

Gotowany domowy napar na enzymach koji pozwoli Ci uzyskać alkohol o specyficznym i nietypowym smaku i zapachu, który nie wszystkim przypadnie do gustu, ale ma pewien krąg wyśmienitych wielbicieli. Moonshine z podobnej podstawy nadaje się do picia dopiero po drugiej destylacji.

Składniki:

 • woda - 20 litrów;
 • mąka - 5 kg;
 • Enzymy koji - 45 g.

Gotowanie

 1. Naczynie do fermentacji dezynfekuje się roztworem jodu przez 1 godzinę.
 2. Mąkę zalać wrzącą wodą i pozostawić do ostygnięcia do 30 stopni.
 3. Wymieszać wodę z mąką i koji w sterylnym pojemniku, ustawić uszczelnienie wodne i umieścić w ciemnym i ciepłym miejscu.
 4. Braga dla koji będzie gotowa za około 20-25 dni.

Braga z miodem

zacier z miodem

Poniższe zalecenia dotyczą sposobu umieszczania miodu bez miodu. W tym przypadku stosuje się suche drożdże, które w razie potrzeby można zastąpić świeżo sprasowanymi, zwiększając wagę dodatku 5-krotnie. Przed destylacją, domowe nalewki muszą być odprowadzane z osadu za pomocą słomy, aby uniknąć spalania w nieruchomym zbiorniku.

Składniki:

 • woda - 20 litrów;
 • miód - 6 kg;
 • suche drożdże - 80 g

Gotowanie

 1. Miód miesza się z wodą i doprowadza do wrzenia podczas mieszania.
 2. Po 10 minutach gotowania wyjąć naczynie z pieca i ostudzić brzeczkę do 30 stopni.
 3. Drożdże rozpuszcza się w niewielkiej porcji cieczy, miesza się we wspólnym pojemniku, pozostawiając pod pułapką do fermentacji w ciepłym i ciemnym miejscu.
 4. Honey Braga suche drożdże będą gotowe za 10-14 dni.

Braga na rodzynkach

zacier na rodzynkach

Unikanie stosowania drożdży pozwoli na przygotowanie zacieru zaczyn rodzynek . Tutaj ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości i prawidłowy składnik, który nie jest traktowany konserwantami i zatrzymuje zarodniki dzikich drożdży na powierzchni. Jeśli proces fermentacji nie zostanie zaobserwowany po upływie określonego czasu - rodzynki okazały się nieodpowiednie do takiego użycia.

Składniki:

 • woda - 10 litrów;
 • rodzynki - 2 kg;
 • cukier granulowany - 100 g

Gotowanie

 1. Wlać 200 g rodzynków 0,5 litra ciepłej wody, dodać cukier i pozostawić na 2 godziny, a następnie blendera.
 2. Pozostałe rodzynki wylewa się 3 litrami ciepłej wody, a po 3 godzinach zmielone za pomocą blendera lub maszynki do mielenia mięsa.
 3. Połączyć rodzynki, resztę wody i zaczynu, wymieszać, umieścić w zbiorniku fermentacyjnym pod uszczelką wodną.
 4. Braga będzie gotowa za 3-6 tygodni, kiedy emisja dwutlenku węgla ustanie.

Braga o słodzie

Brag na słomie

Wytwarzanie domowego naparu słodu odbywa się bez dodatku cukru. Gotowy bimber Z takich surowców zyskuje specjalny aromat, który spodoba się wielu miłośnikom mocnego alkoholu. Ważne jest zapewnienie szybkiego schładzania spawanego słodu nie dłużej niż 30 minut przy użyciu łaźni lodowej lub innych środków improwizowanych.

Składniki:

 • woda - 10 litrów;
 • słód - 2,5 kg;
 • suche drożdże - 25 g

Gotowanie

 1. Słód zmielony jest mieszany z gorącą wodą (50 stopni), podgrzewany do 65 stopni i utrzymywany na tym poziomie przez około godzinę.
 2. Szybko schłodzić brzeczkę do 25 stopni, dodać rozcieńczone drożdże, wlać mieszaninę do zbiornika fermentacyjnego.
 3. Zamontuj uszczelnienie wodne i zostaw mash, aby wędrować od dwóch dni do tygodnia.

Kubek dżemu

Przepis Braga

Następny przepis na bragę składa się ze starego dżemu, który nie był popytem lub nie został zjedzony w czasie przez gospodarstwo domowe. Cukier dodaje się tylko wtedy, gdy kęsy nie są zbyt słodkie. Prasowane drożdże można zastąpić suchymi, dodając 50 g na określoną ilość płynu.

Składniki:

 • woda - 30 l;
 • dżem - 6 litrów;
 • sprasowane drożdże - 300 g;
 • cukier granulowany - 1-3 kg.

Gotowanie

 1. W podgrzanej wodzie do 50 stopni rozpuść dżem i, jeśli to konieczne, schłódź do 30 stopni.
 2. Rozpuszczone drożdże miesza się, mieszaninę wlewa się do zbiornika fermentacyjnego pod blokadą hydrauliczną.
 3. W 7-14 dni dżem domowej roboty będzie gotowy.

Braga z jabłek na bimber

sok jabłkowy do bimbru

Poniższy przepis na przygotowanie domowego naparu wiąże się z użyciem pokruszonych jabłek jako dodatkowego składnika. Jeśli owoce są słodkie, możesz zrobić to bez dodawania cukru lub ograniczyć jego ilość do minimum. W takim przypadku proces fermentacji może potrwać nieco dłużej i być bardziej przedłużony.

Składniki:

 • woda - 20 litrów;
 • jabłka - 30 kg;
 • cukier granulowany - 2-4 kg;
 • świeże drożdże - 200 g.

Gotowanie

 1. Zmiażdżone jabłka, wymieszane z ciepłą wodą, dodać cukier, jeśli jest to pożądane.
 2. Rozpuść w części ciekłych drożdży, wymieszaj mieszaninę do moszczu.
 3. Zamontuj pułapkę na zbiorniku z włamywaczem i pozostaw zbiornik w ciepłym miejscu, aż proces fermentacji się zatrzyma.

Braga z winogron

zacieru z winogron

Nie tylko przygotowuje się do podobnej technologii. zacieru z winogron dla bimbru. Bez tej ilości drożdży można uzyskać w tym przypadku, ale wtedy trzeba być gotowym na długą fermentację, która może trwać od 20 do 50 dni. Zmienna jest tu ilość cukru, w zależności od początkowej słodyczy jagód.

Składniki:

 • woda - 30 l;
 • winogrona zmiażdżone - 10 l;
 • cukier granulowany - 5 kg;
 • świeże drożdże - 100 g

Gotowanie

 1. Wymieszaj zmiażdżone, niemyte winogrona z ciepłą wodą, cukrem i drożdżami.
 2. Wlać mieszaninę do zbiornika fermentacyjnego, który ustawia uszczelnienie wodne.
 3. Pozostaw obrabiany przedmiot w ciepłym i ciemnym miejscu, aż proces fermentacji się zatrzyma.