Ostateczne etapy procesu ciążowego są najmłodszym okresem dla przyszłej matki. Kobiety w ciąży są w ciągłym napięciu, liczyć dni przed terminem dostawy. Jednak zdarza się również, że skurcze pojawiają się, gdy kończy się 30 tydzień ciąży.

30 tygodni ciąży - tyle miesięcy?

Często matki oczekujące mają trudności w obliczeniu wieku ciążowego. Są one związane z faktem, że ginekolodzy określeni ciążą zawsze wskazują na tygodnie, a same kobiety w ciąży są przyzwyczajone do liczenia przez miesiące. Jednocześnie, w celu uproszczenia obliczeń, lekarze są warunkowo podejmowani przez miesiąc przez 4 tygodnie, liczba dni w każdym z nich wynosi 30 dni, niezależnie od czasu trwania miesiąca kalendarzowego.

Aby przetłumaczyć określone w karcie wymiany tygodnie na miesiące, kobieta musi podzielić ich liczbę przez 4. Okazuje się, że 30 tydzień ciąży to 7 miesięcy i 2 tygodnie. Jest już 8 miesięcy ciąży , przed dostawą pozostało niewiele czasu. Ważne jest, aby słuchać swojego zdrowia i informować wszystkie zmiany u lekarza prowadzącego ciążę.

30. tydzień ciąży - co dzieje się z dzieckiem?

Dziecko kontynuuje poprawę w 30. tygodniu ciąży. W tym czasie czerwony szpik krwi staje się narządem hematopoezy, wcześniej ta rola była przypisana do wątroby i śledziony. Jednak wątroba nadal gromadzi żelazo, które jest niezbędne do budowania czerwonych krwinek. System nerwowy płodu, mózg, rozwija się w szybkim tempie.

Później lekarze zauważają szybki wzrost ciała dziecka i zwiększają jego masę. Pogrubienie podskórnego tłuszczu, które po urodzeniu dostarcza energii dziecku. W tym czasie płód otacza około 1 litra płynu owodniowego. Gdy ciało rośnie, jego objętość stopniowo się zmniejsza. Miejsca stają się mniejsze, więc owoce już nie wykazują takiej aktywności, jak wcześniej.

Tydzień 30 - masa i wzrost płodu

Waga dziecka w 30 tygodniu ciąży osiąga 1,3-1,4 kg, a długość jego ciała waha się w granicach 40 cm. Liczby te są przybliżone, ponieważ parametry fizyczne zależą od wielu czynników. Początkowo lekarze mówią o wpływie dziedziczności - wysoko urodzeni rodzice mają dzieci o długości ciała przekraczającej średnią. Jeśli jeden z małżonków ma skłonność do zupełności, istnieje duże prawdopodobieństwo narodzin bohatera. Ponadto, masa okruchów ciała w momencie narodzin ma wpływ na samą dietę.

8 месяц беременности

30 tydzień ciąży - rozwój płodu

Istnieje komplikacja struktury mózgu: nie tylko zwiększa objętość, ale również żyły stają się lepiej widoczne dzięki pogłębieniu bruzd. Dzieciak już jest w stanie skupić wzrok na obiektach znajdujących się kilka centymetrów od oczu. Szybko łapie pępowinę lub nogę, która znajduje się blisko twarzy. Wskazuje to na poprawę koordynacji ruchów. W perspektywie 30-tygodniowej ciąży rozwojowi towarzyszy doskonalenie umiejętności przyszłego dziecka.

U wielu dzieci 30ty tydzień ciąży charakteryzuje się tworzeniem własnych biorytmów. Płód już rozwija się w zwyczaju budzenia się i kładzenia do łóżka mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Wskazują na to cechy zachowania dziecka w ciągu dnia, stopień jego aktywności. Należy zauważyć, że nawet po pojawieniu się dziecka, uformowane biorytmy są zachowane, więc matka jest zmuszona do przystosowania się do nich.

30 tydzień ciąży - ruch płodowy

Wszystkie kobiety w ciąży to zauważają perturbacje w 30 tygodniu ciąży stają się mniej intensywne i nieczęste. Spowodowane jest to dużym rozmiarem ciała płodu - prawie nie ma wolnej przestrzeni w macicy, dlatego zacieki są z trudem przekazywane dziecku. Jego główne ruchy to ciosy, szarpnięcia za ręce i stopy. W tym samym czasie przyszłe matki zauważają wzrost swojej siły.

Uderzając w nogi w dolnej części macicy, wątroba jest boleśnie obciążona przez ciężarną. Lekarze zwracają uwagę na to, jak ważna jest liczba takich epizodów aktywności. Zwykle w okresie odpoczynku matki co godzinę dziecko powinno czuć się co najmniej 4 razy, w dniu, w którym kobieta w ciąży powinna liczyć 10 epizodów aktywności. Zwiększenie lub zmniejszenie liczby perturbacji może wskazywać na powikłania ciąży, takie jak:

30 tygodni - jak wyglądają owoce?

Przyszłe dziecko w 30. tygodniu ciąży różni się od noworodka jedynie rozmiarem. Jego oczy są szeroko otwarte, reaguje szybko na światło. Rzęsy pojawiają się na powiekach, które szybko rosną. Z powierzchni skóry zaczynają znikać włosy Puszkowate - Lanugo. Liczba fałd stopniowo się zmniejsza, skóra jest wygładzona i staje się bardziej różowa.

Na głowie do tego momentu włosy stają się grubsze. Zawartość pigmentu melaniny wzrasta, w wyniku czego pręciki włosowe nabierają barwy. Podczas wykonywania ultrasonografii o wysokiej rozdzielczości lekarze mogą powiedzieć ciężarnej o szczegółach, jak jej dziecko wygląda 30 tygodni: kolor włosów, oczy. Przyszła matka za pomocą tych danych może określić cechy podobieństwa płodu z sobą i ojcem dziecka.

беременность 30 недель развитие

30. tydzień ciąży - co dzieje się z mamą?

Mówiąc przyszłym matkom o przebiegu 30 tygodnia ciąży, co dzieje się w ciele kobiety w ciąży, lekarze zwracają uwagę na znaczny wzrost masy ciała kobiety. Do tego czasu przyrost masy ciała może osiągnąć 8-12 kg. W tym przypadku kobieta czuje ciężar macicy: ból pleców dolna część pleców i nóg obserwowana jest codziennie i nasilona wieczorem. W wyniku silnego przemieszczenia narządów wewnętrznych, kobiety w ciąży często odczuwają zgagę, niestrawność (zaparcia), częste oddawanie moczu.

Aktywne zmiany występują w gruczołach sutkowych. Objętość tkanki gruczołowej wzrasta z powodu wzrostu kanałów. Jest to odzwierciedlone w wielkości piersi: wylewa się, obszar brodawki staje się brązowy, a sutki powiększają się. Niektóre kobiety w ciąży mogą mieć wydzielinę z gruczołów o białawym odcieniu. Płyn ten jest zbliżony do siarze i przygotowuje pierś do laktacji.

Ciąża 30 tygodni - rozwój płodu i czucia

Wiedząc, jakie zmiany towarzyszą trzydziestu tygodniom ciąży, to, co dzieje się w organizmie kobiety, jest normalne, przyszła matka jest w stanie na wczesnym etapie wykryć możliwe naruszenia. Pojawiająca się duszność, zgaga są więc odmianą normy i wiążą się ze zmniejszeniem wolnej przestrzeni w jamie brzusznej, przemieszczeniem narządów wewnętrznych. Dno macicy naciska mocniej na przeponę, a oddychanie staje się powierzchowne i szybkie. Kiedy jest 30 tygodnia ciąży, walki treningowe nabierają większej intensywności i pojawiają się częściej. Od ogólnych są one wyróżnione:

 • brak rytmu;
 • krótki czas trwania;
 • nieproduktywne (nie powodują poszerzenia szyjki macicy).

Brzuch w 30 tygodniu ciąży

W przypadku trzydziestego tygodnia ciąży dno macicy ustala się 31 cm powyżej spojenia łonowego. Brzuch nadal rośnie, co w tym czasie jest porównywalne do małego arbuza. Ze względu na silne rozciąganie skóry na jej powierzchni powstają rozstępy. Aby zmniejszyć ich liczbę i zapobiec pojawianiu się nowych lekarzy zaleca stosowanie specjalnych kremów, olejków nawilżających, żeli.

Alokacje w 30 tygodniu ciąży

Kiedy nadejdzie ósmy miesiąc ciąży, rozładowanie zwiększa się nieznacznie. Jednak ich konsystencja, kolorystyka pozostaje niezmieniona. Zwykle jest to czysty lub lekko białawy absolutorium, bez obcego zapachu i impregnacji. Zmiana koloru, pojawienie się zapachu, swędzenie, pieczenie, silny wzrost objętości jest oznaką infekcji lub zapalenia w układzie rozrodczym samicy. Z powodu zmniejszenia odporności miejscowej możliwe jest zaostrzenie się przewlekłych zakażeń w 30. tygodniu ciąży.

Specjalni lekarze zwracają uwagę na pojawienie się nawet niewielkiego krwawego wypisu. Są one oznaką takich komplikacji procesu ciążowego, jak:

 • krwawienie z macicy;
 • przedwczesne przerwanie łożyska;
 • przerwanie ciąży.
ребенок на 30 неделе беременности

Ból w 30 tygodniu ciąży

Okres ciąży wynoszący 30 tygodni dla niektórych kobiet jest pamiętany przez pojawienie się bolesnych wrażeń w dolnej części brzucha. W tym przypadku kobiety w ciąży często wpadają w panikę, myśląc, że to jest walka. Jednak etap przygotowawczy macicy rozpoczyna się w nadchodzących porodach. Występuje rozciąganie włókien mięśniowych dna miednicy, aparat więzadłowy, który wywołuje podrażnienie korzeni nerwowych. W rezultacie ciężarna naprawia rysunek, bolą ból.

Późne okresy bólu są możliwe w okolicy lędźwiowej, z powrotem. Są one spowodowane przez silny wzrost brzucha, z powodu tego, co przesuwa środek ciężkości. Aby zmniejszyć bolesne odczucia, lekarze zalecają:

 1. Noś buty przy niskiej prędkości.
 2. Zrelaksuj się, kładąc stopy na podeście.
 3. Skróć czas chodzenia.

Badanie przesiewowe na 30 tydzień ciąży

Ultradźwięki w 30 tygodniu ciąży są wykonywane tylko wtedy, gdy istnieją wskazania. W większości przypadków badanie to przeprowadzono 14 dni później. W takim przypadku lekarze określają rodzaj lokalizacji płodu w macicy, prezentacja . Wykonując ultradźwięki, oceń:

 • rozwój fizyczny płodu;
 • stan pępowiny;
 • grubość i stopień dojrzałości łożyska;
 • stan głównych narządów wewnętrznych dziecka.

Poród w 30 tygodniu ciąży

Poród w tym czasie są przedwczesny . Jednak płód jest żywotny w 30 tygodniu ciąży, a prawdopodobieństwo karmienia takiego noworodka przekracza 90%. Osoby urodzone w ósmym miesiącu są narażone na choroby układu oddechowego. Wynika to z braku środka powierzchniowo czynnego w układzie płucnym. W ciągu kilku dni wcześniaki mogą wymagać natlenienia.